Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kell vessző az alábbi mondatba?

Kell vessző az alábbi mondatba?

Figyelt kérdés

A mondat: "XY köszöntötte a megjelenteket, és megnyitotta az értekezletet". Kell az és mint kötőszó elé a vessző?


Én azt gondolom – mivel két tagmondatról van szó –, indokolt, de a tanárom úgy vélte, hogy nem kell, így levont egy pontot, ami ebben az esetben akár egy teljes jegyet is jelenthet.


Előre is köszönöm a válaszokat.


2013. ápr. 20. 19:30
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Igazad van, de sajnos nincs rá 100%-os szabály...



A tagmondatok közötti írásjelek


243. Az összetett mondatok tagmondatait általában vesszővel választjuk el egymástól.

a) A tagmondatok határán a vessző mindig kiteendő, akár van kötőszó, akár nincs: Régi igazság, hogy anyanyelvét is jobban tudja, aki még egy nyelven tud. A rakodópart alsó kövén ültem, / néztem, hogy úszik el a dinnyehéj. Stb.

b) A tagmondatokat bevezető és, s, meg, vagy kötőszó előtt is ki kell tenni a vesszőt: Az ebédre nem kell senkit is megvárnom, / És mindnyájan várnak énrám, hogyha késem. Éj van-e, vagy szemem világa veszett ki? Stb.

Sokszor meglehetősen nehéz eldönteni, hogy az és, s, meg, vagy kötőszóval kapcsolt rész önálló tagmondat-e: Bevágta az ajtót, és dühösen elrohant. De: Hirtelen fölugrott és elrohant. Ilyenkor az írásjelhasználat ingadozhat.

2013. ápr. 20. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
84%

Én mindenképp tennék vesszőt.


Ha ez tényleg egy jegyet jelenthet neked, akkor szerintem beszélj a tanárral. De ne arra hivatkozz, hogy azért kell a vessző, mert a GYK-n BW azt mondta. :D

Hanem az 1. válaszoló által idézett 243. szabálypont befejező részére: a vesszőhasználat ilyen esetekben ingadozhat. A két példamondat közül pedig a tiéd az elsőre hasonlít inkább, mivel az állítmányok mellett vannak bővítmények; tehát szerintem indokolt a vessző kitétele.

2013. ápr. 20. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 HalkHogen ***** válasza:
100%

Én is a vesszőre szavazok.

A tanárodnak (meg sok embernek) nem ártana csipetnyi jószándék - tán használna is...

2013. ápr. 21. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Hol vette a tanárod a diplomáját, a józsefvárosi piacon?
2013. ápr. 21. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 egyvalaki99 válasza:

Ne szidjuk a tanárt, az nem segit....

Inkább szavazzunk! Szerintem is kell oda vessző, bár én tollbamondásnál mindig bajban vagyok a vesszőkkel, (hála Istennek csak azzal)de nem hiszem, hogy nagy hülyeséget mondok/mondunk, mert az sztem tényleg egy külön tagmondot.

Bevallom öszintén, utálom az "és" szócskát, sosem tudom, kell-e elé vessző,a tegnap dogámba is pont e miatt nem lett 100%-os..... Minden esetre, nem hiszem, hogy számitana a véleményem valamit, de sztem teljesen igazad van.

2013. ápr. 25. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Pedig nem olyan bonyolult a vesszőhasználat az "és" előtt:

1. Felsorolásnál NEM kell vessző. Pl.: Ma délután egy csomag hónapos retket, 10 db tojást, 12 szem paradicsomot és 5 db banánt vettem a zöldségesnél.

2. Ha egy összetett mondat egyik tagmondatát vezeti be, akkor kell a vessző. (Lásd az 1. válaszban a vonatkozó szabálypontot.)

Ezek alkalmazásával nagy gond már nem lehet. :)


A tanárok szidásával pedig valóban nem sokra megyünk, de azért kell ez is egy kicsit; tudod, a "ius murmurandi". :D

2013. ápr. 29. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Külön bővítménye van a két állítmánynak, úgyhogy ilyenkor kell a vessző.
2013. ápr. 29. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!