Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy van helyesen: almát...

Hogy van helyesen: almát eszem v almát eszek?

Figyelt kérdés
2011. jún. 27. 16:06
1 2 3
 11/27 anonim válasza:
35%
mind2 helyesen van
2011. jún. 28. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
71%

Sziasztok!


Ikes igék: amelyek E/3-ban (=egyes szám harmadik személyben) "-ik"-re végződnek, szaknyelven megfogalmazva: a szótőhöz -ik igei személyrag kapcsolódik.


Pl. eszik, iszik, alszik, álmodik.


Szabály: Az ún. ikes igéknek csak egyetlen ragozása van.

Tehát ezekre nem vonatkozik az alanyi és tárgyas ragozás szabálya, merthogy ilyen nincs nekik. Vagy úgy is szokták fogalmazni, hogy csak tárgyas ragozásuk van.


Ezek az igék E/1-ben _mindig_ -m igei személyragot kapnak. Az előbbi példák esetében: eszem, iszom, alszom, álmodom.


Nagyon kevés kivétel van, pl. a "válik", "elválik" szavak esetében (= házasságot felbont) E/1-ben nem a "válom" v. "elválom" forma használatos, hanem "válok" v. "elválok".


Egyébként nem csodálom, hogy akkora a bizonytalanság, ugyanis ez csak gimnáziumi / szakközépiskolai 12. osztályos nyelvtan tananyag, ha jól emlékszem. Viszont addig is beszélni kell...:-)


Ez a szabály sokaknak furcsának tűnik manapság, és sajnálatos módon nem általános a helyes használat. Pedig sokkal szebb! És kis odafigyeléssel meg is lehet szokni, hogy helyesen beszéljünk: eleinte tudatosan, akár javítva is a helytelen, de megszokott alakot, s egy idő után már automatikussá válik.

2011. jún. 29. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
42%

Pontosan azért használják egyre inkább az "eszem"-féle változatot, mert azt hiszik, hogy az szebb, kifinomultabb változat, az "eszek" meg parasztos. Pedig nem így van. Van ahová az eszem illik jobban, van ahová pedig az eszek. Ugyanolyan hiba, ha mindig "eszem"-et mondunk, mintha mindig "eszek"-et.


Amúgy a nyelvtan képlékeny dolog, mindig változik. Először volt a beszéd, aztán alkották meg a nyelvtani szabályokat rá. Finom, egyenrangú kapcsolat ez, néha a szabályok győzedelmeskednek, néha pedig a gyakorlat változtatja meg a szabályokat.

2011. jún. 29. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
71%

Kedves Előző!


Úgy látom, félreértetted, amit írtam, ezért reagálnék a válaszodra. Ne bántásnak vagy kioktatásnak vedd, légy szíves, csak fontold meg!


Nem a szebb és a parasztos változat áll egymással szemben, mint ahogy írod, hanem a magyar nyelv szabályainak megfelelő, azaz nyelvtanilag helyes és a nem megfelelő, azaz helytelen változat.

Épp ezért nincs olyan eset, hogy bárhova is a helytelen illene (példádban az "eszek"). Az sehova sem illik.


Abban igazad van, hogy a nyelvtan változik, és néha a gyakorlat hatására megváltoznak a szabályok. Ez jelen esetünkre is igaz, sok minden változott már. Ám amíg a _még mindig érvényben lévő szabályok_ nem változnak meg, addig kijelenthetjük ugyan, hogy tetszenek-e vagy nem, mi döntjük el, betartjuk-e őket vagy sem, de hatálytalanítási jogunk nincs.


A nyelvészek tesznek megállapításokat, pl. hogy az ikes ragozás manapság a köznyelvben jellemzően az igék szűkebb körében és csak kijelentő módban használatos.

Én azt remélem, hogy legalább ezt a "maradékot" nem hagyjuk kikopni!


Javaslatokat is szoktak tenni ezek a szakemberek, jelen esetünkben pedig ez a következő: "Az ikes ragozás következetes használata elsősorban a tiszta ikes igéknél ajánlott, pl. tetszik, alszik, nyugszik, eszik, iszik, költözik, mászik, dolgozik, fogódzik stb." /Wikiből/


Volt tanárom mondta ehhez kapcsolódva: Nem Arany Jánost vagy Petőfi Sándort kell hülyének nézni, ők még tudtak helyesen beszélni, a ragozást is beleértve.

