Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mikor kell az 'és' és a...

Mikor kell az 'és' és a 'vagy' előtt vesszőt alkalmazni?

Figyelt kérdés
Azt tudom, a vagy...vagy-esetben kell, felsorolásnál az és-nél nem kell.
2013. szept. 2. 23:18
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha egy összetett mondatban új tagmondatot vezet be. A tagmondatokat egyébként is mindig vesszővel választjuk el.
2013. szept. 3. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de mi számít új tagmondatnak?
2013. szept. 3. 12:55
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Új tagmondatban új közlés van, nem felsorolás. Pl.: Reggel eltüntettem a vacsora maradékait, és kikerestem a fogorvos telefonszámát.
2013. szept. 3. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Még annyival pontosítanám az első választ, hogy az és/vagy kötőszavak mellérendelő viszonyban levő mondatokat választanak el egymástól, ebben az esetben kell a vessző. S hogy ellenkező esetre is legyen példa: ha az és/vagy azonos mondatrészű szavakat választ el (egy tagmondaton vagy egyszerű mondaton belül), akkor nem kell vessző eléjük.

pl: Anya és apa sokat sétálnak együtt, és van amikor kezet is fognak. - "anya" és "apa", alany szerepét töltik be ugyanabban a mondatban; a második "és" előtt kell vessző, mert egy új mondatot vezet be.

Te vagy ő törte be az ablakot? - "te" és "ő", szintén alanyok.

A szőke és barna hajú lányok egymás ellen versenyeztek. - "szőke" és "barna", mindkettő jelző.

2013. szept. 3. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2013. szept. 3. 23:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!