Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írom helyesen: weboldal...

Hogy írom helyesen: weboldal vagy veboldal? Mindkét változatot láttam már.

Figyelt kérdés
2013. szept. 3. 21:23
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
80%

Én még csak a w-s változatot láttam. A helyesírás-ellenőrző szerint is ez a helyes.

[link]

2013. szept. 3. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

A weboldal az angol website szóból származik, ahol a web a hálót jelent, ami az egymásra linkelő HTML-oldalak hálójára, hálózatára utal.


Ebből következőleg a helyes a weboldal.

2013. szept. 3. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 BringaManó ***** válasza:
100%

Ebből még nem következik, hiszen át is írhattuk volna magyarra, ahogyan például – az IT témánál maradva – a ‘winchester’-t is magyarul helyesen vincseszternek írjuk (vagy merevlemeznek, de ez más kérdés).


De a web(oldal) valóban web(oldal).

2013. szept. 3. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. Én is erre tippeltem, de biztosra akartam menni.
2013. szept. 3. 22:20
 5/16 anonim ***** válasza:

És hogyan kell kiejteni helyesen?

mert én a v-t és w-t ugyanúgy ejtem.

2013. szept. 3. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Ja és a zárt e-t és a nyílt e-t is ugyanúgy, bár ezt írásban sem szoktam megkülönböztetni.
2013. szept. 3. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 BringaManó ***** válasza:
Jó lesz egyformán mindkettő, ne parázz.
2013. szept. 4. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
41%
Én is csak a w-vel találkoztam eddig ebben a szóban. Valószínűleg egy idegen eredetű szó lesz belőle, aminek az írását is átvesszük, mint pl. a taxi. (Abból sem lett takszi.) De ez még alakulóban van, egyelőre a weboldal a sűrűbben használt.
2013. szept. 4. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 BringaManó ***** válasza:
68%

Persze, minden "alakulóban van", de a web viszonylag régen érkezett: már a 2003-as Magyar értelmező kéziszótárban is szerepel a web, a 2004-es OH-ban már egy nagy halom összetétel is fel van sorolva mellette. (Biztosan régebbi szótárakban is megvan már, nekem most ezek vannak kéznél.)

Ez két dolgot is jelent:

Egyrészt már szótárazva van, tehát ha szeretnénk úgymond "helyesen" leírni, akkor már van mihez igazodni, nem szerencsés olyat mondani, hogy "valószínűleg" így lesz, úgy lesz, "még alakulóban van", "egyelőre" az egyik "sűrűbben használt".

Másrészt pedig innen már nemigen van "visszaút", ez már duplavés marad, és csak akkor változna, ha jönne valami új, erős hatás, ami a szimpla v felé nyomja. A dolgok jelenlegi "alakulása" már jó ideje eljutott a azótárazott web-ig.

2013. szept. 4. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
én a web(oldal)et magyarul is úgy ejtem, mint angolul (inkább ueb mint veb). Régen még a CD-t is szídí-nek ejtettem magyarul.
2013. szept. 4. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!