Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A helytelen írás valójában...

A helytelen írás valójában fejlődés?

Figyelt kérdés

Engem eléggé zavar, ha valaki nem ír helyesen, de elgondolkodtató, hogy ez vajon fejlődés-e.

Például a fiatalabbak közül sokan az sz betűt c-vel helyettesítik. Pl. cejetlek és társaik. Most abba ne menjünk bele, hogy ez mennyire gyomorforgató.

Viszont, így két betű helyett csak egyet kell leírni/begépelni. Vagyis adott információt gyorsabban (kétszeres sebességgel) juttatunk egyik személytől a másik(ak)ig. Ez pedig fejlődés...


2012. szept. 8. 14:52
 1/9 anonim ***** válasza:
72%
Ez igen, meg pl. a vagyok helyett a vok. Akár rossz, akár jó, de fejlődés. De aki nem tud normálisan fogalmazni, meg a veccőket nem használja helyesen, az nem fejlődés, az bąlfąszság.
2012. szept. 8. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 carolinne válasza:
100%
Max visszafejlődés... Szánalmas beképzelt kis cicababák írnak így
2012. szept. 8. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Visszafejlődés,igénytelenség,butaság.
2012. szept. 8. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen, csak sajnos vissza. A nyelv egy élő képződmény, állandóan változik, így természetesen fejlődik, de nem mindig pozitívan. Nem értem, miért jó bárkinek, hogy egy-két nyamvadt betűt megspórol, hova siet mindenki?! A halál megvár. Eszméletlen, hogy milyen feleslegesen felgyorsult a világ.
2012. szept. 8. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
63%

Hát, hogy milyen irányú fejlődés, azt majd meglátjuk. A nyelv kétféle elvet követ a változása során. alapvetően meg akarja könnyíteni a kommunikációt (mert az emberek lusták), ezért egyszerűsödik, hogy gyorsabban menjen az információváltás, de ugyanakkor ha túl rövidek a szavak, vagy túl egyszerűek, akkor a beszélők félreérthetik egymást, ezért bonyolódik is. Persze stilisztikailag mindig van egy elvárás, hogy bizonyos közegben, hogy "kell" beszélni, de mondjuk ilyesfajta szabályok az internetes csetelés során nem nagyon szoktak előkerülni. ha valaki nem érti, hogy mi az a vok például, akkor az vagy visszakérdez, ezzel arra ösztönözve a másik "beszélőt", hogy kerülje az ilyesfajta rövidítéseket, vagy megtanulja és hozzászokik. Ez utóbbi az áltaánosabb, de előfordulhat az előbbi is.

Hogy ez pozitív vagy negatív fejlődés egyéni ízlés kérdése, szerintem ex katedra nem lehet kijelenteni, hogy ez jó vagy rossz.

2012. szept. 8. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 beglerbég ***** válasza:

Most ideirnam, hogy mennyire semleges a valtozasnak a termeszete. Megerositenem szamos hazai es kulfoldi nyelveszeti iromannyal... de ugy se olvassa el senki sem nem. :)

Meg aztan, a sok tudos ember is csak beszel a nagyvilagba, nem is tudjak igazan, hogy mirol. Viszont, mi jobban tudjuk! Bizony am! :)

A sok fortelmes szennyet meg kell allitani. Mert minden az, ami egy piciket mas! :D

2012. szept. 8. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ha megnéznénk egy szövegnek egy helyesírási hibáktól hemzsegő és egy helyes változatát, elhanyagolható lenne a hosszúságbeli különbség. Rövidíteni meg helyesen is lehet. Egyébként a "cejetlek" az nem egy helyesírásilag rövidebb forma, hiszen ezt kimondani is így mondják ki. Az írásbeli rövidítés az a förtelmes "am" (amit én mindig ám-nak nézek, de hát az ezt használók ezt a szót valószínűleg nem is ismerik).
2012. szept. 8. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez így szerintem is visszafejlődés. A kérdező példájában a "cejetlek" szó egy tipikus plázacicás förmedvény. Két hang- ill. betűváltozást tartalmaz: az sz helyett c, az r helyett pedig j.

Az első nem egy állandó, stabil változás, mert például a "szeretlek" szó helyett szokták használni a "szercsi" / "szejcsi" szavakat is; itt pedig az sz megmaradt sz-nek. Tehát ennek elfogadása esetén nem lehetne egyértelmű a [sz] hang jelölése, mivel hol sz, hol c betűt kellene írni.

Aztán majd ezzel is kínlódhatnának a tanulók, hogy mikor melyiket kell használni, mint most a j / ly esetében. :P

Hasonló probléma a w használata a v helyett, mert sokakban rosszul rögzülnek a szavak. Pedig eredetileg ennek a cserének is a gyorsabb információközlés volt az oka. (Az sms-ek írásakor a v-hez háromszor kell megnyomni ugyanazt a billentyűt, míg a w-hez elég csak egyszer.)


Köcce a figyelmet, cijjasztok, pusszcsi. :DDD

2012. szept. 9. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Én legelőször a "fejlődés" szavunk jelentéstartalmát elemezném ki.

Mire utal ez?

A felfelé való törekedésre? Térben és átvitt értelemben

azaz minőségében?


Ha erre igen a válaszolunk, akkor a helytelen írás nem fejlődés, mert csökkent minőségű.

A gyakorlat is ezt igazolja: általa a gondolatközlés és gondolatmegértés nehezebbé válik!

2012. szept. 16. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!