Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A vörös és a piros között van...

A vörös és a piros között van különbség? Valami nyelvész nyilatkozatában azt olvastam, hogy nincs.

Figyelt kérdés
2011. márc. 14. 21:40
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
Az hogy vörös meg piros nem jelent semmiféle specifikus eltérést meghatározott színt. A téglavörös meg a téglapiros tök ugyanaz.
2011. márc. 14. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
50%

en valahol olvastam a wikin hogy a magyar nyelvben van,de kulfoldiek szamara nehez megkulonboztetni pl a cseresznye piros, a voroskereszt voros,


de szvsz a coca cola piros az piros, olyan elenk szin, a voros meg egy melyebb, sotetebb arnyalat,de meg nem bordo...:) na meg a hajszinre se mondjuk hogy piros, vagy pl a roka szorere...szor vagy haj az voros es kesz:)

2011. márc. 14. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
50%
Szerintem mas arnyalat a ketto, ahogy az elozo is leirta. Es van olyan haj, amire azt mondjuk, hogy piros, de akkor az mar nem voros. Epp van egy ilyen ismerosom piros hajjal, csak ugye pirosra nem szokas hajat festeni, mert kicsit sem feltuno...
2011. márc. 14. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
92%

pedig van: vörös - veres - a vérrel függ össze,

a színtan is ezt használja: vörös színtartomány

a piros inkább természet - piros alma, hajnalpír

játékok: piros labda

nem mindegy, melyiket használjuk,

pedig a színárnyalat különbség kicsi:

a vörös sötétebb, mélyebb

2011. márc. 14. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Én valami olyasmit hallottam, hogy legtöbbször a vörösnek van egyfajta érzelmi plussz tartalma (vörös ajkak, vörös haj, vörös rózsa)

De amúgy nagy különbség tényleg nincs.

2011. márc. 14. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Piros élénk, rikító, a vörös kicsit mélyebb, sötétebb árnyalat, de nem bordó.
2011. márc. 15. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
A vörösnek sokkal drámaibb a hatása.(vérvörös)
2011. márc. 15. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Egyetértek azokkal, akik szerint van különbség.

Gondoljunk arra, hogy milyen a piros és milyen a veres (vörös) arcú ember. Az első az egészség, a második inkább valami betegség jele. A PÍR az arcon, a hajnalban (pirkad) a tűzzel kapcsolatos: tulipiros=tűzpiros, (tuli a keleti nyelvekben tűz vagy égés) parázs, perzsel, pörc, pörkölt, pernye stb., de kapcsolódhat hozzá a párol, pára is. A parázs vitából perlekedés, per (pör) is lehet! Ez az ősnyelvi gyök (PIRamis=tűzgúla, PIRomán, a tűzvallású PERzsia stb.) nyelvünkben maradt meg a legteljesebben szóbokorként.

A VÉR-VERes-VÖRös hangképzésben is közel áll hozzá: a magyarban gyakori P-V hangváltással. (Az ajkak, ill. az ajak-fog vesz részt benne.) A V-ből ugyanígy lehet F is, és már is itt van az angol/német FIRE/FEUER = tűz!

Vissza a magyarhoz: a véres veréstől vöröslik a bőr. És milyen érdekes: a PÖRÖLY-lyel a tűzPIRosan izzó vasat VERték a kovácsok! Akár lehett volna VERély is a neve :-).

2011. márc. 19. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

12:57-nek!

Igen, van különbség a kettő között szerintem is.

Elképesztően jó és alapos, meggyőző a magyarázatod!

Köszönjük!

Mert megint örülhetünk annak, mennyire gazdag, mennyire szerteágazó, bokorszerű szókincsű, mennyire megfigyelő nyelv a magyar.

Ha az "észjárására" a más anyanyelvűek rájönnének, akkor sokkal könnyebben megtanulhatnák.

Meg mi is szebben, jobban használnánk....

:-)

2011. márc. 19. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Micsoda dolgok! Ez hihetetlen, sosem gondoltam volna, hogy a piros és a pirománia ugyanarra a gyökre mennek vissza!
2011. márc. 19. 15:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!