Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Aki" vagy "ami kifejezést...

"Aki" vagy "ami kifejezést kell használni állatok esetében?

Figyelt kérdés

Például: "Cili egy cirmos cica, aki szeret játszani." Vagy: "Cili egy cirmos cica, ami szeret játszani"?

Nekem a 2. példamondat hülyén hangzik, mivel egy állat nem tárgy.



2012. nov. 24. 01:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nekem "aki".
2012. nov. 24. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm, szerintem is, sokkal jobban is hangzik.
2012. nov. 24. 01:27
 3/11 intrepid ***** válasza:
Senki nem fog rádszólni, ha a kutyádat, macskádat akinek nevezed. Ezzel azt is jelzed, hogy szereted. Azért te se szólj rá arra, ha valaki aminek szólítja az állatját. Kivéve a pulit, mert a puli az nem kutya, hanem "puli".
2012. nov. 24. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Irodalmi szövegben értettem igazából, nem köznapi használatban. Tehát, ha írok egy állatról, akinek/aminek(?) nincs jelentősége, akkor melyik módot kell alkalmazni?
2012. nov. 24. 01:35
 5/11 anonim ***** válasza:
0%

engem a köznyelvben is zavar ... az "aki" az személyre vonatkozik, állatra legfeljebb állatbarátok közt, vagy poénosan


ha nem tetszik az "ami" akkor amelyik, amely

2012. nov. 24. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
az "ami"-t csak a hülye ásatag akadémiai rettenetes autoriter kiadványok ajánlják, de csak mert minimum '78-óta nem foglalkozott ezzel senki. Jelenleg azzal foglalkoznak az országház utcában, hogy hogyan áskálódjanak egymás ellen az összevont bölcsészettudományi kutatóban, maximum még azzal, hogy hol rejtőzik az antiszemitizmus az irodalomban. Ténylegesen viszont az állatok is személyek.
2012. nov. 24. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha személynek tekintjük őket - de ez szubjektív. Nem helyesebb egyik a másiknál, hanem mást fejez ki.


Példák:


Dezsőnek - aki már elég kövér -, meg kell halnia.


A disznónak - ami már elég kövér volt -, meg kellett halnia.


A másodikban csak tápláléknak tekintjük az állatot, az elsőben személynek.

2012. nov. 27. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már világos :) Csak azt hittem, erre van egy általános szabály, amit nem tudok.
2012. nov. 27. 23:51
 9/11 anonim ***** válasza:
egyetlen általános szabály létezik a világban, mégpedig az, hogy az adott szituáció hierarchiáját nem ehet megkérdőjelezni. De amúgy én ezt például egyáltalán nem tartom be. Szóval nincs szabály. A nyelvhasználattal úgy döntesz, ahogy akarsz. De természetesen tudd, hogy lehetnek következményei bizonyos döntéseknek.
2012. nov. 28. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
9-es "A nyelvhasználattal úgy döntesz, ahogy akarsz. " - ehhez képest te legalább helyesírási hiba nélkül, és szabályos nyelvi szerkezettel írsz, így nehezen hiszem, hogy ennek megfelelően is jársz el, mert ez általában azok védekezése akik nem tudják a nyelvet használni
2012. nov. 28. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!