Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért rak a fél világ L-t a...

Miért rak a fél világ L-t a nő és a nőni szavakba?

Figyelt kérdés

Sok helyen látom ezen az oldalon és ezen kivűl is..."a fű nől" "a haj nől" "Mitől fog nölni a haj?"


A Nőni szóba hogy kerül bele ez az L? Szerintem teljesen indokolatlan, de ha tévedek valaki magyarázza el, hogy milyen szótőből vagy toldalékból vagy jóégtudja miből szedik, hogy oda L kell?

Mert elgépelés nem lehet az ő/ö és az n betűtől is távol van a billentyűzeten az L...és még ha nem így lenne akkoris: Ennyiszer csak nem gépelnék el...


2009. máj. 6. 20:50
 1/7 anonim ***** válasza:
2009. máj. 6. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
72%
Nyelvtanilag helytelen, bizonyos tájakon viszont használják, és "ragad", attól függetlenül, hogy nem helyes.
2009. máj. 6. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
65%

A régi helyesírás szerint a nő szép, a gyerek pedig nől.Nem egyet jelentett a két szóalak.Ezért írnám én is így,mert így tanultam.

A nyelvészek állandóan változtatják a helyesírási szabályokat,hol jól,hol rosszul.

Pl.mi versikét tanultunk arról,hogy kevésbbénél egy B kevés B.(kevesebbé lenne helyesen,ezért kell két b.)Tudtommal ma már egy b-vel kell írni.

Ezt még elfogadom,de azt sehogy sem értem,hogy pl.szótárakban miért azonos az a és az á,valamint az e és az é,amikor csak írásban különbözteti meg az ékezet a két betűt,de hangzásban nem.Pl.Azt kérem apától - ezt mindenki érti,de ha igy mondom ázt kérém ápától - azt hinnék,hogy nem vagyok magyar.Ezt gondolom valami külföldi ötlet alapján találták ki,mint annak idején a képolvasás tanitást.(Valaki Angliában volt tanulmányúton,és onnan szerezte az ötletet.

2009. máj. 6. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem csak nyelvjárás, vagy tájszólás miatt van így. A "fő" igét is szokták némelyek "fől"-nek mondani.

Vagy oda is illik, hogy fől a leves, és a fő az a fej? :O

2009. máj. 7. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
94%

Ez a jelenség ma már csak nyelvjárási sajátosság, de régen ez egy egyszerű igető típus volt, mint pl. az eszik/ehet/evő, ez a mgh+sz+v tő. A szóban forgó pedig a mgh+l tő típus. A különböző tőtípusok az egyalakúság felé igyekeznek, ezért az l-es tő már csak nyelvjárási szinten van meg. Mára már egyfajta devalválódása is megtörtént, azaz negatív értéket társítanak hozzá a beszélők.

-egy nyelvész-

2009. máj. 7. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
52%
Nő helyett lő nőni helyett pedig lőni vagyis gyilkosságra gondolnak.
2009. máj. 8. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
39%
nem is láttam még ezt
2009. máj. 14. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!