Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Fekszem vagy fekszek? Melyik...

Fekszem vagy fekszek? Melyik a helyes?

Figyelt kérdés
2012. márc. 12. 19:40
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
0%
Mindkettő helyes, mondattól függ. (Érzésedre hallgass.)
2012. márc. 17. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

@ 11:


Nyugodtan tanácsolj ilyen butaságokat másoknak...


Aztán majd ha dolgozatban, érettségin vagy más vizsgán nem a nyelvtani és helyesírási szabályoknak megfelelően használják a nyelvet, a javító tanárok is az érzéseikre fognak hallgatni, amikor ráírják a jegyet a papírra...

2012. márc. 17. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
52%

Berta Wooster:


Hiába ágálsz, hogy még a wiki is megmondja, hogy mi a tuti, te magad suhansz el a wiki legfontosabb mondata előtt:


"Az ikes ragozás egy, az irodalmi nyelvre jellemző, visszaszorulóban lévő igeragozási típus a magyar nyelvben az alanyi (általános) és a tárgyas (határozott) ragozás mellett, amely a jelen idejű egyes számú alakokban, mindhárom igemódban érvényesül."


Tehát a wiki nem mint kötelezően érvényben levő szabályt adja meg az ikes ragozást, hanem csak leírja, hogy milyen VOLT, amíg létezett, azaz nyomokban még ma is létezik persze, de visszaszorul. Ha olvasod a wikit, láthatod, hogy az ikes ragozás nem merült ki az -m jelen idejű személyragban, de egyes részei már kivesztek. Azok miatt miért nem kardoskodsz?


Akárhogyan is, de a wiki-t mint nyelvtörténei leírást kell olvasni, nem pedig előíró szabályozást. Egyébként is nyelvi ügyekben ajánlatos vigyázni, hogy mely szabályok ELŐÍRÓ jellegűek, és melyek azok, amik csak LEÍRÓAK. Mert míg az előbbi azt mondja meg, hogy mit hogyan KELL mondani vagy írni (pl lyuk: ly), addig az utóbbi csak azt mondja meg, hogy ÁLTALÁBAN az emberek mit hogyan mondanak. Márpedig ha az emberek szokásai változnak (azaz változik a nyelv), akkor a leíró jellegű szabályok is változnak.


Az ikes igék tekintetében a nyelv határozottan változik, ily módon már nem igaz az, hogy ezeket csak ilyen és ilyen végződéssel lehet mondani.

2012. márc. 17. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

@13:


Bocsika, szerintem te értelmezed rosszul a Wikit. Ugyanis az, hogy valami "visszaszorulóban van", az nem azt jelenti, hogy csak VOLT. Azt meg főleg nem jelenti, hogy a szabály megváltozott volna, és tudomásom szerint még nem is változott meg. Ha te tudsz hivatalos változásról, akkor tedd közkinccsé a linket, légy szíves. :)


Ja, és az ikes igék ragozására vonatkozó _előíró_ szabályra gondolok, a félreértések elkerülése végett. Merthogy az iskolákban is ezeket tanítják (mindegyik fokon); a tankönyvírókat, a szakmai lektorokat és a tanárokat nagyon nem érdeklik a leíró szabályok. Ezért is írtam az előző válaszomban azt, amit.


Üdv. :)

2012. márc. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 Imi válasza:
A két lábaddal történő áll-ra gondoltam.
2012. márc. 18. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 Imi válasza:
Igazából a nyelvben nem igazán van olyan, hogy helyes, helytelen, az előírónyelvtanban esetleg, de a nyelv a mienk, anyanyelvi beszélőké, és úgy használjuk, ahogy jól esik. A nyelv folyamatosan változik...
2012. márc. 18. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:

Az ikes igének is van tárgyas ragozása, csak E/1-ben -m ragot kap.

én megeszem az almát, te megeszed az almát... - tárgyas

én eszem egy almát - te eszel egy almát... -alanyi


De nem súlyos nyelvhelyességi hiba.

2012. márc. 19. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!