Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Létezik az, hogy az Akamédia...

Létezik az, hogy az Akamédia legújabb helyesírási szabályzata megengedő az ikes igék ragozásával kapcsolatban? Létezik az, hogy kijelentő mód, alanyi ragozásnál, egyes szám első személyben megengedi a "K"-t is?

Figyelt kérdés

Ha az illetékes "hatóság" definiálásában tévednék, sűrű elnézést kérek.

Tegnap, tegnapelőtt hozzászóltam egy fenti, megengedő, az én nyelvérzékemnek viszont nem tetsző válaszhoz. Az illető nyelvésznek adta ki magát, amiben, természetesen, kételkedtem. Késhegyig menő - egy nyelvészhez igen csak méltatlan, részéről kifejezetten alpári megjegyzésekkel tarkított - vita alakult ki.


2009. jún. 4. 12:50
1 2 3 4 5
 11/47 A kérdező kommentje:
javítás: jól beszél magyarul (teljesen akcentus mentesen), ÉS "m-mel" eszik és alszik!
2009. jún. 4. 15:13
 12/47 A kérdező kommentje:

15:03, 15:06, 15:08-nak: Semmi baj.

Ha már ismered a tegnapi szópárbajt is, melyikünknek adsz igazat (Leszámítva, hogy gonosz módon húztam az illetőt!) Azért vagyok allergiás az ilyen nyelvhelyességi kérdésekre, mert magam is nyelvtanár vagyok. Magyarországon tanultam, de nem magyar-orosz szakon, hanem két másik idegen nyelv volt a nyelvpárom (és harmadiknak is a szülőföldem anyanyelvét vettem fel - négyen voltunk a csoportban.), viszont kerek egy évig "megkínoztak" a Nemzetközi Előkészítő Intézetben, amit ezért tettek kötelezővé, mert az oktatás nyelve a nem nyelvi tantárgyak tekintetében magyar nyelven folyt.

2009. jún. 4. 15:25
 13/47 anonim ***** válasza:
97%

Kedves Kérdező! Amennyire én tusom a MTA által a 11. kiadású Helyesírási szótár van még forgalomban. Már több mint 20 éve. Ebben kéne megkeresni az ik-s igéket. Mit is ír.

Sajnos ezt a kiadású könyvet jó esetben könyvtárban találod meg. Mert jó ideje nem találkoztam vele könyves boltok polcán csak mindenféle hasonszőrű utánzattal. nekem még a szüleimnél a szobámban megvan.

2009. jún. 4. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/47 anonim ***** válasza:
100%
Én is így hallottam egy nyelvtörténet órán.
2009. jún. 4. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/47 anonim válasza:
25%
Megengedett teljes mértékben mind a két fajta ragozás. Mind a kettő ugyan úgy elfogadják mindenhol. Állítólag a Budapesten élők nem nagyon fogadják el a "k"-s fajta ragozást, de nem tudom ezt biztosan.
2009. jún. 4. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/47 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm.

16:28-nak: Ha még a 20 évvel ezelőtti Helyesírási Szótár az érvényes, abban nagy valószínűség szerint még nincs ez a "megengedés".

17:16-nak: Remélem így igaz!

17:43-nak: "Megengedett teljes mértékben mind a két fajta ragozás." - Nagy kár, mert csúnyán hangzik

"Mind a kettő ugyan úgy elfogadják mindenhol." - Nagy kár! Vajon helyes-e? (Az is, hogy elfogadják, és maga az alkalmazott formula.)

"Állítólag a Budapesten élők nem nagyon fogadják el a "k"-s fajta ragozást, de nem tudom ezt biztosan." - Érdekes megállapítás, de ezt a hozzáállást támogatom.

2009. jún. 4. 19:24
 17/47 anonim ***** válasza:
87%

16.28 vagyok. Igen 20 évvel ezelőtt változtattak utoljára a helyesírási szabályokon. S igen benne van ez az átlalad "megengedőnek" nevezett ragozási forma. mindkettő nyelv igényességileg és helyes írásilag helyes. Az már csak egyes rétegek heppje, ohgy azt mondják a kevésbé kulturált ember használja a "k"-t az "m" helyett. Ez olyan pesties mondás.

Én is hol így hol úgy ragozom, függően attól milyen nyelvi kultúrájú környezetből hozom magammal illetve hol használom. Pl hivatalos iratokban inkább "m-" -t használok. Mert így "irodalmibb".

