Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell helyesen írni? "A...

Hogyan kell helyesen írni? "A világméretű összeesküvés" vagy "A Világméretű Összeesküvés"

Figyelt kérdés

2013. jan. 15. 22:25
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ha pl. egy intézmény neve, akkor Világméretű Összeesküvés”. De mivel ez kevéssé valószínű, így nem értem, miért kérdés ez egyáltalán. Miért kellene nagy kezdőbetűvel írni?
2013. jan. 15. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ha létezik, akkor naggyal, ha nem hiszek benne hogy létezik kicsivel?
2013. jan. 15. 22:59
 3/12 anonim ***** válasza:
51%

Hogy miért kérdés?

Nemrég olvastam ehhez hasonló kérdést, ott az volt a kérdés, hogy az ember szót lehet-e mondatban nagy betűvel írni, ha ki akarjuk emelni.

Itt vannak a válaszok rá. Ha tudsz, akkor válaszolj te is, légy szíves!


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__386776..


Engem már teljesen elbizonytalanítottak a válaszok.

De még mindig nem hiszem el, hogy nagy betűvel kellene írni.

2013. jan. 15. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

"Ha létezik, akkor naggyal, ha nem hiszek benne hogy létezik kicsivel?"


Ez meg milyen kifordított gondolkodás?

Ha szerinted létezik, akkor te naggyal írod, aki nem hisz benne, az meg kicsivel?

Érdekes kis helyesírási katyvasz lesz ebből.

2013. jan. 15. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha tudod, mi az a köznév, akkor kisbetűkkel írjuk: világméretű összeesküvés.
2013. jan. 15. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
De ha azok közül egy bizonyos összeesküvésre gondolok, ami már-már tulajdonnév?
2013. jan. 15. 23:45
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha a mondatban egyértelműsítő szerepet tölt be. Nincs éles határ, a közmegegyezés is fontos.


Pl. Az országgyűlést feloszlatták. Melyiket? Az Országgyűlést feloszlatták. Ez a magyar országgyűlés.

Ha a településeteken van egy Kisbödön Vasgyár és Öntöde, akkor arra írhatod, hogy megyek a Vasgyárba. Ha csak vasgyárba mégy, az bármelyik másik lehet.

No most az a kérdés, hogy van-e olyan világméretű összeesküvés, amely oly módon eltér a többitől, hogy ilyen módon utalhass rá írásban. Szerintem nincs.

2013. jan. 15. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
7.-ben egyedítőt akartam írni, nem egyértelműsítőt.
2013. jan. 15. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
74%

Még ezt a kérdést... :)))


Kérdező, először is: nem léteznek világméretű összeesküvések, csak a konteóhívők fejében.


Másodszor: A helyesírási szabályok a mérvadók, nem az, hogy hiszel-e valamiben.


Harmadszor: Nincs olyan kategória, hogy "már-már tulajdonnév"; csak köznév és tulajdonnév van.


Negyedszer: az Akh. vonatkozó szabálypontjai szerint (143. és 150.) a közneveket (közszavakat) általában kis kezdőbetűvel írjuk, de egyes meghatározott esetekben, kivételesen, elsősorban költői művekben lehet naggyal is. Ezek az esetek: a megszemélyesítés eszközeként, a szavak hangulatának erősítése céljából, ill. a szavak fogalmi tartalmára való figyelemfelhívásként.


A 7. válaszoló által említett "egyedítő szerep" kifejezéssel még nem találkoztam, így arra vonatkozóan nem tudok nyilatkozni.


Üdv. :)

2013. jan. 16. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Ha azt mondod, hogy "a világméretű összeesküvés" úgy, önmagában jelöl egyetlen összeesküvést, amiben a pirézek tervelték ki, hogy az egész világot leigázzák a jégcsapretkek megfertőzése árán (persze ez csak példa volt, de remélem, érted, mire gondoltam), akkor nagy kezdőbetűkkel kell írni. Ha viszont többféle világméretű összeesküvés van és te csak egyről beszélsz, akkor kis kezdőbetűvel kell írni.

Persze ezek nem kőbe vésett szabályok: irodalmi műben (vagy annak szánt bármilyen írásműben) el lehet térni tőle. Ha te egy, meghatározott összeesküvést szeretnél kiemelni, önálló fogalommá tenni, akkor írhatod nagy kezdőbetűvel. Ez már az alkotói szabadság kategóriája.

2013. jan. 16. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!