Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a különbség a vörös és a...

Mi a különbség a vörös és a piros között?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Ha hülyeséget kérdezek, bocs, de nem Magyarországon lakunk, és itt mi vagyunk az egyetlen magyar család, anyumék meg erre nem tudtak mit mondani.

Mi a különbség a vörös meg a piros között? Az oké, hogy mindig csak az egyik a jó (pl. a haj vörös, nem piros, a róka is vörös, a vér is vörös, de a magyar zászló már piros-fehér-zöld, nem vörös-fehér-zöld, a lámpa is piros, stb.). Van erre valami szabály, hogy mikor melyiket kell használni? 16/F


2009. szept. 13. 15:58
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
97%
A vörös mélyebb (sötétebb árnyalatú) szín, a piros élénkebb :)
2009. szept. 13. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Először nekem is ezt mondták, de sztem ez így nem igaz :( Mert a legtöbb zászló piros (pl. a magyar), de vannak vörösek is (pl. Vöröskereszt) pedig ezekben mindben ugyanazt a színt használják. Meg a haj is, attól, hogy élénkebb piros színű, még nem lesz piros, ugyanúgy marad vörös.
2009. szept. 13. 16:18
 3/14 anonim ***** válasza:
92%
A két szó szinonima is lehet, és van amire az egyiket használják, másra a másikat. Nézd meg pl. angolul is a red jelentheti mindkettőt.
2009. szept. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

azt hiszem értem a problémádat :)

nincs szabály arra, hogy mikor "vörös" és mikor "piros" - ezt minden esetben meg kell tanulni - ugyanúgy, mint ahogy az angolban sincsen teljesértékű és általános szabály a szavak kiejtésére. ott is minden szónak meg kell tanulni a kiejtését és az írását.

amúgy, nem tragédia, ha esetleg a rókára "piros"- at mondasz, és a magyar zászlót sem gondolják másnak, ha "vörös- fehér- zöld"- nek nevezed.

a mondat értelmét nem változtatja meg a két szó felcserélése.

2009. szept. 13. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

ez szerintem is elég nagy hülyeség, de azért irok pár példát hátha könnyebb megérteni:)

szóval van ugye a róka, és a naranccsárga árnyalatú haj, na ezekre biztosan nem pirosat, hanem vöröset mondunk.

viszont a pirosas árnyalatú hajra, a lámpára, a zászlóra használhatjuk a vöröst és a pirost is.

2009. szept. 13. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Az egész onnan indult, hogy otthon vöröspaprikát mondtam, mire mondták, hogy az nem vörös, hanem piros. - Miért? - Mert csak. :D

Azt hittem, hogy van erre valami szabály, de úgy látszik, erre is rá kell érezni, mint egy csomó minden másra a magyarban :(

2009. szept. 13. 17:34
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Találtam egy ilyet, szerintem érdekes: [link]
2009. szept. 13. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
95%

zászlóra azért nem mondunk olyat, hogy vörös, mert vörössel a szovjeteket juttatja eszébe sokaknak.


vöröskereszt-nél talán az játszhat szerepet, hogy a vér-t is vörösnek jellemezzük.


Én szerintem vörösnek inkább azt mondjuk többnyire(nem mindíg), ami nagyobb területen szinez.


Pl vörösre festette a tengert a vér. Vagy vörösen izzott az ég.

Vörös zászló(ugye az egész zászló sötét piros)

2009. szept. 13. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
74%
A vörös a sötétebb árnyalata pirosnak .. Azért kapott mást nevet mert,elég különböző árnyalatú szín.
2009. szept. 13. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Közben találtam egy olyat a wikipédián, hogy azt hívjuk vörösnek, ami élőlényekkel kapcsolatos (vér, haj, róka, rózsa, stb.), piros meg a többi (lámpa, útjelző tábla, piros betűs ünnep, stb.), de ez alól is vannak kivételek.


17:53 ez tényleg érdekes, de ez alól is vannak kivételek sajna :( Pedig már azt hittem megvan , de a végén írja, hogy ez nem mindig van így :(


17:55 először furcsán hangzott, de erre nem nagyon találtam kivételt, maximum azt, hogy a rózsa vörös, de a tulipán piros, pedig ugyanolyan kiterjedésben "színezettek" de mondjuk azoknak tényleg más a színe... lehet hogy van valami ilyesmi alapja az egésznek.

2009. szept. 13. 19:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!