Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Titeket nem zavar, hogy azt...

Titeket nem zavar, hogy azt írják/mondják, hogy pl. felesik? Egyáltalán helyes ez?

Figyelt kérdés

Nekem nagyon bántja a fülemet/szememet, ha valaki azt mondja/írja, hogy pl. felesik. Egyáltalán helyes ez?

Az értelme megváltozik; szerintem nem is értelmes. De hogyan alakult ki ez? Elesik, nem felesik.

Titeket nem zavar?



#rosszul használt igekötő
2012. máj. 20. 19:20
1 2
 11/20 anonim válasza:

Nem tudom...

Én már nem egyszer estem fel a lépcsőn... :D

2012. máj. 22. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

De pont ezért nem értem... Hülyeség ez a szleng-dolog.

Utolsó: ügyes vagy, akkor te felfele is tudsz esni.

Már alapból lefele "esik" az illető.


Á, igen, a kapcsold meg a villanyt... Sokszor hallom.

2012. máj. 23. 18:36
 13/20 A kérdező kommentje:

Gondolom a szülőktől ragad a gyerekekre, vagy ismerősöktől. Szomszéd kislány is "felesik"-et használ. Most lett idén 9 éves. Viszont van egy "barátnője", ún. "levelezőtársa", és onnan ragad rá. A szülei nem tudják lebeszélni, hogy az a lány rossz hatással van rá. Nem érti meg.


A lényegre térve: szerintem a rossz környezet miatt van, meg hogy idősebb tinikkel járkálnak. Hova jutott ez a világ...

2012. máj. 23. 18:40
 14/20 anonim ***** válasza:

"kapcsold meg a villanyt"

Ez is ugyanolyan keverék lehet:

Kapcsold fel + gyújtsd meg = kapcsold meg.


Előbb-utóbb megjelennek majd olyan szavak is, mint "abbafejezni" valamit. :DDD

2012. máj. 24. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
engem is nagyon zavar nekem is volt egy oszt.társam aki mindig így mondta....
2012. jún. 1. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

oh itt van ez:

fejezd be+hagyd abba=fejezd abba! XD így egy angoltanárom beszélt.

2012. jún. 1. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim válasza:
100%
Engem pl az zavar mikor valaki azt mondja hogy engemet, vagy tégedet, pedig régen ez volt használatos, és amiket fentebb említettek páran, azokról a szavakról is tudom, hogy néhány használatos a vajdasági magyarok körében. Persze vannak újabban elég ocsmány kereszteződések is, de akik egy ilyet írnak azoknak az egész mondanivalójukon látszik hogy igen tanulatlan emberek, így el sem olvasom ezeket az irományokat. Szerencsére a környezetemben nem vesznek körül ilyen "nyelvújító" mesterek. De ha pl valami frappáns és új szóösszetételt hallok/látok az kifejezetten fel is tud vidítani. Tehát meg kell válogatni hogy mit fogadunk be, felépíteni egy szűrőt. De egyébként nem érdemes bosszankodni ilyeneken.
2012. jún. 4. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

beinvesztál, kiexportál, kiparodizál.

Nálam súlyos vétség, ha a "miatt" szó helyett használják a "végett" szót.

2012. jún. 9. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 Alaque ***** válasza:
100%

Pedig a "végett" nagyon gyakori. Egyébként a felesik, mint írták is már, helyes, amennyiben valaki megy a biciklivel az úttesten, de elesik, és a (feljebb lévő) járdán landol. Na akkor felesik.


Ennél sokkal idegesítőbb, amikor emberek, akiket azért fizetnek, hogy beszéljenek (kormányszóvivő, tévés-rádiós műsorvezető, diszpécser) olyanokat mondanak, mint a "valószínűleg, hogy". Ennél már csak azt gyűlölöm jobban, ha újságban vagy könyvben olvasok ilyeneket. Mindennapos dolog mai újságokban, hogy hosszabb összetett mondatok értelmüket vesztik. Valahogy így:


"Az, hogy hosszabb összetett mondatok értelműket vesztik az újságokban, mindennapos jelenségnek számítanak."


Ilyenkor legszívesebben rágyújtanám a nyomdát a főszerkesztőre, hogy arra nem veszi a fáradtságot, hogy legalább átfussa, hogy milyen nyelvészeti ventilátorbaszarások történnek az újságában.

2012. szept. 3. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim válasza:
Hát szerintem a felesik azt jelenti, mikor valaki úgy esik el, hogy a lába kicsúszik alóla, ezáltal felfelé lendül a lába és esés közben egy tized másodpercre vízszintesen a levegőbe kerül az ember teste, majd leérkezik a földre, így háttal. Ez akkor történik, mikor megcsúszik valamin, és hátra esik. Na, én a felesik szót erre szoktam használni, mert szerintem illik rá, mivel a lába így felfelé lendül közben.
2021. márc. 8. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!