Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy áll jelenleg a nyelvtudom...

Hogy áll jelenleg a nyelvtudomány az ikes igék ragozásához (ragozásával)? Remélem nem rónak meg, de még ki sem nevetnek, ha én változatlanul eszem, alszom! A leglényegesebb az, hogy mit és hogyan kell megtanulniok az általános iskolás nebulóknak?

Figyelt kérdés
2009. jún. 10. 14:31
 1/9 anonim ***** válasza:
15%

Jelenleg elfogadja es hasznalhatonak tartja.


Egyebkent nem tudom, miert kell ezt a kerdest nap mint nap feltenni, ez ilyen "bezzeg en"-attitud?


A ma igenyesnek velt nyelvhasznalattol fajna Kazinczy feje. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a nyelv allandoan valtozik, akar tetszik, akar nem. Felesleges ortologusnak lenni.

2009. jún. 10. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Ezt a szúrós megjegyzést nem értem! Mit tudom én, hogy ki, mikor, milyen kérdést tesz fel!
2009. jún. 10. 16:07
 3/9 anonim ***** válasza:
18%
Onnan tudod, hogy benne van a szabályzatban, hogy mielőtt fölteszel egy kérdést, csekkolod, hogy valaki már föltette-e.
2009. jún. 11. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Agresszív és pimasz vagy!

Milyen jogon oktatsz ki?

Azt és annyiszor teszek fel, ami érdekel, és a moderátor bele nem köt.

Legközelebb a kérdésre válaszolj!

Egy óhajom volt és két kérdésem.

A másodikra egyetlen szóval is lehetett volna válaszolni.

2009. jún. 12. 23:01
 5/9 anonim ***** válasza:
73%

Én nem nevetlek ki, jómagam is gondosan ügyelek a nyelvhelyességre. Ha viszont valami nagyon furcsán hangzik, inkább két vagy több szóval fejezem ki.

A tudományt ezen a fórumon nem érdemes említeni. Amint azt a site szerkesztői is közlik Veled, nem szakemberek, hanem lelkes amatőrök szólnak hozzá, így - még szakember hozzászólása esetén is - a többség vélemnyét /akaratát, szándékát/ olvashatod ki a sorokból.

2009. jún. 13. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
35%

Attól függ.


Feltételes módban az ikes ragozás ma már gyakorlatilag kihalt, már igényes használatban is régiesnek, sőt erőltetettnek hat. Ha azt mondja valaki, hogy "aludnám" "aludnék" helyett, az már leginkább vicces, semmiképpen sem igényes.


Felszólító módban 3. személyben igényes használatban még van, de ma már ez is túl emelkedett stílus, pl. "aludjék" "aludjon" helyett. 1. személyben méginkább így van.


Ami a kijelentő módot illeti, egyedül a 3. személyben HIBA lehagyni ikes igénél az -ik végződést. 2. személyben kihalt az ikes ragozás, igényes nyelvhasználatban sem mondja senki pl. hogy "elválol" "elválsz" helyett. Ami a te példádat illeti (1. személy) ott az ikes igék EGY RÉSZÉNÉL manapság is megköveteli az IGÉNYES használat az ikes ragot, azaz "eszem" "eszek" helyett, viszont ez erősen kihalóban van, s az iktelen ragozás is teljesen helyes. 15-20 év és ez is kihal, mint a 2. személyű ikes ragozás.

2009. jún. 14. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
28%

Hozzáteszem előző hozzászólásomhoz: a kérdés egyébként tipikusan egy sznob szociolingivisztikai jelenség. A sznobok azt hiszik, hogy nagyon műveltek, s a kij. mód 1. sz. ikes ragozást stigmatizálják (csak azt! mert a többit nem ismerik!!!) és lenézik - ok nélkül - azokat, akik iktelenül ragoznak.


Amikor egy sznob ezzel a témával jön hozzám, s elmagyarázom neki az ikes ragozás rendszerét, rámcsodálkozik, mint borjú a bécsi kapura, mert még nem is hallott pl. arról, hogy van ikes ragozás 2. személyben is.

2009. jún. 14. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Hogy egy ilyen ártatlan kérdés ennyi indulatot válton ki! A sznobság, sznobizmus vádját HATÁROZOTTAN KIKÉREM MAGAMNAK!
2009. jún. 21. 07:24
 9/9 anonim ***** válasza:
32%

"Hogy egy ilyen ártatlan kérdés ennyi indulatot válton ki! A sznobság, sznobizmus vádját HATÁROZOTTAN KIKÉREM MAGAMNAK!"


Pedig nagyon úgy hangzottál...

2009. jún. 21. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!