Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért olyan nehéz helyesen...

Miért olyan nehéz helyesen használni a -ba, -be, -ban, -ben helyhatározós ragokat?

Figyelt kérdés
Ha az élő beszédben hallom, még rá lehet fogni ,hogy náthás, de hogy alig tudják páran helyesen alkalmazni az írásban, már elgondolkodtató. Nem verik bele a diákok fejébe kellőképp? Nem lehet ezt érezni? "A szobába vagyok", "álmomba láttam" sorolhatnám, borzalom.
2013. júl. 16. 09:01
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
73%
Beleverik, méghozzá az általános iskolák 2. osztályában. De sajnos ez nem elegendő, ha a diákok szinte csak a nyelvtan órákon találkoznak a helyes ragozással. Bemagolják a szabályt, mert kell, példákon gyakorolnak, mert kell; de ennél sokkal erősebb befolyást gyakorol rájuk az, hogy otthon és a baráti társaságban hogyan beszélnek mások. (Vagy akár a tanárok is más órákon...)
2013. júl. 16. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

Hiába tanul meg valamit iskolában az ember, ha utána nem használja.

Erre ez a retardált internetes "divat" sincs jó hatással, ahol lassan már az is ciki, ha a mondatokat nagy kezdőbetűvel írod.

2013. júl. 16. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
Az a fránya kis n betű alig hallható, mert nem nyomjuk meg a mondatban, valószínűleg ezért nem rögzül sokakban ez a szabály. Mi annak idején még csak papírra irkáltunk és mindig a szülők szeme előtt volt, hogy rám szólhassanak. Most a számítógép előtt lapítanak a kis szobájukban, vagy telón nyomják menet közben és senki nem szól rájuk, hogy kisfiam ne égesd már magad a facebookon ilyen helyesírással. Tényleg szó szerint úgy írnak, ahogy beszélnek. "ugyan meny má" :-)
2013. júl. 16. 09:40
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Azért beszédben is lehet hallani azt az n-t.

Az mondjuk más kérdés, ha valamilyen dialektust, tájnyelvet beszél az illető, mert akkor mondjuk tényleg van különbség az írott és a beszélt nyelv között.

2013. júl. 16. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
67%
Mert az itteni színvonal a béka segge alatt van. Szánalom. Megőrülök attól, amit itt írás címén a legtöbben művelnek...
2013. júl. 16. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nemcsak az itteni színvonal. Ez a fórum csak az általános helyzetet tükrözi. Az oktatás alapeleme, hogy amit "egyszer verünk bele a fejbe", az nagyjából hatástalan. A diákok zöme valahogy eljut a nyolcadikig. E ragokat megtanítják nekik a 2. osztályban, aztán kipipálva. Pedig a későbbiekben is vannak irodalomórák, a legtöbb fajta órán fogalmazások, de már a kutya sem törődik a helyesírással. "Más a feladat". Ez a közvetett hozadéka az oktatás lezüllesztésének, a fedezethiány hozza a pocsék infrastruktúrát, a rossz tantervet, a hiányos és hibás oktatást, később a kontraszelektált tanárt, akit már nem is érdemes megfizetni, ebből jön a tanár utálata, a gyerek "szabadsága", a szülő bármibe való beleszólása, mindösszesen a társadalom lenézése. Ebben a helyzetben már az is érték, ha valaki észreveszi, nem azonosan kéne ragozni a valamihez irányuló cselekvést és a valamiben történő cselekvést. De miért kéne eltérően, ha manapság szavak jelentését tetszőlegesen, igényeink szerint, akár visszamenőlegesen változtathatjuk.

Ennek az állapotnak a visszacsinálását nem az iskolában kell kezdeni, de mindenképpen ott kell folytatni. Amíg erre a többség rá nem jön, addig nemcsak a ragok, hanem apránként minden tetszőlegesen használható - ha van hozzá hatalma az illetőnek.

2013. júl. 16. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:
Na igen, a tetszőleges használatról: Az egyik kis tini ismerősöm, azt írja "hüje". Kérdezem tőle: miért írod így? Mert mi így szoktuk. A másik kedvencem a "mien". Nem tudják milyen "jé", nem is veszik a fáradtságot, hogy legalább egyszer megnéznék a helyesírási szótárban, vagy ha a hibajavító aláhúzza, akkor kipróbálnának egy másik verziót. ÁÁ minek? Macerás, így is értik nem? Persze, persze értjük, csak minősíti az emberkét és ha netán olyan szituba keveredik, pl. felvételi egy munkahelyen ,vagy hivatalos papír kitöltése, akkor nem érti miért nézik hülyének. Mert Ő így szokta meg. Ha ez így folytatódik, ennyire elkorcsosul az írás, mire megöregszünk az unokáinknak már nem kell tartaniuk attól, hogy bele olvasunk a titkos naplójukba, mert egy kukkot nem fogunk érten belőle.
2013. júl. 16. 11:21
 8/20 anonim ***** válasza:
75%
Na most én leszek az ellenpont. Sok nyelvész azt a felfogást vallja, hogy a nyelvet a beszélők formálják. Én is ezen a nézeten vagyok. Igen, vagy egy határ, amit esetleg meg kell húzni, de azt senki nem tudja, hogy hol helyezkedik el. Nem lehet, hogy az 'n' csak a nyelv természetes formálódása? Gondolj bele, mennyire ki lehettek akadva, mikor az igeidők tűntek el a magyarból, mert a jövőt és a múltat is többféleképpen fejezték ki, sőt régmúlt is volt! Arról nem is beszélve, mikor a 'pukul'ból pokol lett, és így tovább. Formálódik a nyelv, és bizony a beszélők formálják.
2013. júl. 16. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Leírom ezredszer is :) Sokaknak egyszerűen nincs igényük rá. Nincs igény a helyesírásra, nincs igény a kultúrára, ők azt várják, hogy majd az összes többi ember hozzájuk alkalmazkodik, mert nekik úgy kényelmes, ahogy, és egyébként se parancsolgasson nekik senki. Beléjük verhetik a szabályokat akárhány nyelvtanórán, de ha a gyakorlatban nem használják, akkor semmi értelme. Elhiszem, hogy sok tanárnak nincs kapacitása rá, de jó lenne, ha beleférne a tanmenetbe ez is. Ha rajtam múlna, senkit nem engednék tovább az általános iskolából, amíg nem tanulja meg az anyanyelvét.


Az pedig NEM indok az élőbeszédbeli rossz ragozásra, hogy náthás, mert aki meg van fázva, az nem elnyeli az N-t, hanem D-szerű hangot ejt helyette. :)

2013. júl. 16. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
75%
#8: Akkor készülj az eszeveszett lepontozásra, muhahaha, itt nem divat tudományosan szemlélni a dolgokat. Az írott nyelv más, ott tényleg elvárható, hogy írja ki rendesen, ugyanúgy, ha pl. állásinterjún van, hiszen a norma szerinti beszédet várják ott el. Viszont hétköznapi használatban ha úgy mondja, akkor ahhoz semmi közünk, ez hozzátartozik a nyelvhez, az már az ő dolga.
2013. júl. 17. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!