Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Koszonom, hogy megosszátok...

Koszonom, hogy megosszátok velem VAGY Koszonom, hogy megosztjátok velem?

Figyelt kérdés
illetve az osszes tobbi hasonlo vegzodesu szot hogy irjuk, mondjuk helyesen?

2012. márc. 20. 20:46
 1/7 anonim ***** válasza:
80%

"osszátok": Felszólító mód. Pl: Osszátok meg velem!

"megosztjátok":Kijelentő mód. Pl: Köszönöm, hogy megosztjátok velem.


Ha valakit utasítasz, akkor kell úgy mondani, hogy duplázod a mássalhangzót, ha nem utasítasz, akkor j-vel kell mondani.

2012. márc. 20. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Koszi, en is igy tudom, de mostanaban annyian hasznaljak helytelenul, mint par eve a -csuk, -csük-öt.
2012. márc. 20. 21:10
 3/7 beglerbég ***** válasza:
78%

Itten van egy cikk, pont erről.:

[link]


Kiemelek belőle egy részt(azért érdemes egybe' elolvasni):

"A suksükölés lényege, hogy ha a -t végû igéhez -j- kezdetû rag járul, akkor ez a t ugyanúgy cs-re vagy -s-re vált, mint a sztandard beszédben a felszólító módban. A mûvelt beszélônek ezért úgy tûnik fel, hogy a suksükölô beszélô "összekeveri" a kijelentô módot a felszólító móddal (nem értsük = ne értsük, nem lássuk = ne lássuk). Csakhogy az igék döntô többségénél (a nem -t végûeknél) ezt maga a magyar nyelv "keveri össze", azaz nem különbözteti meg a kettôt se a mûvelt, se a mûveletlen beszédben (nem nézzük = ne nézzük, nem bánjuk = ne bánjuk). Továbbá a -t végûeknél is a ragozás számos személyében megmarad a különbség: a magas hangrendû igékél csak a többes szám elsô személyében mutatkozik (értjük --- értsük), a többiben soha (vagyis nincs olyan beszélô, aki "összekeverné" az értem---értsem, értik---értsék stb. alakokat), a mély hangrendûeknél pedig az egyes szám harmadik személyben (látja---lássa), valamint a többes számban (látjuk---lássuk) stb."


Röviden, mindkettő helyes, a második a sztenderd. Az első ilyen formába' nem eleme a sztenderdnek. Az elsőt nem tanácsos magyar órán, újságcikkekbe'(még), hivatalos szövegbe' meg álláskeresésnél használni. A többi magánügy. Ha valaki belemászik a magánszférádba, utalj csak a varázsszóra: "lingvicizmus". (Olyan mint a rasszizmus, csak nyelvre vonatkozik.)

2012. márc. 20. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Helló, begler, megjött az egyik nyelvi zelóta. :)


Az 1. válasz tökéletes. :)

2012. márc. 20. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nocsak, Berta Wooster, a grammatikanáci megmondóember, és beglerbég, a Nádasdy-rajongó. Akkor nekem már csak a pattogatott kukorica kell. Egyébként én linkeltem volna a Nádasdy-cikket. ;)
2012. márc. 20. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

:)))


Hali, te sötétben bujkáló ellenforradalmár. :)


Sajnos a pattogatott kukoricát magadnak kell beszerezned, nem tudok segíteni. Vennék neked szívesen, például egy zacskó csokisat vagy alma-fahéjasat... De sajnos nem tudom, melyik meghajtóba kell betölteni, hogy elküldjem. :P


És sajnos a kellemes szórakozásban sem reménykedhetsz: beglerbéggel egyszer-kétszer már folytattunk teljesen kulturált eszmecserét, továbbá ő tud valami olyasmit, amit nagyon csípek... Az utóbbira való tekintettel nem oltottam le őt az előbb, és nem is fogom most sem, a te kedvedért sem. Úgyhogy kénytelen leszel valami más szórakozást keresni. :)))

2012. márc. 21. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 beglerbég ***** válasza:

Jahaj, kérem. Bertával mink jól megvagyunk. Attól, hogy másképp tekintünk a dolgokra, még nem vogymunk egymás ellenségei. :)


Meg aztán, ha mindkettőnknek van stabil álláspontja, akkor minek a szájkarate? :D


A kérdésekre adott válaszoknál, meg kifejezetten jó, ha több álláspont van. Így az érdeklődő, objektívebb képet tud kialakítani magába' a témáról.


Én speciel, csak aztat szeretném elérni, hogy a 'sztenderd/norma' objektív fogalma bekerüljön az alap *khm* "nyelvtani műveltségbe". (Sajna nem tudok kevésbé gőgös kifejezést erre.) :( Így könnyebben a helyén lehetne kezelni a dolgokat.


Pl. Itt is van a kérdező kérdése. Kapott rá két választ, mind a kettő helyes. Mindkettő eleme a magyar nyelvnek, csak a megfelelő szabályrendszerbe' kell kezelni. Az, hogy melyik szabályrendszer hova való, megint más tészta. :)


Ádám bácsitól, meg azért linkelek, mert ő a legkönnyebben elérhető, objektív-deskriptív forrás a nyelvváltozatokról. (Hinnye, de kacifántos lett! :D)

2012. márc. 23. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!