Mi meg már alig értjük az írásaikat...:-(

2011. jún. 30. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
19%
Az "eszek" is tökéletesen helyes. Nem tudom ki tanította neked azt, hogy csak az "eszem" helyes, de nem volt igaza.
2011. jún. 30. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
70%

Az előző hsz-emben említett tanárom tanította.

Szerintem pedig igaza volt.

Ezt látszik igazolni Wiki barátnőnk is:


[link]


Te mire alapozod az állításodat? Történt valami változás mostanában? Alá tudod támasztani komoly forrás megjelölésével? Linkeld be, légy szíves!

Nem vagyok rugalmatlan, tehát megfelelő meggyőzés hatására hajlandó vagyok megváltoztatni az álláspontomat.

2011. jún. 30. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
60%

Wiki barátnőnk nyilatkozik:

"Ahol egy cellában két alak van, ott az első a hagyományos, eredeti alak, a második a ma terjedőben lévő ragozás."

Ez nem úgy terjed mint a szleng, egy csoportra korlátozódva, hanem általánosságban mindenféle ember használja.


Vagy a táblázatos példák az alján.

Illetve a "Enném egy keveset." alak kifejezetten régiesen hat, mint ahogy a -tetik, -tatik végződés.


Személyes megjegyzés:

az ikes ragozás nem olyan "erős" szabály mint a határozott/határozatlan tárgyas.

A határozott meg h.-atlan ragozást azt nyelvtani szabályok magolása nélkül is automatikusan lehet jól használni.

Az ikes igéknél viszont nem állsz meg beszéd közben kisakkozni h ez az ige E/3 személyben vajon ikre végződik -e.

A sima határozott/határozatlan ragozással szemben emiatt képtelenség következetesen használni.

(Olyat is gyakran hallani mikor még a futokot is futomnak ragozzák a biztonság kedvéért, nehogy rossz ikes ragozást használjanak.)

2011. jún. 30. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:

Kedves Előző!


:-)))


Úgy látszik, Wiki barátnőnk mást mondott Neked, s mást nekem. :-)


Amire én fentebb hivatkoztam, azt nekem szó szerint így:


"Balázs Géza Nyelvhelyességi lexikonjában az alábbi típusokat különbözteti meg:[1] Tiszta, szabályos, állandó: ‑m, ‑l, ‑ik, például tetszik, alszik, nyugszik, eszik, iszik, költözik, mászik, dolgozik, fogódzik stb. "


"Az ikes ragozás következetes használata elsősorban a tiszta ikes igéknél ajánlott (1. csoport)."


Tehát ezen igék egyes számban rendre a -m, -l, -ik ragot kapják. Az első táblázat is ezt mutatja.


"A tisztán ikes igék eredeti ragozása:

Első személy Második személy Harmadik személy

Kijelentő mód eszem eszel eszik "


"A köznyelvben főként csak kijelentő módban és az igék egy szűkebb körénél használatos."


Amit Neked mondott: "...az első a hagyományos, eredeti alak, a második a ma terjedőben lévő ragozás."


E/1 kijelentő módban a példa: eszem (eszek).

Tehát az első a szabályos, a második meg terjed, de (még nem) szabályos.


Kiemeltél még egy régies példát is, amiről én soha nem állítottam, hogy használni kellene. Mint ahogy azt is írtam, hogy mit ajánlanak a nyelvészek.


Az iskolákban mindig az érvényben lévő szabályokat tanítják, nem azt, ami terjed.:-)


Még mindig azon az állásponton vagyok, hogy azt az E/1 kijelentő módot nem olyan nehéz megtanulni. :-)

2011. jún. 30. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
51%

Nem szabályos de nem is helytelen, előbb utóbb egyaránt szabályos alternatívák lesznek.

Amúgy örülök h ilyen rendes hangnemben író emberrel beszélhetjük meg a dolgokat, ritka az ilyen itt a gyakorin. ;-)

2011. jún. 30. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

Jó, előbb-utóbb...:-)

Ja, elrontottam. Helyesen:

Előbb-utóbb igen, de kár. :-(


A hangnemem egyébként erősen visszafogott, nem írok le ám mindent, amit gondolok...:-)


A "ritkaságban" egyetértünk, tapasztalom én is.


Üdv.

2011. jún. 30. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!