Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért írja mindenki helytelenü...

Miért írja mindenki helytelenül ly-al a muszáj szót? Honnan ered ez a rossz, téves beidegződés, szokás?

Figyelt kérdés
2008. júl. 24. 19:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem azért, mert nagyon hasonlít az uszály szóra. Egyébként én is inkább ly-nal írnám, valahogy úgy néz ki jól...
2008. júl. 24. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is arra áll rá a kezem. Sőt le is írom és utána visszapötyögök és kijavítom. Nem tudom miért lehet ez, de valószínűleg rossz szokás, téves idegződés.
2008. júl. 24. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
72%
Fogalmam sincs miért igy irják hogy muszály,sokkal jobb igy: muszáj én mindég igy irom,nekem igy tanitották,lehet hogy jól megjegyeztem,mások meg pont nem figyeltek a suliba mikor ezt tanitották / :))/
2008. júl. 25. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
38%

sajnos manapság egyre több ember van, aki szarik a helyesírásra, pedig mint tudjuk a stílus maga az ember.

ha valakinek az alapszavak helyesírása is gondot jelent, akkor tapasztalataim szerint, arra következetetek, hogy az IQ-ja is inkább a padlóhoz, mint a plafonhoz van közelebb...

engem pl. nagyon idegesít, ha vki nem bír helyesen írni, és nem is szívesen kommunikálok vele írásban, mert csak felba..ssza az agyamat...

2008. júl. 25. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A muszáj idegen eredetű szó, a német "muss sein" (Ess muss sein.) kifejezésből alakult ki, az idegen eredetű szavak pedig sosem illeszkednek olyan szépen a nyelvbe.


Régebben a ly és j betűink más hangot jelöltek a nyelvben. Ma már ugyanúgy ejtjük a két hangot, de a szóalakokból elég gyakran következtetni lehet arra, hogy melyiket kell használni, ez a módszer pedig félrevezető lehet az idegen eredetű szavaknál. (Jelen esetben is.)


Nem lehet mit tenni, meg kell jegyezni, hogy "muszáj"-nak kell írni, vagy legalább azt, hogy idegen eredetű, ezért nem szerepelhet benne a ly hang.


(OFF Nem tudom, hogy hogy vagytok vele, de engem sokkal jobban idegesítenek a kultÚrált, inteLigens szavak, mert aki ezeket használja, az általában magas lóról, idegen eredetű szavakat használva minősít valakit, miközben a minősítő szavakat le sem tudja írni!)

2008. júl. 25. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Hangtörténetileg megállíptható, hogy a régebbi magyar nyelvben létezett "ly" (úgymond palatális lateráns, azaz kemény szájpadlással és ezzel egyidőben oldal- a szájüreg oldalsó részén képzett hang) fonéma, mely mai is létezik egyes nyelvjárásokban. Hangtanban egy görög lambdával jelölik [λ]. Később azonban ez a fonéma vagy "l" vag "j" hanggá alakult, a mai köznyelvből teljesen kikopott.
2008. júl. 27. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:
37%
Nekem pl. a suliban úgy tanították h ly-nal írjam :P
2008. aug. 25. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Úristen ez komoly???
2008. aug. 26. 09:43
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem, csak mindenki sz*rul emlékszik. Soha a büdös életben nem volt ly-os, mert jövevényszó.
2011. jan. 6. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Az ly-nal írt muszáj sokkal-sokkal kisebb hiba, mint amit a kérdésben elkövettél: -al/-el toldalék nincs a magyarban, az „ly-al” forma nagyon durva hiba.
2015. febr. 15. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!