Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az "sh/th"-ra végződő idegen...

Az "sh/th"-ra végződő idegen eredetű tulajdonnevekhez a toldalékot hozzáillesztjük, vagy kötőjellel kapcsoljuk?

Figyelt kérdés
Smith, Cash
2009. jún. 4. 22:46
 1/5 anonim ***** válasza:
49%
Smith-szel, Cash-sel. Szerintem.
2009. jún. 4. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Idegen eredetű család, és vezetéknevekhez ragot csak kötőjellel kapcsolunk. Ha a rag eleje hasonul, akkor a kiejtett hang szerint kell leírni, ahogy az előző bemutatta.
2009. jún. 4. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ez nem is olyan egyszerű, majdnem magam is írtam egy rossz választ, hogy azért kötőjellel, mert az utolsó hangot nem ejtjük (nem azért, mert idegen név, ld Sztálinnal), de rájöttem, hogy itt az utolsó két betű -th illetve -sh egy hangot jelöl, tehát akkor bizony egybe kell írni: Szmithszel (peches dolog, hogy a -th nem sz hang), Cashsel. Helyesírási szabályzat 216. paragrafus példái: Bachhal, Steinbeckkel.
2009. jún. 5. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
9%
ha az utolsó hangot nem ejted ki akkor kötőjellel kell írni, viszont a hasonulást (ha van) jelölöd tehát: Smith-szel
2009. nov. 25. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
De ejted az utolsó betűt (különben sem hangról van szó, hanem betűről), ha elolvastad volna, amit előtted írtam. A Smithnek nem néma h van a végén, és t mint utolsó hang, ha nem tudsz angolul, ne válaszolj angol nevekkel kapcsolatos kérdésekre, hanem th, ami 1 hang. Olyan, mintha azt állítanád, hogy a Kovácsnak nem ejtjük az utolsó betűjét, mert te két betűt látsz leírva és csak egy hangot hallasz.
2009. nov. 25. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!