Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helytelen, hogy "vanni van"?...

Helytelen, hogy "vanni van"? Hallottam már több ember szájából, de szerintem elég hülyén hangzik.

Figyelt kérdés
(Alapul véve pl. azt, hogy látni láttam.)
2009. ápr. 11. 14:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
72%

hát, sztem ez a mondattól függ. Tehát:

pl. "hallani nem hallottam, de látni láttam."

vagyis igen.

2009. ápr. 11. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
48%
bosc, Lays voltam :D
2009. ápr. 11. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
43%

szerintem helytelen, de nagyon jól hangzik, nekem nagyon teszik :DD

főleg falusias hangsúllyal mondani...nagyon poén :D:D

2009. ápr. 11. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
97%
Szerintem helyes a kifejezés. A magyar nyelv az egyik legárnyaltabb nyelv a világon és olyan kifejezései vannak, amiket egy idegen talán sohasem tanul meg, vagy ért meg igazán.Visszatérve a "vanni van" kifejezésre én egy nyomatékosító szónak érzem, vagyis megerősíti a "van" szót, mintha azt sugallná: naná, hogy van, vagyis "vanni van". Szerintem bőven belefér az irodalmi nyelvbe is.
2009. ápr. 11. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
73%

Hát biztos lehet a vanni van-ra is megfelelő példamondatot írni.. szerintem csak furcsa.

Lehet használni a köznyelvben, ha másképp nem tudod magad kifejezni, vagy amit az első válaszadó írt példának...

Szerintem nem helytelen, bizonyos esetekben elfogadható, de én az ilyeneket hivatalos levélben pl. vagy ehhez hasonló dolgoknál kerülni szoktam.

2009. ápr. 11. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
63%

Szerintem nyelvtanilag helytelen (a létigefőnévi igeneves formája nem vanni, hanem lenni), de beszédben simán használható, van, amikor az fejezi ki jobba a mondandót. Én viszont nem abban a jelentésben szoktam használni, mint amit előbb írta, hanem úgy, hogy pl:

"-Van házid?

-Hát, vanni van, de csak összecsaptam, nem biztos, hogy jó."

Most, hogy így leírtam, veszem észre, hogy a helyesírásellenőrző is aláhúzza, szóval valószínűleg helytelen.

2009. ápr. 11. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
25%

Bizonyos esetekben. De a "vanni van" kifejezést inkább valahogy át kéne fogalmazni, hogy a példánál maradjunk:

-Van házid?

-Házim éppen van, de...


Különben vannak kifejezések, ahol egyszerűen nem tudod máshogy mondani.

Pl:

Használni használom, de nem értem. Vagy érteni értem, de nem tudom elmagyarázni.

Sokszor használjuk ezt, mert valahogy a másik tudtára kell hoznunk, hogy találkoztunk már vele, ismerjük, használjuk, de...

2009. ápr. 12. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
http://www.gyakorikerdesek.hu/szerelem-szex__egyeb-kerdesek_.. - ebben is van egy ilyen kifejezés, a 2. hozzászólásban. Na, az ilyen esetekben szerintem helyes. :)
2009. ápr. 14. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
12:38, a kérdező konkrétan erre a kifejezésre gondolt, nem arra, amit te írtál, szerintem.
2009. ápr. 14. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Akkor csöppet félreértelmeztem a kérdést... A "vanni van" konkrétan tényleg elég hülyén hangzik...

Akkor marad az, hogy "éppenséggel van" - vagy valami más kifejezés. :) Bocsi :)

2009. ápr. 14. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!