Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Létezik az a szó, hogy igazság...

Létezik az a szó, hogy igazságtalankodik?

Figyelt kérdés
Aminap használtam egy foglamazásban és a tanárt meglepte ez a szó.Ő még nem hallott ilyet.Vagy 6 másik tanárt kérdeztem akiből 1 mondta, hogy szerinte is létezik. A társaim közül pedig a többség állítja, hogy ő bizony hallotta már ezt, ahogyan én is.Eddig teljesen normális szónak tűnt, most viszont már rohadtul furdal a kíváncsiság xD vélemények?:D

#helyesírás #létezés #igazsagtalankodik
2013. febr. 21. 16:41
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
57%

Sziasztok :)

Hooosszúúú leszek, mint általában. :D


1. A neológok szerint elvileg bármilyen szó képezhető; és minden szó létezik, amelyet valaki(k) használ(nak). Én konzervatív vagyok. De nem állítom azt, hogy ez a szó nem létezik, mert simán lehet új szóalkotás.


2. Google-kereséssel olyan cifrákat lehet találni, hogy csak még: helytelen kifejezéseket, hibásan leírt szavakat stb. (Ezért sem érdemes a Google találatok száma vagy a Google fight alapján dönteni egy-egy szó helyesírásáról, mert sajnálatosan gyakran "nyer" a helytelen forma.)


3. Nekem azért furcsa, mert a -kodik, -kedik, -ködik képzők elsősorban a visszaható ige képzői. A visszaható ige pedig azt fejezi ki, hogy az igealany végzi a cselekvést, és az a cselekvés visszahat rá; pl. mosakodik, fésülködik, lustálkodik.

Tehát az "igazságtalankodik" szó ez esetben nem pusztán azt jelenti, hogy valaki igazságtalanságot követ el, hanem azt is, hogy ez az igazságtalan eljárás saját magára is visszahat.


4. Viszont vannak "furcsaságok", azaz olyan -kodik, -kedik, -ködik képzős igék, amelyek nem igazán visszahatók. Pl. az itt leírt lábatlankodik mellett még a nyűgösködik, a gyönyörködik, az uralkodik és az aggodalmaskodik. Ezekben az esetekben (névszóból ige lesz) ezek a képzők inkább azt fejezik ki, hogy valaki valamilyen módon viselkedik. Teljesen "hivatalosan". :D


Összefoglalva: arra jutottam magamban (vagy magammal?), hogy ez az új szó a 4. pontbeli csoporthoz tartozhat inkább...


Véleményeket szívesen látnék, hogy ki mit gondol erről. :)

Normális érveléssel meggyőzhető vagyok akár a jelenlegi álláspontom ellenkezőjéről is, úgyhogy a szimplán beszólogatósok kíméljenek. ;)

2013. febr. 21. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 A kérdező kommentje:
11-es, 3.-al érvelt vagy 2-3 tanár is, de ugyanakkor, van olyan is, ahogy mondtad, pl. szabálytalankodik a játékos ezért kiállítják, és szabálytalan pedig nem visszaható ige...
2013. febr. 21. 19:50
 13/30 BringaManó ***** válasza:

"Normális érveléssel meggyőzhető vagyok akár a jelenlegi álláspontom ellenkezőjéről is, úgyhogy a szimplán beszólogatósok kíméljenek. ;)"


Nem értem a logikai kapcsolatot: aki szimplán beszólogat (dehát hol látsz te itt olyat?? :-), az úgysem akar meggyőzni, tehát nincs ebben semmi "úgyhogy". ;-)

(Remélem, meggyőztelek.)

2013. febr. 21. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
0%

A tanár joggal tiltakozik a szó ellen, hiszen az államtól on a fizetése.

Az igazságszolgáltatás pedig állami monopólium.

Az állam igazságtalankodik?

Jó hogy erről hallani sem akarnak, ezért a magyar tanároknak ki van adva, hogy e-szót ne tanítsák meg.


...úgy van kiadva, hogy soha senki nem mondja ki, hanem ezt belülről érzi minden tanár...

