Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Írnátok nekem olyan példa...

Írnátok nekem olyan példa mondatokat, illetve szövegeket, amelyekben van hármaspont?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy túlságosan tompa agyú vagyok, de egyszerűen nem érzem, hogy mikor kell alkalmazni ezt az írásjelet. Olvastam az erről szóló Wikipédia-szócikket, de az sem segített a probléma megoldásában. A gyakorlatban egyszerűen nem tudom (nem merem) alkalmazni, mert félek, hogy felsülök vele. Tényleg nagyon kínos a helyzet számomra, ám kénytelen vagyok ezúton segítséget kérni a „szakavatottaktól”.
2013. máj. 19. 23:45
 1/9 A kérdező kommentje:
Jaj, de szégyellem magam!
2013. máj. 19. 23:46
 2/9 anonim ***** válasza:
Hát szerintem mindenki úgy használja a három pontot, ahogy neki tetszik...
2013. máj. 20. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Ja és még annyi: Szerintem annyit jelent, hogy nem fejezed ki, nem részletezed a mondatodat. Hagyod, hogy a hallgatóság saját maga formálja véleménnyé. Egyfajta sejtetést jelölhet, de nagy vonalakban mégis a hallgatóra bízza a döntést.
2013. máj. 20. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 BringaManó ***** válasza:

Ha nem tudod / nem akarod / félsz használni, akkor ne használd.

(Vagy valaki kötelez / valami késztet/kényszerít rá?)


Egyes szavakra ugyanez állhat: ha valaki nem tud / nem mer használni bizonyos szavakat, mert nem tudja pontosan mit jelentenek, vagy hogyan kell őket használni (pl. alkalmasint, végett, kompetencia stb.), akkor ne használja, nem kötelező.


Mindkettőre igaz, hogy sokkal jobb, ha nem használod, mint ha hibásan teszed.

2013. máj. 20. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

1-2. Éppen arról van szó, hogy nem érzem a „befejezetlenséget”, illetve a sejtetést a mondanivalómban. Nem tudom eldönteni, hogy mikor használandó a három pont. A különböző netes fórumokon ez igen nagy hátrány, mert ott általában hamar kell (vagy legalábbis illik) válaszolni. Nincs idő naphosszat azon merengeni, hogy a megjegyzésben mikor kell például hatásszünetet jelezni.


3. Megfontolandó a javaslat, bár amondó vagyok, hogy néhány szemléltető példa talán hasznosabb lett volna az olvasók számára is. Nyilván nem én vagyok az egyetlen olyan felhasználó ezen a weboldalon, akinek gondot okoz a szóban forgó írásjel megfelelő használata. Csupán hozzáállás kérdése, hogy ki mit tart helyénvaló megoldásnak, hiszen a probléma felfogástól függetlenül bárkit érinthet.

2013. máj. 20. 16:34
 6/9 BringaManó ***** válasza:

Egyrészt hivatalosan:

AkH.

"264. Három pontot teszünk a gondolat befejezetlenségének jeléül:

»De tart a harc... a kard s az ágyú / Helyett most eszmék küzdenek. Meggondolni háborítlan, / Ami immár közelebb van...« stb.

Három pontot használunk akkor is, ha valamely szövegből kihagyunk egy részt:

»...s rendezni végre közös dolgainkat, / ez a mi munkánk... Respublika, szabadság gyermeke / ...Köszöntelek a távolból előre!« Stb."


Másrészt:

Mit is írjak neked példának?...

Mi lenne, ha küldenél olyat, amit te olvastál?...

Tulajdonképpen nagy hibát nem lehet elkövetni önmagában a hármasponttal, csak... Csak arra figyelj, hogy ne legyen túl sok, ne legyen minden mondat végén, mert az gáz... És eléggé idegesítő is tud lenni...

Szerintem ha te olvasol az interneten bármilyen irományokat, ad absurdum, néha egy-két könyvet is, vagy képregyént stb., akkor azért szoktál hármasponttal találkozni, nem?... Ahhoz képest már nem fog nagy meglepetés érni, ha itt öten írnak neked 2-2 példát...


