Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik hangzik helyesebben:...

Melyik hangzik helyesebben: mosakszol vagy mosakodsz? Ha mindkettő, mikor melyiket használjuk?

Figyelt kérdés
2009. ápr. 3. 22:11
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem (biztos nem vagyok benne), két szóról van szó. A mosakszik és a mosakodik ragozásai. Mindkettő használatos, és mosakszol-t mondok.
2009. ápr. 3. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim válasza:
100%
szerintem mindkettő helyes.
2009. ápr. 4. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a mosakszol hangzik a helyesebben. Nekem a mosakodsz sántikálós kifejezés. Akkor inkább a mosdasz szót használnám. A használatuk amúgy megegyezik, csak a a megszokáson múlik ki melyiket használja.
2009. ápr. 4. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a mosakszol jobban hangzik, de nem igazán a nyelvhelyesség a kérdés, ha már úgy teszed fel, hogy "melyik hangzik helyesebben", hanem csupán szubjektív értékítélet.
2009. ápr. 4. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Érdekesek a válaszok. Én pl soha nem tudnám azt mondani, hogy mosakszol. De le se írnám, nem "jönne" a kezemre. Mosakodsz, én így használnám. De a kérdés is így hangzik:

-Megmosakodtál már?

Nem pedig így:

-Megmosakszoltál már?


:)

2009. ápr. 4. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim válasza:
100%
Én soha nem használom a mosakszol kifejezést :P Sztem a mosakodsz az helyesebb! Nézz utána! (:
2009. ápr. 4. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
0%
ne fürggyéé le
2009. ápr. 4. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
80%
16:24 A múlt időt nem kell ebbe belekeverni, mert a Magyar nyelvben elég kacifántos ragozások vannak. Jelen esetben a mosakszol és mosakodsz múlt ideje is a mosakodtál. A kérdést pedig úgy tenném fel: Megmosdottál? :)
2009. ápr. 4. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
18%

tőszó: mosakodik


szótő: mosakod


erre jön rá a rag


szal mosakodsz nem mosakszol, habár lehet átalakul mosakszollá (magyarosodik) mivel az alszik igőből se alssz lesz, hanem alszol. Ez érdekes

2009. ápr. 4. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
23%

Jóvanna :) Bocsánat :)


De amúgy kéne egy magyar értelmezési szótár... vagy helyesírási szótár... vagy mi ennek a neve... Nekem már régóta nincs ilyenem, de ha van valakinek megnézhetné, mert abban benne van a helyes válasz.

2009. ápr. 5. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!