Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes vagy helytelen, ahogy...

Helyes vagy helytelen, ahogy ezeket a felszólító mondatokat mondom?

Figyelt kérdés
Nagyon sokszor használom így a szavakat: "aludjál már!", holott tudom, hogy "aludj már"-t kellene mondanom a gyereknek. De ez a helyzet az "játszál mással!", "igyál vizet!", "játszál egyedül" stb. mondatokkal. Szóval mindig odateszem az -ál, -élt is. Pedig sokkal jobb lenne, ha tőlem azt hallaná, hogy "idd a vizet!". Vagy rosszul gondolom?
2008. aug. 2. 07:26
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Ebben semmi különös nincs, egy szó megfogalmazásának többféle módja is lehet, ettől még nem lesz senki se "paraszt". Különben is az idd a vizet nekem pl nek hangzik különösebben helyes megfogalmazásnak, az igyál vizetben pedig semmi kivetnivaló nincs.
2008. aug. 2. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
83%
Ez senkit nem zavar, ha így használod. Engem ennél jobban zavar és az tanulatlanságot is tükröz, mikor vki így beszél (E/1. személyben):Aludnák, tanulnák, kapnák, tehát "nákozik". Holott a -nék személyrag a helyes.
2008. aug. 2. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Mind nyelvtanilag, mind a köznapi szóhasználatban helyes mindkét változat, az egyik a másik rövidített formája.

Általánosban mindkettőt tanítják nyelvtanon.

A "játszál" egyébként nem helyes, mert hosszú "sz"-t írunk, mivel a felszólító mód J-je írásban jelölt teljes hasonulással hasonul a szótő SZ-éhez, tehát így helyes: "játsszál".

Nyugi, tök jól beszélsz és semmi helytelent nem fog tőled megtanulni a kicsi :)

2008. dec. 20. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!