Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Mért jár eszemben egyre a...

Kamo Atpij kérdése:

"Mért jár eszemben egyre a kenetes, vén kántor" "S egyszerre eltünődöm: ha most holtan elesném? " Vajon egy 100 éves versnél ezek a hibák - sajtóhibák, - költői szabadság, vagy - száz éve mások voltak a helyesírási szabályok?

Figyelt kérdés

TÓTH ÁRPÁD: VERGÕDÉS

epa.oszk.hu/00000/00022/00034/00838.htm


Mért -> Miért

eltünődöm -> eltűnődöm



2014. febr. 2. 21:48
 1/6 anonim ***** válasza:
Igen; közel 100 év alatt rengeteget variáltak a helyesírással, viszont bizonyos esetekben azért írják rosszul, hogy kijöjjön a ritmus.
2014. febr. 2. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Egy versnél ez teljesen normális, már általános iskolában is elmagyarázzák, középsuliban pedig még inkább... A ritmusra figyeltek, nem a helyesírásra. A mai nyelvtannácik egy 100 évvel ezelőtti verstől helyben szívinfarktust kapnának, még szerencse, hogy csak látszólag olyan hű, de műveltek.
2014. febr. 2. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem értem, hogy a "eltünődöm"-nek miért lenne más a ritmusa, mint az "eltűnődöm"-nek.


A Mért -> Miért is csak szótagolásnál különbözik, kiejtésre ugyanaz.

2014. febr. 3. 01:08
 4/6 anonim ***** válasza:

"Nem értem, hogy a "eltünődöm"-nek miért lenne más a ritmusa, mint az "eltűnődöm"-nek. "


Azért, mert az iskolában nem figyeltél oda!

2014. febr. 3. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem értem, hogy a "eltünődöm"-nek miért lenne más a ritmusa, mint az "eltűnődöm"-nek.


A Mért -> Miért is csak szótagolásnál különbözik, kiejtésre ugyanaz.


Meg kell vizsgálni a verset ütemhangsúly szempontjából (hallható, hogy nem időmértékes):


Eredetileg:


- - U - U - U U U U - - - U

- - U - U - - U - - U U U -


Ebből elsőre látszik, hogy ha "miért"-et használna, akkor a szótagszám (így az ütemhangsúlyos ritmus) elcsúszna.


"Eltűnődöm" esetén a második sor első fele nem hasonulna az első sorhoz, így jobb, ha röviddel írja.

2014. febr. 3. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Értem. Érdekes. Köszi!
2014. febr. 3. 13:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!