Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Titeket nem zavar ha valaki...

Titeket nem zavar ha valaki azt mondja/ írja hogy "szöllő"? Mert engem nagyon zavar.

Figyelt kérdés
2009. dec. 15. 21:52
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
100%

Esküszöm, hogy hülye vagy. (kedvesen, vállveregetve)


A kérdezőnek: Úgy, mint vezetésnév, nem zavar leírva sem. Kiejtésben, én is "szöllő"-t mondok. Sőt, felénk a lámpabura is "lámpabúra".


Ja, és akkor én is hozzáteszek valamit. A Körös folyóban, a Körös IC -ben, mind a két ö rövid. Sokan azt szokták Kőrösnek mondani, hát falra mászom! A Körös szó arra utal, hogy sok kanyarulata, köre volt régen a folyónak, míg Kiskőrös a kőris szóból ered. Felénk még a Köröst, Körözsnek mondják. Hát ennyit erről.

2010. jan. 25. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
Engem nagyon nagyon zavar! Sőt! Minden helyesírási hiba!
2010. febr. 2. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 valaki234 ***** válasza:
100%

Ha valaki úgy mondja, akkor az elmegy, úgy mondja.

De az a legrosszabb, ha valamiről tudod, hogy hogyan kell jól csinálni, és végig kell nézned, ahogyan rosszul csinálják.

2011. ápr. 30. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
Na az nagyon... meg még jó pofiznod is kell hozzá! Istenem...! :D
2011. máj. 1. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 dq ***** válasza:

„A szőlő nyelvújítás utáni forma, a szöllő az előtti, engem igazándiból egyik sem zavar, de ha valaki ma szöllőt ír, azért attól megkérdezem, hogy van-e érettségije, s ha van, hány libáért vette.”


Ma már csak a művelt és olvasott emberek találkoznak a szöllő kifejezéssel, szóval ez részedről erős fail. Tekintve, hogy manapság már csak az irodalmi művekben ( gondolj pl könyvekre ) fordul elő, ahol viszont általános, tekintve, hogy az volt a helyes. Tényleg, nem tudjátok, hogy miért/mi történt vele?

2011. dec. 4. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim válasza:

Szomorú ezt a veszekedést látni erről szóról.

Szomorú ez a tájékozatlanságból fakadó vita.

Én 1974-ben jártam első osztályba. Akkor én, és valószínűleg még sokan, valamint az előttem tanulók is, két írásmódját tanultuk a szőlő szónak:

szöllö és szőlő, azaz, akkor mindkettő írásmód nyelvtanilag helyes volt.

Tehát ne tessék kinevetni, kigúnyolni vagy leszólni azt, aki az akkori helyesírás szerint írja le néha.

Tessék tájékozódni mielőtt elítélünk valakit a vélt igazunk alapján.

További néhány példa a megváltozott helyesírásra:

utcza - utca

mult - múlt

tanu - tanú

Még sokan élnek akik élete alatt változtak a helyesírási szabályok. Tessék megértőnek és nem lenézőnek lenni.

2015. szept. 23. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 llaci56 válasza:

Csatlakozom az utolsó hozzászólóhoz. Bár én '62-ben jártam első osztályba, de én is mind a két formát - szőlő és szöllő - helyesnek tanultam. (Ma is emlékszem a Tanítónénimre, - amikor ezt magyarázta.) Nem is csodálkoztam soha, hogy mindkét formájával találkozom az írásokban.

Persze nem kizárt, hogy a tanítónénik sem tudták/tudják egyformán, mint annyi mást...

(Néhány éve a fiam helyesírás szódolgozata egy hiba miatt nem lett ötös. Az "aközben" -t egy "K" -val írta. Azt hittem, eldobom az agyam...)

2015. nov. 20. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 Kaya Ibrahim válasza:

Tisztán emlékszem, hogy 1976-ban, amikor a szőlő helyesírását tanultuk, akkor nagyon csodálkoztam, mert mi "szöllö"-nek mondtuk. Ma már én is úgy ejtem, ahogy a szótárban van, azt hiszem.

Engem is zavarnak hasonló dolgok, ha azt gondolom rosszul mondja valaki, pedig lehet, hogy csak tájnyelvet használ.

2021. júl. 12. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!