Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Felöltözzem vagy felöltözzek?...

Felöltözzem vagy felöltözzek? Melyik a helyes forma, illetve miért hallani mind a kettőt?

Figyelt kérdés
2012. jan. 7. 11:54
 1/8 A kérdező kommentje:

Illetve még amivel néha gondom akad:

Megírtam a levelem / Megírtam a levelemet, illetve az ezekhez hasonló formák.

2012. jan. 7. 12:24
 2/8 anonim ***** válasza:
81%

Szia!


A 2. kérdéseddel kezdem:

"Megírtam a levelem / Megírtam a levelemet, illetve az ezekhez hasonló formák."


Mindkét forma helyes. Pl. megütöttem a kezem / kezemet; megmostam az arcom / arcomat stb.


A fő kérdésedre:

A "felöltözik" ún. ikes ige, melynek a jelenleg érvényes szabályok szerint nincs kétféle (alanyi és tárgyas) ragozása. Az ikes igék igei személyragja jelen időben, kijelentő módban, E/1-ben mindig "-m". Tehát jelen esetben "felöltözöm", nem pedig "felöltözök".

Ugyanígy a példád esetében a "felöltözzem" a szabályos alak, a "felöltözzek" nem szabályos.


A köznyelvben már nagyon elterjedtek a nem szabályos formák, ezért hallani mind a kettőt. Ennek több oka is lehet: a tanulás hiánya [nyelvtan óra :) ], nyelvi igénytelenség, megszokás, a környezet hatása...


Van olyan terület, ahol a tájnyelvben él mindkét forma, legalábbis tudomásom szerint a Felvidéken így van. Ott a nálunk nyelvi hibának számító suksükölés is teljesen megszokott. De Magyarországon ezek szabálytalannak számítanak.


Üdv.:)

2012. jan. 7. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
32%

"De Magyarországon ezek szabálytalannak számítanak."


Nem szabálytalan. A szabálytalan az a halyó vagy a juk. Ez inkább normától eltérő :)

2012. jan. 7. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi a segítséget! :)
2012. jan. 7. 13:26
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

@ Kérdező:


Szívesen. :)



@ # 3:


Jóóvannnaaa, akkó' legyen neked a normátó' eltérő. :)))


Szerintem ha valami nem felel meg a szabályoknak, az szabálytalan. Ha nem felel meg a normának, akkor attól eltérő. Eddig abban állapodtunk meg itt valakivel régebben, hogy nem "helytelen", mint én állítottam, hanem "csak" szabálytalan. Legalábbis úgy emlékszem. :)


Még valami esetleg? :)


Üdv. :)

2012. jan. 7. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
49%

Mivel a felöltözik ikes ige, a helyes forma elméletileg a felöltözzem lenne, az utóbbi időben azonban egyre több ige csak részben viselkedik ikesként. A felöltözik szó is ide tartozik: felszólító módban az egyes szám első személyű -m rag ma már mesterkéltnek tűnik, ezért elfogadottnak tekinthető a felöltözzek forma.

(Hasonlóképp a ható képzővel ellátott ikes igék is átalakuláson mentek keresztül: az elutazhatom, elfáradhatom, írhatik, olvashatik stb. formákat ma már gyakorlatilag senki nem használja, helyettük elutazhatok, elfáradhatok, írhat, olvashat stb. alakot használjuk általánosan.)

2012. jan. 7. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

@ 6:


Alapjában véve egyetértek a mesterkélt hangzást illetően.


De az utolsó két példádat nem értem: tudomásom szerint az "ír" és az "olvas" nem ikes ige. Vagy régen azok voltak?

2012. jan. 7. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
49%
A "felöltözzek" a helyes, a másik még hülyén is hangzik. Ugyaz a helyzet, mint az "egyek", "igyak", "aludjak", stb. A "felöltözöm" és a "felöltözök" is helyes amúgy.
2012. jan. 7. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!