Harmadrészt idézek egy klasszikust, ennél jobb ötletem nincsen:


"ELSŐ FEJEZET

1

- Uram! A késemért jöttem!

- Hol hagyta?

- Valami matrózban.

- Milyen kés volt?

- Acél. Keskeny penge, kissé hajlott. Nem látta?

- Várjunk... Csak lassan, kérem... Milyen volt a nyele?

- Kagyló.

- Hány részből?

- Egy darabból készült.

- Akkor nincs baj. Megvan a kés!

- Hol?

- A hátamban.

- Köszönöm...

- Kérem... A csapos mesélte, hogy milyen szép kés van bennem. Egy darab húszcentis kagyló­ritkaság.

- Forduljon meg, kérem, hogy kivegyem...

- Kitartás! A kocsmáros azt mondta, hogy amíg nem hoz orvost, hagyjam bent a kést, mert különben elvérzek. A kocsmáros ért ehhez, mert itt már öltek orvost is. Régi étterem.

- De én sietek, kérem! És mit tudja az ember, hogy mikor jön az orvos? Kés nélkül mégsem mehetek éjjel haza.

- Az orvos itt lakik a közelben, és a kocsmáros triciklin ment érte. Ha szurkált uram, hát viselje a következményeket.

- Hohó! Azért, mert magába szúrnak egy kést, még nincs joga hozzá, hogy megtartsa. Ez önbíráskodás! Hála Istennek, van még jog a világon.

- Nem is jogra hivatkoztam, hanem orvostudományra. A kocsmáros szerint az a recept, hogy bent maradjon a kés. Orvosi rendelet!

- Az orvos rendelkezzék a saját holmijával, a kés az én műszerem!

- Hm... nehéz ügy...

- Tudja mit? Nekem is van szívem, segítek a bajon. Kiveszem magából a késemet, és beteszek helyette egy másikat. Az is megteszi, amíg a mentő jön.

- Jól van. Csak ne legyen kisebb a kés, hogy jól elzárja a sebet, mert az egészség mindennél fontosabb, és recept az recept, hiába...

- Nyugodt lehet. Egy nagy konyhakést nyomok be helyette.

- Akkor rendben van.

- Forduljon... meg... hopp!... Így...

- Most nyomja bele a másikat!... Gyorsan!

- Ez itt a polcon épp jó lesz, habár csak fanyelű.

- Benne van?

- Fenét!... Hiszen alig vérzik a sebe. Itt, a csont mellett állt meg a penge, a porcok között... A mindenségit, kicsorbult a hegye!

- Nyomta volna a húsba, maga kezdő!

- Várjon! Ráteszek egy vizes kendőt... A szvetter egész jól leszorítja...

- Higgye el végre, hogy kés kell bele! A vendéglős tudja. Itt naponta ölnek. Tegye be a kést. Mi az magának?

- Nem értek hozzá. Bicskázásért vállalom a felelősséget, de műtétért nem! Kérje meg erre a szívességre valamelyik matrózt. Majd csak magukhoz térnek.

- Jó, hogy említi! Uram! Maga leütötte tizenkét hajósomat.

- Az egyikre ráesett a likőrösállvány, arról nem tehetek.

- Az volt az első fűtő!

- Mit tudja ezt egy likőrösállvány?

- És ott fekszik a hajópincér. Hol lehet most pincért találni? A Honolulu-Star reggel indul, és se fűtő, se pincér, mert maga leütötte őket!

- Abban igazam volt. Hozzám vágtak egy korsót, és az ilyen magatartás sért.

- Egyik sem vágta magához a korsót. Ezek ártatlanok.

- Hát ki tette?

- Én.

- Szerencséje, hogy haláltusáját vívja, különben most fejbe ütném... Jó napot.

- Várjon!

- Nincs időm. Sietek!

- Nézze meg, hogy nem kell-e kés a sebbe. Az ilyen szúrást nem szabad elhanyagolni. Lehet, hogy befelé vérzik.

