Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írják helyesen? Árajánlat...

Frédi a Béni kérdése:

Hogy írják helyesen? Árajánlat kérés vagy árajánlatkérés? Mindkettőt sokan használják.

Figyelt kérdés

2013. dec. 12. 19:53
1 2
 1/14 GLadislaus ***** válasza:
A második. Esetleg árajánlat kérése.
2013. dec. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
No de akkor a nyitva tartás miért külön?
2013. dec. 12. 20:03
 3/14 Party válasza:
7%
ez első, mivel az összetett szavak max 2 szóból állhatnak
2013. dec. 12. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
köldökzsinórvérőssejt
2013. dec. 12. 20:39
 5/14 anonim ***** válasza:
89%

GLadislaus válasza helyes, az "árajánlatkérés" egybeírandó.

A nyitva tartás pedig határozói igeneves kapcsolat, ezért írjuk külön.


Party zöldséget írt, mivel léteznek többszörösen összetett szavak is, pl. rendőrkapitány, rendőrfőkapitány, vasútvonal stb.

Viszont te is zöldséget írtál, nem összetett szót. Az összetett szó nem azt jelenti, hogy tetszés szerinti szavakat összehajigálunk. Két vagy több egyszerű szó összetételével egy új, értelmes szó keletkezik, amelynek a jelentésének van köze az őt alkotó tagokhoz, de többletjelentést is hordoz azokhoz képest.

2013. dec. 12. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

én ugyan nem hajigáltam össze semmit sem :p

[link]

létezik erre az árajánlatkérős dologra valami szabály is vajon?

2013. dec. 13. 07:38
 7/14 BringaManó ***** válasza:

Ott a "köldökzsinórvérőssejt-bank" szerepel, amely helyes így, a köldökzsinórvér-őssejt viszont már így kötőjeleződik.

Külön szabály nincsen az "árajánlatkérős dologra" – jelentsen ez bármit is :-) –, az árajánlatkérésben birtokos jelzős kapcsolat van ugyebár ('árajánlatnak a kérése'), de jelöletlenül (nincs ott a -nak és az -e toldalék), ezért összetapad, összetétellé válik.

2013. dec. 13. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek a választ!
2013. dec. 14. 08:12
 9/14 anonim ***** válasza:

Berta nagyon jól megfogalmazta a lényeget, én csak egy kisebb szabállyal egészítem ki a hozzászólásokat:

Ha az összetett szó nem haladja meg a 6 szótagot toldalék nélkül (pl.: -ba, -be), akkor egybeírandó a szó függetlenül attól, hogy hány tagból áll.

2013. dec. 18. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Na, tessék... Én meg megint tanultam egy új szót... :O

(Komolyan nem akartam elhinni, hogy létezik, de megnéztem a Google-lel, és tényleg. :O)

2013. dec. 18. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!