Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Létezik az, hogy az Akamédia...

Létezik az, hogy az Akamédia legújabb helyesírási szabályzata megengedő az ikes igék ragozásával kapcsolatban? Létezik az, hogy kijelentő mód, alanyi ragozásnál, egyes szám első személyben megengedi a "K"-t is?

Figyelt kérdés

Ha az illetékes "hatóság" definiálásában tévednék, sűrű elnézést kérek.

Tegnap, tegnapelőtt hozzászóltam egy fenti, megengedő, az én nyelvérzékemnek viszont nem tetsző válaszhoz. Az illető nyelvésznek adta ki magát, amiben, természetesen, kételkedtem. Késhegyig menő - egy nyelvészhez igen csak méltatlan, részéről kifejezetten alpári megjegyzésekkel tarkított - vita alakult ki.


2009. jún. 4. 12:50
1 2 3 4 5
 1/47 anonim ***** válasza:
86%
Egyre tobb nyelvesz szerint megengedett ez a forma. Az Akademia uj szabalykonyvet meg nem lattam, abban kellene megnezni, mi a helyzet.
2009. jún. 4. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/47 anonim ***** válasza:
68%
Ne haragudj, de a "VÁLOM" az én fülemet is zavarja!
2009. jún. 4. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/47 A kérdező kommentje:
Jómagam ugyan nem magyar anyanyelvűnek születtem, de számomra ez szörnyű. Hogy a drága emlékű Hofi Gézát idézzem: "Az én fülemet ez báncsa!" Az elmúlt 33 évben - amióta előszőr vettem magyar nyelvet tanító nyelvkönyvet a kezembe - úgyis annyi változás és engedmény történt. Miért ne lehetne ezt a szép hagyományt megőrizni. A következő lépés az lesz, hogy a "jé" és az "ely" közötti különbség is eltűnik (Sajnos, sok huszonéves nem tudja, hogyan kell a J-t és az LY-t /az az névelőt használtam, mert magamban elipszilont mondtam/ "spellingelni", hogy jó angolos szóval helyettesítsem a mássalhangzó önmagában történő kiejtését.), annak pedig nagyon nem örülnék.
2009. jún. 4. 14:50
 4/47 anonim ***** válasza:
98%
Tudom nem a kérdéshez tartozik, de mi a kedves kérdező anyanyelve?(:
2009. jún. 4. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/47 A kérdező kommentje:

Amíg "szenvedtem" - ugyanis nem vagyok billentyű virtuóz - megjelent a második hozzászólás is.

A Válom zavarja ugyan az én fülemet is, de mint törvénytisztelő polgár, tudom, hogy a "Szabál az szabál". A furcsa hangzású ikes igéket be lehet - és talán kell is - helyettesíteni körülírt kifejezésekkel. Lehet, hogy Te is olvastad a tegnapi "épületes"(?) vitát? A példa - talán - onnan is jöhet. A "Válom" talán azért nem fordulhat elő olyan gyakran, mert az azt a mozzanatot jelenti, amikor a bírnó(nő) éppen kimondja (kimondta) a házasság febontását. Az, amit sokan mondanak, hogy - Lőrincze Lajos bocsásd meg! - "Válok" a feleségemtől, az még az az állapot, amikor válófélben van, tehát az apróbetűs professzornak is üzenem, én nem bonyolódnék ennek az igének a használatába, hanem a "válófélben vagyok" kifejezést használnám. Minek kell annyi embernek válni? Akkor nem okozna problémát az az ikes ige!

2009. jún. 4. 15:01
 6/47 A kérdező kommentje:
Orosz
2009. jún. 4. 15:02
 7/47 anonim ***** válasza:
100%

Orosz.

A nyelv folyamatosan változik. A németből is kezd eltűnni az "ß" betű.

2009. jún. 4. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/47 anonim ***** válasza:
100%
Igen, olvastam a tegnapi vitát, miután ebben a kérdésben hivatkoztál rá. Onnan tudtam azt is, hogy orosz az anyanyelved.
2009. jún. 4. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/47 anonim ***** válasza:
100%
...és ne haragudj, hogy helyetted válaszoltam!
2009. jún. 4. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/47 A kérdező kommentje:

Az az érzésem, hogy annak inkább technikai oka van. Annak idején a telex szövegekben nem tudták külön jelölni, továbbá nem biztos, hogy egy cseh vagy horvát számítógép tulajdonos billentyűzeén van ß is (Elsősorban a vissza válaszok miatt). Ha jól vagyok tájékoztatva az osztrákok ide vonatkozó nyelvtani szabálya már teljesen száműzte, és 2 db S-sel váltotta fel.

Nekem az a legnagyobb bajom ezzel az ikes ige kérdéssel, hogy 20 évvel ezelőtt a műveltség, iskolázottság hiányára utalt egy "eszek", "alszok". Mire véljem akkor azt, ha valaki így beszél, és így is írja le??

Nekem a feleségem is orosz, és magyar barátaink szerint megtévesztésig jól beszél magyarul (teljesen akcentus mentesen), is "m-mel" eszik és alszik!

2009. jún. 4. 15:12
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!