2013. febr. 21. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:

Ági

Szia Julianna!

"Elvileg létezik, bár nekem furcsának és erőltetettnek tűnik. Rákerestem a Google-n, tíz linket dobott ki"

Egyetértek veled.

Bárki beírhatja egy hozzászólásban ezt a szót, és már van is találat.

De ha megnézzük az általad küldött linket, akkor azt látjuk, hogy a Google ezt a szót így nem ismeri.

igazságtalan kodik

Ugyanígy az én keresésem:

igazságtalan kodás

Szerintem ez a szókapcsolat "helyesírásilag nem létezik".


Miért igazságtalankodsz velünk?

Miért vagy igazságtalan velünk? /Meine Meinung nach ist es richtig./ Véleményem szerint ez a helyes.


Ha van igazságtalankodik, akkor kell lennie igazságoskodik, igazságoskodásnak is. Ez pedig még erőltetettebbnek tűnik.

2013. febr. 22. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 A kérdező kommentje:
Miért kéne legyen igazságoskodik is ha van igazságtalankodik? Miért,olyan létezik, hogy szabályoskodik?Nem, pedik szabálytalankodik van...
2013. febr. 22. 16:57
 17/30 Shai-Hulud ***** válasza:

van - nincs:


lábatlankodik - lábaskodik

csintalankodik - csinoskodik

hirtelenkedik - híreskedik

fajtalankodik - fajoskodik

ízetlenkedik - ízeskedik


Én meg csak azért agyatlankodok itt, mert agyaskodni nem tudok. :-)

2013. febr. 22. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:

"hirtelenkedik - híreskedik"


Nem akarok kukacoskodni, de ez a szópár nem jó itt!

Tulajdonképpen nem is szópár... Hirtelen nem is jut eszembe, mi lehet az egyik vagy a másik ellenkezője! A "hirtelenkedik" viszont elfogadott szó, különösen igekötővel:


"Elhirtelenkedte a házasságát"

De azért nem valami szép így sem!

2013. febr. 23. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 Shai-Hulud ***** válasza:

Na, köszi a tippet, ez is jó:


kukactalankodik - kukacoskodik

meg a

faragatlankodik - faragottkodik


:-)

2013. febr. 23. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:

@ BorzasztóanMindenlébenkanál:


< Nem értem a logikai kapcsolatot: aki szimplán beszólogat (dehát hol látsz te itt olyat?? :-), az úgysem akar meggyőzni, tehát nincs ebben semmi "úgyhogy". ;-)

(Remélem, meggyőztelek.)>


Itt most éppen sehol nem látok olyat, de volt már rá számtalan példa; nem véletlenül írtam ám...

Az "úgyhogy" helyett talán jobb lett volna az "ezért", vagy mire gondoltál? Mert én arra, hogy ha normális érveket ír valaki, az rendben van; de az értelmetlen benyögések úgy hiányoznak, mint ablakos tótnak a hanyattesés. :D


-------


A van - nincs témához egy észrevétel:

A szavak szófaja:

1. főnév + fosztóképző --> ige

2. főnév + melléknévképző --> ige


Igen ám, de a létező szavak egy részét átvitt értelemben használjuk: lábatlankodik, fajtalankodik, ízetlenkedik, kukacoskodik, faragatlan(kodik); bár az utóbbi helyett inkább a "faragatlanul / faragatlan módon viselkedik" a jó.


Azt pedig nem tudom, vajon a csintalan szótöve valóban a csín lenne-e, és ha igen, akkor a csinos is ebből a tőből ered-e; a hirtelenkedik pedig biztosan nem a hír szóból ered, tehát a híreskedik nem adekvát. (Úgy emlékszem, ezt Juli is említette.)

A szabálytalankodik - szabályoskodik az egyetlen kivétel, mert a melléknevek ellentétként teljesen rendben vannak (szabálytalan - szabályos), de a szabályoskodik valóban furcsa...

2013. febr. 25. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!