Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes ez a mondat: Peti vett...

Helyes ez a mondat: Peti vett kilenc almát, és a szekrény tetejére tette őket?

Figyelt kérdés
2013. márc. 25. 13:20
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
76%
Igen.
2013. márc. 25. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
61%
Szerintem nem kell az őket.
2013. márc. 25. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
9%

Semmiképp sem "őket", hanem "azokat", hiszen nem személyek. Egyetértek a 2. válasz írójával, legjobb elhagyni a szót.


Az "és" elé pedig nem kell vessző.

2013. márc. 25. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
56%

Pinkó, ha ennyire nem értesz hozzá, minek ugatsz bele?


A mondat teljesen helyes.

2013. márc. 25. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
A második választ csak hülyeségből küldték, valaki meg tudná mondani biztosan, hogy hogyan helyes?
2013. márc. 25. 14:10
 6/14 anonim ***** válasza:

Szerintem azért nem helyes értelmileg, mert valaki vagy vett valamit vagy tett valamit.


Peti almát vett és megette (azt). OK

Peti 9 almát vett és megette (azokat). rossz, a hangsúly a 9-en

Peti 9 almát vett és mind megette. OK,mert

Peti 9-et vett és mind megette.

Peti 9-et vett és feltette őket a szekrény tetejére. ,mert

tesz valamit

feltesz valamit valahova


tehát:

Peti kilenc almát vett (hangsúly a kilencen, különben nem lenne a maondatban), majd/és feltette őket a szekrény tetejére.

2013. márc. 25. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
45%
a MAJDdal a végén nem is hangzik jól.
2013. márc. 25. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
82%

1. Nekem hiányozna a tárgy a mondat végéről, ha nem lenne ott; de el _lehet_ hagyni.

2. Az "őket" és "azokat" megkülönböztetés valóban létezik, de szerintem tárgy esetében nem annyira éles az elválasztás, így itt belefér.

3. Az "és" szó előtt _felsoroláskor_ nem teszünk vesszőt. Összetett mondat tagmondatainak határán viszont igen, ilyenkor az "és" kötőszóként funkcionál.

Jelen esetben el lehetne hagyni a vesszőt, de szerintem jobb, ha ott van.

4. Értelmileg is teljesen helyes a mondat: időben két egymást követő cselekményről van szó, amelyek nem zárják ki egymást.


Úgyhogy tartom az előző állításomat: a mondat helyes. :)

2013. márc. 25. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
86%
Szerintem az "azokat" ilyen esetben sokkal mesterkéltebben hangzana, így nem beszél senki.
2013. márc. 25. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 BringaManó ***** válasza:
100%

Én is beledumálok, hátha segít (végképp összezavarni a kérdezőt... :-)


- a mondat jó úgy, ahogy van

- a mondat jó máshogy is

részeltesebben:

- a kilencet nem kell hangsúlyosabb helyre tenni, de lehet, csak akkor árnyalatnyit mást jelent

- a vessző kell ide

- őket/azokat: az csupán nyelvi babonaszerű közhiedelem, hogy élettelen dollogra nem lehet ilyesmiket mondani (őket/vele stb.), ne dőljetek be neki ;-)

- a második szerintem nem hüyleségből írta, neki is van igaza, simán elhagyva is oké.


na és a lényeg: a rengeteg elképzelhető verzióból mindenkinek másik "fekszik" a legjobban, és másik bántja a fülét, sok mindentől függően (életkor, tájegység, város/falu stb. -- de még a szövegkörnyezettől is függhet).


Tehát a válasz az eredeti kérdésre:

Igen.


(az már más kérdés, hogy kinek mennyire tetszik, illetve ki hogyan mondaná másképpen szíve szerint)


egyébként talán nem tévedek(?), ha arra tippelek, hogy az eredeti kérdés főleg az őket/azokat-ra vonatkozott volna.

(de ezt majd a kérdező megerősíti vagy megcáfolja, és talán legközelebb pontosabban megfogalmazza, mire kíváncsi :-)

2013. márc. 25. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!