Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy van ez a mondat helyesen?...

Hogy van ez a mondat helyesen? Ha ki vennék a dolgot.

Figyelt kérdés
T/3 feltételes tárgyas, ezen gondolkozok már egy ideje, elméletileg a ki vennák- nak kellene lennie de az hülyeség, de viszont a kivennék sem jó.

2012. jún. 1. 13:49
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

vennék a helyes.

vennák nincs.

2012. jún. 1. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Alanyi ragozás: kivennének,

tárgyas ragozás: kivennék.

(-nák/-nék, hangrendtől függően.)


Ugyanaz az alak, mint az "én kivennék valamit", alanyi ragozásban.

2012. jún. 1. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
tudnék hallanék stb. miért nem a hangrendtől függ? E/1, alanyiban? vennék miért kivétel?
2012. jún. 1. 14:36
 4/13 anonim ***** válasza:

"miért nem a hangrendtől függ?"

A hangrendtől függ, ezért -nék.


"E/1, alanyiban? vennék miért kivétel?"

Ne értem a kérdést.

-Én kivennék valamit.

-Ők kivennék azt.

Nincs itt kivétel, más azonos alakú változatok is léteznek.

2012. jún. 1. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 beglerbég ***** válasza:
49%

"E/1-ben a sztenderd változat megszegi a hangrendi illeszkedést a mély hangrendű szavaknál.

pl. tudnék (mély+magas), kalapálnék, (mély+magas)

Ezzel szemben a nemsztenderd változatok betartják a hangrendi illeszkedést.

pl. tudnák (mély+mély), koplalnák (mély+mély)"-En :)



Ezt nakolasnak nevezik. A sztenderd szempontjabol helytelen. Pediglen csak egy valtozata a nyelvunknek.

2012. jún. 1. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
OK köszönöm
2012. jún. 1. 15:52
 7/13 anonim ***** válasza:

beglerbég


Nem! tudnék és koplalnék

Bocsi, de amit te írtál, az is nákolás.

Ha elfogadjuk, hogy a helyesírásban nem nákolunk, akkor ezek a szavak sem kapnak nák ragot.

Nem azt mondod, hogy tanulnák, olvasnák, gondolkoznák stb.

Üdv: Ági

2012. jún. 2. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 beglerbég ***** válasza:

Ági


Igen! Pont amit irtam az a nakolas. Igy igaz. A sztenderd megszegi a hangrendi illeszkedest, ezert nem nakol. Egyes nemsztenderd valtozatok viszont betartjak. Ok nakolnak (tudnak, koplalnak).

(Igaz kicsit tultomoritettem, ezt beismerem.) :)


Viszont ha elfogadjuk, hogy irasban a sztenderdet hasznaljuk(nem nakolunk), meg nem vagyunk kotelezve arra, hogy beszedbe' is azt hasznaljuk. [Beszedben a helyes es helytelen igencsak nezopont kerdese.]


Talaltam egy kis erdekesseget a nakolasrol.


[A sztenderd megtanulasahoz]

"Annak, aki a feltételes egyes szám első személyben én kapnák-ot mond a nyelvművelők szerint helyes én kapnék helyett, meg kell tanulnia megsérteni a magyar nyelv egyik legerősebb, legáltalánosabb szabályát, vagyis a magánhangzó-illeszkedést. A gyermeknyelvi kutatásokból tudjuk, hogy a magánhangzó-illeszkedés szabályát/szabályait a magyar anyanyelvű gyerekek jóval korábban elsajátítják, minthogy a feltételes ragozást megtanulnák. Ha egy kisgyereknek a családjában „nákolnak”, akkor a kisgyerek is nákolva tanul magyarul beszélni, betartja az illeszkedési szabályt még abban az egyetlen esetben is, amikor a kodifikált standard szerint beszélők azt megsértik. Iskoláskorban, vagy később ezt a szabálysértést igen nehéz már megtanulni. (Akik azonban olyan családba születtek, ahol nem nákolnak, ezt a szabálysértést is könnyen elsajátítják, mert a beszéd tanulásának kezdeti fázisaiban bármit meg lehet tanulni, a szabálysértéseket is.)"


Forras: [link]

2012. jún. 3. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Sziasztok! :)


Beglerbég már válaszolt, de most megjött a grammatikanáczi megmondóember is. :D


A sztenderd szerint valóban csak a -nék helyes, de nem ragozom tovább. :)

Inkább két három másik hibára hívom fel a kérdező figyelmét:

1. Ha az igekötő az ige előtt áll, mindig egybeírjuk. (Általános iskola 3. osztályos tananyag). Tehát "kivennék".

2. Helytelen a "de" és a "viszont" szavak egymás melletti használata, mivel a jelentésük megegyezik.

3. A "gondolkozik" ikes ige, tehát E/1, jelen idő, kijelentő módban az igei személyragja az érvényben levő szabályok szerint csakis -m lehet. (Épp most válaszoltam egy kérdésre ebben a témában: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__303268.. )


Az pedig nagyon igaz, amit a cikkben írnak. (Bocsi, begler, nem olvastam el az egészet; majd talán egyszer később...); tapasztalom a környezetemben.


Üdv. :)

2012. jún. 4. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Javítás: A "két" szó véletlenül benne maradt a szövegben, miután beírtam a "hármat". Írás közben jutott eszembe a harmadik hiba; és a nagy rohanásban nem ellenőriztem le küldés előtt az egészet. Ejnye-bejnye, és sajnálom. :(
2012. jún. 4. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!