Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tavaj vagy Tavaly? Hogy írják?

Tavaj vagy Tavaly? Hogy írják?

Figyelt kérdés
2008. jún. 22. 22:57
1 2 3 4 5 6
 41/54 BringaManó ***** válasza:
100%

Tartok tőle, hogy ha én amúgy nem tudtam volna az eredetét, akkor ettől a magyarázattól most nem jutottam volna közelebb a "megvilágosodáshoz"... Pontosan ugyanilyen okból – vagyis mert [j] hang van a német eredetiben – nyugodtan írhatnánk ly-nal is, nemde?...


Ugyanis a 21. században élünk, amikor rengetegen pont azért pampognak, hogy legyen végre eltörölve a j és az ly közötti különbség írásban, hiszen szóban már ugyanúgy ejtjük ezeket (ahogy a sok tévesztés is mutatja)... Persze tudom, hogy nem mindenki, de akkor is, értsd jól: az emberek többsége számára már nemigen lehet értelmes módon megindokolni, hogy miért így, vagy miért úgy, ez tipikusan bemagolni való (vagy csak rengeteg olvasással rögzíthető) dolog.

Az az ökölszabály sem mond semmit, hogy "ami l-lel értelmes, az valszeg ly-os írásmódú", mert egy gyereknek pont ugyanannyira értelmes (=értelmetlen) a "papagál", mint a "bagol", ugyanolyan a "csevel", mint az "uszál", ugyanolyan a "góla", mint a "bóla", stb. ...


A muszáj esetén még azzal szoktak próbálkozni, hogy jól hallhatóan viszonylag "fiatal" idegen eredetű szó – de ez szubjektív: fogalmam sincs, hogy egy mai általános iskolásnak mennyire hat ez a szó friss idegen eredetűnek...


Aki mégis szeretne valami rendszert látni a dologban, annak pl. ezt az oldalt javaslom:

[link]

2016. nov. 19. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/54 anonim ***** válasza:
11%
múszáLY és tavaJJ!!! nézzetek utána idióták mielőtt behülyítitek szegény srácot...!
2016. nov. 28. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/54 Scholler válasza:
Milyen tavajj? Te nem tudsz írni, aztán még mi vagyunk az idióták... A muszáj-t muszáj pontos J-vel írni. (Erről meg lehet tanulni...) A tavaly pedig sosem lesz tavaj.. Ha a Chrome-ban bekapcsolod a helyesírás-ellenőrzést, pirossal aláhúzza, hogy tavaj. Szóval kedves idióta, kérlek olvass egy kicsit, mielőtt hozzászólsz. Ja és bocs, hogy így 10 év múlva is válaszolok, de ez az utolsó hozzászóló felidegesített.. Üdv a jövőből!
2018. okt. 9. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/54 Scholler válasza:
100%
Ja és bocs, ha tavalyt akartál írni, amit kétlek, mert.. Csak átolvasod, amit írsz...
2018. okt. 9. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/54 BringaManó ***** válasza:
100%

ami a komoly részt illeti:

"A tavaly pedig sosem lesz tavaj."

már hogyne lenne? előbb-utóbb bizonyára eltörlik az ly-t, csak idő kérdése. (tulajdonnevekben persze maradhat hagyományosan az ly, de a tavajban miért maradna?...)


ami meg a humorizálást illeti... ja, azt nem értetted úgysem, úgyhogy azt inkább hagyjuk.

2018. okt. 9. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/54 anonim válasza:
53%
tavaly
2019. szept. 12. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/54 anonim válasza:
100%
Ha már itt vagyok egy 12 évvel később én is leírom hogy tavaly a helyes🥰
2020. jan. 10. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/54 anonim ***** válasza:
100%
2022-ben is Tavaly!
2022. márc. 24. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/54 BringaManó ***** válasza:
100%
remek, csak 2021 kimaradt, így már sosem tudlyuk meg, hogy tavaj miennel kellett volna írni... :-(
2022. márc. 24. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/54 anonim ***** válasza:
100%
Mi a fütyi, már 7 év eltelt?
2022. ápr. 7. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!