Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szerintetek helyes? Mit...

Szerintetek helyes? Mit gondoltok?

Figyelt kérdés
Szerintetek helyes az a magyar helyesírás szabályai szerint,ha pl. két keresztnevünk van és kötőjellel írjuk őket?
2009. szept. 24. 21:59
 1/10 anonim ***** válasza:
Persze, miért ne...
2009. szept. 24. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Tudtommal a két vezeték nevet szokták kötőjellel írni,de azt sem minden esetben.Keresztnévnél még nem láttam.
2009. szept. 24. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem változtathatod meg önkényesen a neved. Ez nem helyesírási kérdés.

De persze, ha nincs különösebb jelentőse, úgy írod, ahogy akarod, pl. füzetre.

De azt nem teheted meg, hogy pl. személyiigazolványodat így igényeld. Ahhoz névváltoztatási kérelem szükséges.

Már az is probléma, ha pl. valakinek a nevét "t"-nélkül anyakönyvezték, pl. Horvát, és hivatalos iratban ő meg Horváth-nak írja. Érettségi sem érvényes így pl.

2009. szept. 24. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
100%

Ha így anyakönyvezték az illetőt, akkor igen.


Volt egy ilyen ismerősöm, hivatalosan az volt a neve, hogy (példa) Kovács Anna-Katalin.

2009. szept. 24. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat.Azért kérdeztem,mert a magyartanárom felhívta a figyelmem rá,hogy ne írjam kötőjellel a keresztneveim,mert az nem helyes a magyar helyesíras szabályai szerint.Pedig a személyi igazolványomban is kötőjellel van és minden más hivatalos papiron is.
2009. szept. 25. 17:41
 6/10 anonim ***** válasza:
Nekem két vezetéknevem van s nem írom kötőjellel
2009. szept. 28. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez nagyon érdekes kérdés. Az Osiris-féle Helyesírás a következőt írja (157. oldal): "A jogszabály szerint egy személy legfeljebb két, a nemének megfelelő utónevet kaphat. A két név csak különírt formában anyakönyvezhető, egybeírás és kötőjelezés nem lehetséges." Korábban pedig (154. oldal) ez szerepel: "Ahogy a törvény is megfogalmazza, a családi és utónevek anyakönyvi bejegyzése a magyar helyesírási szabályoknak megfelelő módon történik."


Igaza volt a magyartanárodnak.


Én is magyartanár és anyanyelvi szerkesztő vagyok. Tényleg nagyon érdekes ez a kérdés, amit felvetettél.

2009. okt. 3. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2009. okt. 5. 13:16
 9/10 A kérdező kommentje:
És kérlek ne pontozzatok le senkit!Hadd döntsem én el,hogy helyes számomra a válasz vagy sem.
2009. okt. 5. 13:18
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Csak úgy írhatod, ahogy a születési anyakönyvi kivonatodban szerepel! Ha nem úgy akarod, akkor névváltoztatást kell kérned "súlyos" tízezrekért!
2009. okt. 7. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!