Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A németek használják még a...

A németek használják még a ß-t (sárfesz sz-t)?

Figyelt kérdés
Csak mert mindenfelé ss-t látni olyan szavakban, amit régen még ß-szel kellett írni.
2007. aug. 6. 10:59
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
69%
Egy szabály alkalmazása nem választás kérdése. Olvasd el a szabályt, és alkalmazd, ha helyesen akarsz írni, tehát a 3. válaszadó felelete az egyedüli mérvadó. (Egy nyelvtanár.)
2008. júl. 24. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim válasza:
98%

Na szóval a kedves nyelvtanár, akir remélhetőleg NEM TANÍT!!!!! nem jól írta.

LÉTEZIK és HASZNÁLJÁK!!! volt rá próba, sőt elvileg új szabály is van, hogy elhagyják, de NEM MEGY!!!

Használják és kész nincs vita! és az érettségizőknek is üzenem: HELYES!!! Tessék kiverni a dilit!

Egy németországban élő, németországban egyetemet végzett, külföldieknek egyetemen németet oktató nyelvtanár...

2008. szept. 30. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
88%
A németeknél már igencsak lekopott mostanra, de Ausztriában láttam több helyen ß-t.
2008. dec. 7. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
95%

A scharfes es erdetileg arra célra használták mint egy kisbetű ha kettő es volt csak ezt használták (most nem 20. századra gondolok hanem a német nyelv előző koraira

azóta megváltoztatták hogy pl. Schlloss nem Schloß de még megmaradt pl. ich muß arbeiten.

A németek régi kettős esszét eltörölték (kemény hang) de

még használják mint lágy hang de pl. Straße (strá(á)sze megjegyzés nem tudom fonetikai betűket beütni ezért így írom) de ha úgy írják pl.Svájcban, hogy Strasse (strássze) akkor keményen mondják.

Különben egyetértek


-szabert-

2008. dec. 31. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
21%
Nos, azt tudom, hogy a svájciak abszolút nem használnak scharfes s-t, a németek között ez változó, egyre ritkábban használják, az osztrákok viszont megtartják, náluk nem "menő" ez a helyesírási reform. Mindenesetre én sem használom, bár ismerem használatának szabályait. Házi feladatban 3 ß-szel írandó szót írtam ss-szel (gross, Strasse, Grüsse), és csak a Strassét húzta alá =) Vagy nem tűnt fel neki a többi, vagy nem tudom :)
2009. okt. 22. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
95%
Használnak,például két magánhangzó között,ahol sz-t kell ejteni,mert ha s-t írnánk,akkor az z-nek ejtenő,de ß-t írva már sz-nek ejtjük.Itt nem jó a ss,mert az hosszú esz,pl a Kerzengießer szóban is rövid az esz(és hosszú az előtte álló í)és még rengeteg szóban használják.
2009. dec. 31. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim válasza:
97%
pl. a haißen is sárfesz sz-szel val, szóval szerintem igen
2010. jún. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim válasza:
93%
az osztrák németbe használják mert az út szó is straße.
2010. aug. 23. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim válasza:
97%
Én most jöttem haza és azt kell mondanom hogy ugyan úgy használják mint régen . Attól függ mit írnak hogy előtte rövid vagy hosszú a magánhangzó!
2011. márc. 25. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
69%
Ugy tudom hogy a régi szavaknál marad a 13as sz,mig az ujaknál kell a 2s..
2011. nov. 25. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!