Utána néztem a könyvemben.

2009. jún. 4. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/47 anonim ***** válasza:
44%
Még annyit,hogy lehet a te füledet bántcsa, de attól még helyes. Ettől szép a nyelv. Vannak helyek pl ahol őznek. Ez is zavar valakit de ettől még helyes.
2009. jún. 4. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/47 anonim ***** válasza:
34%
Engem is zavar az "alszok", az "eszek" stb., de nem hiszem, hogy "helytelenné" kellene nyilvánítani. Lopni, csalni helytelen, "alszok"-ot mondani nem az. Elavult, régi felfogás az, hogy a nyelvhasználatban van helyes és helytelen. A nyelvhasználat addig helyes, amíg el tudja látni a feladatát, ami a kommunikáció. Az "eszek" vagy "iszok" közli ugyanazt az információt, amit az "eszem" és "iszom". Így nem helytelen, hanem legfeljebb vulgáris stílus. Olyan súlyos nyelvtani hibák, melyek az információközlés rovására mennek, már nevezhetők helytelennek, de a rossz stílus nem.
2009. jún. 4. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/47 A kérdező kommentje:

20:14-nek

Kedves válaszadó!

A tegnapi "professzor úr" ott és akkor veszítette el a kontrollt a téma felet, amikor az igényesség és a szabatosság anomáliájába bonyolódott.

Szerintem nincs olyan - nem szabad megengedni -, hogy egyszerű köznyelv vagy igényes köznyelv. Az igényességnek abban kell megnyilvánulnia, hogy mindig szabatosan beszélünk. Már pedig, ha "alanyos" ragozásban (És ez volt a vétkem, hogy az orosz nyelv magyar nyelven történő elemzésekor használt szleng számba menő terminus technicus-sal összekevertem.) a szabály azt mondja ki, hogy m, akkor az mindig legyen m. Miért lenne (legyen) kivétel?

Ezek szerint én egyes réteg lennék, a heppem-mel (Nem sértődöm meg - Ez az igerag tetszett? -, és a reagálást sem annak szánom.)

Attól félek, hogy az Őtet, az aztat vagy asztat, a tik, mink és a su-sükölés is visszaszivárog és létjogosultságot nyer!


Ha az egyszerű, olvas ige ragja egyes szám első személyben, alanyi ragozásban k, miért születne olyan szokás, hogy bizonyos esetekben legyen az - mondjuk - "b".

"Én is hol így hol úgy ragozom, függően attól milyen nyelvi kultúrájú környezetből hozom magammal illetve hol használom." Ere mondják azt, hogy intelligencia, amelynek egyik definíciója az ú.n. felismerési képesség, tehát felismered, hogy kivel állsz szemben. Ez önmagában pozitív. De egy intelligens embernek nem kell mindig a partner stílusában válaszolnia, ugyanis az esetlegesen nem intelligens beszélgető partnered fel sem ismeri ezt a különbséget.

"Pl hivatalos iratokban inkább "m-" -t használok. Mert így "irodalmibb"." - miért kell (szabad) különbséget tenni magán- és hivatalos igényesség között?

Erről - De meg ne sértődj! - a zseniális Rejtő számomra felejthetetlen mondata jutott eszembe az "Őrjárat a Szaharában" című kisregényből, amikor a főhős Puskin Mária Gottfried (És mint később megtudtuk, Iván is!) különcségével kapcsolatban a Szép Hopkins megjegyzi, hogy nem szabad összetéveszteni a pálinkát a menetiránnyal... Vonatkozik ez az Őzésre is, az tájnyelv.


Időközben bejelentkezett a kedves 20:31-es is,. Már látatlanban Neki is szólt a tőlem telhető legnagyobb nyelvtani és stiláris igényességgel megfogalmazott válaszom, de

„Így nem helytelen, hanem legfeljebb vulgáris stílus” megállapítására – persze a tisztelet legnagyobb megadása mellett – Neki is csak a Rejtő idézetet tudom ajánlani. A vulgáris jelzővel a közönséges (általában a szexualitással kapcsolatos) szavakat szoktuk illetni. Egy sima suk-sükölés még nem az.

„Külföldi” létemre, sok éven keresztül olyan munkahelyen dolgoztam, ahol a magyar nyelv tökéletes használata volt a mindennapi belépőkártya.

2009. jún. 4. 21:13
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!