Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez a felhomályosít szó hivatalos?

Ez a felhomályosít szó hivatalos?

Figyelt kérdés
Nekem nagyon furán hangzik. Nem inkább felvilágosít lenne a helyes? Előre is köszi.

#hivatalos #szó #felhomályosít #felvilágosít?
2014. jan. 17. 20:57
 1/8 anonim ***** válasza:
84%
Jól érzed, fura; és valóban a "felvilágosít" az eredeti, a "helyes"; a "felhomályosít" ebből jött poénként. :D
2014. jan. 17. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nem, csak vicceskedés akar lenni, bár szerintem nem az. Előfordul, hogy ha sokan használnak egy eredetileg helytelen szót, idővel elfogadottá, hivatalossá válik, remélem, ezzel más fog történni :)
2014. jan. 17. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszi a két választ, B.W. megy majd a privát levél egyszer, ha 8-ba megyek, oksa? :DDDDD


Szóval, a felhomályosít szavat/szót (nem tudom most mi a helyes :D) akkor nem is lehet megtalálni hivatalos formában?

Csak vmi hülye kitalálta, s azóta használják páran?

2014. jan. 18. 20:59
 4/8 anonim ***** válasza:

"8.-ba", mivel a sorszámneveket a kötőjelezett dátum (nap) kivételével mindig ponttal írjuk, 7.-eském... :PPP


Mindig "szót", sosem "szavat".


Nem tudom, neked mi a "hivatalos forma". Egy szlengszótárban megtaláltam:

[link]


És az MTA honlapján sem "mondták", hogy nincs ilyen szó, próbáljam másképp:

[link]


Nem tudom, mennyien használják, a Google elég sok találatot adott rá.

(Én is szoktam. Beee. :P)

2014. jan. 18. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Mindig lesznek olyan szavak, amelyek a hivatalos forma és a nem hivatalos, de használatos forma határán mozognak.


A szlengek nem hivatalos formák, de mégis sokan használják őket, ráadásul szinte mindenki használ nem hivatalos formákat, csak épp hajszálpontossággal nem elemezgeti senki a mondatait. A különbség akkor volna látható, ha megfigyelnéd azt, hogy például egy ügyvéd miként beszél a bíróságon - az egy olyan hely ugyanis, ahol kizárólag hivatalos és félre nem érthető szavakat lehet használni, valamint minden szlenget, szakkifejezést és egyéb homályos jelentésű kifejezést külön jelezni és magyarázni kell. Na ez az abszolút és teljes hivatalos beszédforma.

Fura is lenne, ha a hétköznapokban is úgy beszélnének az emberek, mint a tárgyalásokon.

2014. jan. 18. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

A hivatalos formát úgy értettem, h mondjuk, ha keresem a jelentését egy értelmező kéziszótárban, akkor meg is találom.

Sajna nincs itthon ilyen most. :(

2014. jan. 19. 13:36
 7/8 BringaManó ***** válasza:
100%
Nincs benne. De ha belegondolsz a jelentésébe, akkor ez eleve egy poénnak/jópofizásnak szánt szó. Olyan, mint hogy "ne veszítsd el csüggedésed". Ez sem fog a hivatalosan szólások közé emelkedni, mert direkt marhaság. :-)
2014. jan. 19. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

NE HASZNÁLJÁTOK arra a Helyes-e így? eszközt, hogy megmondja, hogy "hivatalos"-e egyik-másik szó. Ez a program egyszerűen nem arra való!!


Üdv:

egy fejlesztő

2014. júl. 29. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!