Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha "lakodalom", akkor miért...

Ha "lakodalom", akkor miért "lagzi"?

Figyelt kérdés
Vagy én tudom rosszul? Nem lagzi, hanem lakzi? De így nagyon idétlen...
2009. máj. 20. 09:59
 1/7 anonim ***** válasza:
73%
Rövidül a nyelv, ezért manapság már nem azt mondjuk, hogy lakodalom hanem lagzi!
2009. máj. 20. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
97%
Igen, lakzi lenne, de tudod, hogy a zongesedes miatt a lakzit is lagzinak ejtjuk. Igy irasban is megmaradt.
2009. máj. 20. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A rövidüléskor a szóelemző írásmód értelmét veszti és a rövidüléskor egyidejűleg az ejtés szerinti írás elve érvényesül. Ilyen még például a zsepi a zsebkendőből, ami zsebi kéne hogy legyen.
2009. máj. 20. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
91%
Ez szerintem olyasmi, mint például a zsebkendő-->zsepi.
2009. máj. 20. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 BringaManó ***** válasza:

a lagzi annyiban különbözik a zsepi-től, hogy a zsebi-nek írt szót [zsebi]-nek is olvasnánk, nem [zsepi]-nek, a lakzi-t viszont – a zöngésség szerinti hasonulás miatt – ugyanúgy [lagzi]-nak ejtenénk, mint a lagzi-t.


de ez amúgy mellékes, ettől még a lagzi jó úgy, ahogy van, jól mondjátok :-)

2022. aug. 16. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Köszönöm BringaManó, 13 évet vártam a megerősítésre, de a várakozás midnen perce megérte!
2022. aug. 17. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:
XD
2022. aug. 17. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!