Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy van ez a mondat helyesen?...

Hogy van ez a mondat helyesen? Ha ki vennék a dolgot.

Figyelt kérdés
T/3 feltételes tárgyas, ezen gondolkozok már egy ideje, elméletileg a ki vennák- nak kellene lennie de az hülyeség, de viszont a kivennék sem jó.

2012. jún. 1. 13:49
1 2
 11/13 BringaManó ***** válasza:

"megjött a grammatikanáczi megmondóember is. :D "


hát az tök jó – de ha ezen a szinten tolod, akkor ez inkább a troll kategória ... :-((


"1. Ha az igekötő az ige előtt áll, mindig egybeírjuk."


Mármint ha a közvetlenül előtte áll. :-) De még akkor is van kivétel: ha ellentétes igekötők állnak párban, pl.:

ki-be járkál, le-föl sétál, ide-oda tekint

[link]

[oké, ez csak apró szszh. volt, bemelegítésképpen]


"3. A "gondolkozik" ikes ige, tehát E/1, jelen idő, kijelentő módban az igei személyragja az érvényben levő szabályok szerint csakis -m lehet."


Miről tetszik beszélni? Milyen "érvényben lévő szabályok"? Anyám, borogass... Azért idáig a legradikálisabb megmondótrollok is ritkán merészkednek... Az még hagyján, amikor kinyilatkoztatják, hogy hogy "kell" mondani ezt vagy azt (szemben azzal, ahogy az anyanyelvi beszélők egy-egy nagy csoportja beszél a saját anyanyelvén, csöpp gyermek kora óta), de hogy ráadásul nem létező (de "érvényben lévő") szabályokra is hivatkozzon valaki, csak azért, hogy megalapozottabbnak (sőt kvázi "szabálynak") tűnjön a magánvéleménye, az már kicsit meredek... :-//

Ráadásul az ilyesmit tiltják a hatályos rendelkezések is! (;-)


"(Épp most válaszoltam egy kérdésre ebben a témában: "


jaja, remek, ott még további korrigálnivalók is vannak, szuper, örülünk... :-/

2017. júl. 23. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

"hát az tök jó – de ha ezen a szinten tolod, akkor ez inkább a troll kategória ... :-(("


Nyem. :P

A "grammatikanáczi megmondóember" titulussal egy másik felhasználó illetett még réges-régen, nekem meg tetszett a kifejezés, vicces volt, pláne abban a kontextusban. :D

Tessék, megkerestem, mert látom, mostanában úgyis sokat unatkozol, hogy már megint több évszázaddal ezelőtti kérdésekhez irkálsz. :P

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__27831..


"Mármint ha a közvetlenül előtte áll. :-) (...)"


Igen, persze, csak itt evidensen az alapesetről volt szó ("kivennék"); és valamilyen ismeretlen okból nem akartam bonyolítani. :D


"apró szszh."


Azmiaz? :O


"Miről tetszik beszélni? (...)"


Kisdobos becsszóra kijelentem, hogy nem azért hivatkoztam szabályra, hogy ettől megalapozottabbnak tűnjön a véleményem, hanem azért, mert _valóban_ úgy tudtam (és még most is úgy tudom), hogy ez a szabály. Így van a tankönyvekben is, gondolom, akkor csak nem hülyeség...


"jaja, remek, ott még további korrigálnivalók is vannak, szuper, örülünk... :-/"


Korrigálj csak, korrigálj. :P

Majd megnézem azt is.


--> A 2.-ba miért nem kötöttél bele? :P

Pedig amikor most végigolvastam, tudván, hogy valószínűleg erre a kérdésre is tőled jött új válasz, pont arra tippeltem, hogy az nem fog tetszeni. :D

Egyébként nem értek egyet akkori önmagammal, nincs semmi baj a "de viszont"-tal; és mivel ezt én 2007-ben hallottam, és rendszeresen használom is így, fogalmam sincs, miért írtam le ezt a mondatot. :O


BW

2017. aug. 7. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 BringaManó ***** válasza:

BW?? Ó, ezt nem gondoltam volna, akkor kedvesebben fakadok ki... :-(

(Bár a pontos ált.isk.oszt.-hivatkozásnál gondoltam is rá, hogy BW is szokott hasonlókat, távoli emlékeim szerint... De azt már nem mertem gondolni, hogy ezt is tényleg ő írta.)


szszh. = szőrszálhasogatás


"de viszont": nem akarok nekifutni, hogy végiggondoljam és hosszan leírogassam, különösen mivel még nem tudom, mi lenne a vége – még az is lehet, hogy egyetértenék a végén, és akkor meg minek lenne az egész... :-)


"fogalmam sincs, miért írtam le ezt a mondatot"

bizonyára azért, mert ez a "szabály" is szerepel a tankönyvekben. :-P


lassan muszáj lesz megint belenéznem egybe, múltkor is rávettél már egyszer... :-)

(tényleg kíváncsi vagyok, hogy hogy van megfogalmazva az a "szabály", hogy 'nem úgy kell ám mondani, ahogyan a 90%-otok beszél, kedves gyerekek...' :-)

2017. aug. 8. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!