Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor használjuk a "benneteket...

Mikor használjuk a "benneteket" és mikor a "titeket" szót?

Figyelt kérdés

És nagybetűvel írjuk?

"Várunk Benneteket!" vagy "Várunk Titeket!"



2008. jún. 6. 13:08
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
95%
nincs különbség a kettő között, mindkettő helyes és bármikor használható. megszólításban, illetve ha nagyon személyes dologról van szó, írhatod nagybetűvel, egyébként pedig a kicsi is teljesen jó.
2008. jún. 6. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
95%
a benneteket talán egy kicsit tiszteletlejesebb/archaikusabb a tegezés ellenére is, de lehet, hogy csak én érzem így.
2008. jún. 6. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim válasza:
60%
Sztem a benneteket kicsit vidékies vagy nemtom...nekem nem tetszik. Én minden esteben a titeket kifejezést használom :)
2008. jún. 7. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
90%
A benneteket régies, nem vidékies :) Nem nagyon használják. Nézd meg az értelmező szótárat.
2008. jún. 8. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
77%
A benneteket nem videkies!
2008. júl. 20. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
92%
A benneteket nem vidékies. Hangulatában inkább kedvesebb, a titeket pedig én egy kissé modoroskodónak érzem,illetve a szövegkörnyezet, a viszony is meghatározza, hogy melyiket válasszam inkább.
2008. aug. 12. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
86%
A "benneteket" előkelőbb, finomabb, a "titeket" pedig proli szóhasználat.
2010. nov. 4. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
38%
magyar vagy?
2011. jún. 24. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Rahmé Gyuri válasza:
20%

Én személy szerint ellenzem a "benneteket" kifejezés használatát. Két okból is.

Az egyik, hogy ha a szóból leveszem a (tárgy-)ragot, azt kapom: "bennetek". Ennek a szónak a jelentése számomra nem fér össze a raggal ellátott szó "használati" jelentésével.

"Bízom bennetek", "látom a jóindulatot bennetek", "megvan az elszántság bennetek", stb. Ezt a "bennetek" szót nem tartom értelmesnek tárgyraggal ellátni.


A másik:

Vegyük a "várunk benneteket" egyes számú alakját: "várunk TÉGED", és nem "várunk BENNEDET". Talán ez a legegyértelműbb indoka, én miért nem támogatom a "benneteket" kifejezés használatát.


Ettől persze még lehet, hogy a magyar nyelvben, nyelvtanban helyes a kifejezés, csak nekem nem tetszik.


Hogy kis- vagy nagybetű, az valóban az írón múlik: mennyire kívánja a címzettek iránt kifejezni tiszteletét.

2012. nov. 17. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
61%

Az előttem szóló érvelése fos.


A kettőzött tárgyragos alakok használatára vezethető vissza a titeket szó és bár elfogadott, a művelt, nyelvére érzékeny ember a benneteket szavakat használja a titeket helyett.

Vö. a minket, bennünket szavakkal, ahol nem található meg a fülsértő kettőzés, ezért a minket szó használatának helyessége fel sem merül... az evidens.


A múlt században még erőteljesen érezhető volt a az 'ezt', 'eztet', 'azt', 'aztat' alakok használata, még az iskolázottabb rétegben is.

Ezt ma már csak olyan helyeken használják, ahol a nyelvművelés szinte teljesen megszűnt... gúnyhatáron túl rekedt honfitársaink esetében figyelhető meg. Természetesen ezért nem is hibáztatom őket... tehát ha egy felvidéki, v. vajdasági magyartól hallom e szavakat, elnézem. (A bölcsésznek már nem nézem el, aki lovári középfokú nyelvvizsgájával szerzett diplomát.)


Tehát kedves Gyuri, ha a titeket szót használod, akkor használd az engemet, tégedet stb. szavakat is.


Természetesen nem szállhatok szembe a működő nyelvvel, ha a köznyelv ezt használja inkább, akkor elfogadom a kettős szóhasználatot, de a Gyuriéhoz hasonló érvelésektől a frász kerülget.

2014. febr. 25. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!