Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Párbeszéd leírása könyvben....

Párbeszéd leírása könyvben. Hogyan helyes és mióta?

Figyelt kérdés

Például:


- Igen - mondta akárki.


Vagy kell vessző a kötőjel előtt?


- Igen, - mondta akárki.


Ha az első helyes, ahogy általában használjuk, akkor tudja valaki, mióta? Régebbi könyvekben ('60-as években lefordított angol regények) láttam, hogy vesszőt tettek a szöveg után, ha nem felkiáltójel vagy kérdőjel következne, de ugyanannak a könyvnek két fordításában is eltérő. Köszi a segítséget.


2009. szept. 19. 13:20
 1/9 anonim ***** válasza:
2%
-Igen-, mondta xy.
2009. szept. 19. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
89%

Az első teljesen hülyeséget írt.

Kimásolok pár példamondatot, úgy világos lesz.


"-Ráadásul egy pár sarkantyút adsz - mondotta Hajván.

-Majd holnap.

(...)

-Íme - mondotta -, megtettem, amit kívántál.

(...)

-Kabala - felelte titokzatosan a diák.

-Kabala? - ismételte mormogva a török."


Remélem, így már világos. Ha mégsem, ajánlom A magyar helyesírás szabályai című örökbecsű könyvet.

2009. szept. 19. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Ezt értem, de itt a szöveg után van vessző, a kötőjel ELŐTT, nem pedig utána. Írok másik példát, mert nem arra válaszoltatok, tehát akkor nem jól kérdeztem.


- Na végre, külföldi segítőtárs, - mondta Hardcastle.


Emiatt kérdeztem, mert ezt kizárólag régi regényekben láttam eddig, hogy talán így volt helyes régen. Nem egy helyen, mindenütt az egész könyvben így van! Ismerem a helyesírás szabályait:) köszönöm, de így még nem nagyon láttam.

2009. szept. 19. 16:22
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Még az is előfordulhat, hogy az, aki a könyvet korrektúrázta, egyszerűen nem jól tudta. Nem lehet mindegyik könyvben megbízni, rengeteg hibát tartalmaznak néha. De tény, hogy ha a mondat a közbevetés előtt befejeződik, akkor nincs vessző a kötőjel előtt.

Tehát:

- Igen - mondta akárki.

Ha nem kijelentő a mondat, akkor kitesszük a megfelelő írásjelet, utána jön a kötőjel.

2009. szept. 19. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! (Az egyik legnagyobb akkori kiadónál jelentek meg, gondoltam, futotta rendes korrektorra és furcsálltam.)
2009. szept. 19. 20:51
 6/9 anonim ***** válasza:
49%

Elvileg vessző nélkül, kivéve, ha a mondat még folytatódik. Pl: Igen, - mondta akárki - ezt én is hallottam.

De a gondolatjel után soha nem teszünk vesszőt, tehát olyan nincs, hogy: mondta akárki -, ...

2009. szept. 20. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BeerHunter ***** válasza:

Vagy vessző, vagy kötőjel. Együtt semmiképp.

pl.: Igen, mondta akárki, majd elment.

vagy Igen - mondta akárki - és lement.

Ugyanúgy ahogy a 22-ét sem 22.-énnek írod.

2009. dec. 12. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Utolsónak: az igaz, hogy a 22-ét nem írjuk ponttal, de ha nem dátumról van szó, akkor a pont megmarad a kötőjel előtt (2.-on lakik, 5.-be jár stb.). Ha végigolvasod a helyesírási szabályzatot, akkor még sok más példát is láthatsz, nemcsak a számok írásáról szóló, hanem pl. a párbeszédekről szóló részben is.

-helyesíró-

2009. dec. 12. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, közben megkérdeztem egy hivatásos korrektort, aki megerősített abban, hogy ekkor a nemrég egységesített helyesírási szabályokat (a könyveket először az ötvenes-hatvanas években fordították angolból), nem vették komolyan a kiadók, és senki sem ellenőrizte a fordító és a korrektúrát végző munkáját. Így lehetett ez is, amely ma már hiba, de akkor nem számított annak. Talán ez csak nekem (aki könyvmániás vagyok és gyűjtöm ezeket) volt érdekes, hogy egy kiadó régi könyveiben sorozatosan előfordult. Mindenkinek köszönöm, aki írt miatta.
2009. dec. 13. 12:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!