- Onnan nem szúrhatták meg. Csak várjon az orvosra, az majd segít magán, ha lehet. Ha nem, akkor nyugodjék békével.

- Ajánlom magamat...

- Sajnálom, hogy ilyen gyenge legénységet toborzott...

- Halló! Fiatalember! Elkísérem. Volna egy ötletem, amivel pénzt kereshet.

- Rendben van.

- Várjon! Hej, csapos! Ha jön a kocsmáros, mondd, hogy elmentem járni egyet ide a közelbe. Ne féljen semmit, ha baj van, kést teszek a sebbe! Vigyázok... No, jöjjön!"


(Rejtő Jenő – Piszkos Fred, a kapitány)

2013. máj. 20. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen, én is olvastam a Wikipédia-szócikket, de abból nem értettem meg semmit. Akartam ugyan privátban küldeni neked néhány „összeguberált” példát, de mivel nagyon hasonlóak az általad írtakhoz, nem láttam ételmét a műveletnek. Azt hiszem, kénytelen vagyok elfogadni azt az érvet, hogy nagy meglepetés már nem fog érni akkor sem, ha itt öten írnak nekem pár példát. Egyedül, autodidakta módon más forrásból is ugyanúgy elsajátíthatom a három pont használatát. Köszönöm, hogy figyelemre méltattál és vetted a fáradtságot, hogy ilyen kimerítően válaszolj nekem.
2013. máj. 20. 22:13
 8/9 BringaManó ***** válasza:

> 1-2. Éppen arról van szó, hogy nem érzem a

> „befejezetlenséget”, illetve a sejtetést a mondanivalómban.


Szuper. Akkor nem kell használni. Komolyan. Semmi baj nem lesz, ha nem használod, nem fog csorbát szenvedni a mondanivalód, nem fog senki rosszat gondolni rólad, semmi veszélye nincs. :-)


> Nem tudom eldönteni, hogy mikor használandó a három pont.


ld. fent.


> A különböző netes fórumokon ez igen nagy hátrány, mert ott

> általában hamar kell (vagy legalábbis illik) válaszolni. Nincs

> idő naphosszat azon merengeni, hogy a megjegyzésben mikor kell

> például hatásszünetet jelezni.


Nem kell. A vesszőt, pontot, ékezeteket, kötőszavakat (és még sok egyebet) "kell" használni, de a három pont nem ilyen, az teljesen szabadon választott, "opcionális" eszköz.

Van, aki rímekben szeret írni, van, aki hosszú körmondatokban, van, aki rövid tőmondatokban, van, aki szereti idegen szavakkal teletűzdelni a mondani valóját – sőt olyan is van, aki gyakran használ gondolatjelet a mondat második felének az elválasztására, ha épp úgy kívánja a gondolatmenet.

És olyan is van, aki szeret három pontot használni (vannak, akik "túlzásba" is viszik), és van, aki egyáltalán nem használ olyat, mert nem érez rá késztetést, nem akar sem sejtetést jelezni vele, sem befejezetlenséget nem szeretne jelölni. Tökre rendben van ez is.


No, részemről nem erősködöm tovább. Ha mindenképpen szeretnél tovább őrlődni, akkor ennek nem állok útjába – bár irigyellek, hogy ez a legnagyobb problémád... ;-)

(Na jó, bizonyára nem a legnagyobb, de kívánom, hogy az legyen... :-)

2013. máj. 20. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos tanácsokat, a tudnivalókat és a jókívánságot. Biztos, hogy az útmutatás sokat segít majd abban, hogy változtassak a merev szemléletmódomon. A „legnagyobb problémámat” feszegető észrevételt kicsit igazságtalannak érzem, hiszen ilyen alapon bármelyik kérdésnél el lehetne sütni ezt a szöveget. Nem mintha sértésnek venném, amit írtál, csak valahogy furcsának találom a „kivételes bánásmódot”.
2013. máj. 21. 09:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!