Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Amikor felszolito módot...

Amikor felszolito módot használom, azt mondom peldául hogy "add ide a kezedet", de gyakran azt hallom hogy "add ide a kezed". Valaki megtudna magyarázni ha a második is helyes e, és hogy melyik a szabaly ami ebben az esetben kéne figyelembe venni?

Figyelt kérdés
2014. aug. 6. 05:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem mindkettő helyes és használatos. Ez ugyanolyan mint a "mosd meg a hajad/hajadat!"
2014. aug. 6. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Monnyuk ez nem kötődik a felszólító módhoz, inkább a birtokos eset tárgyragjához, ami elmaradhat, úgy is jó.

(autód-autódat, lányod-lányodat...)

2014. aug. 6. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Protonpumpa ***** válasza:
100%

"A tárgyrag elhagyása a birtokos személyjel után nem helytelen, a régi nyelvben is gyakori volt az ilyen, de csak 1. és 2. személyű birtokjel után, például: Megemelem a kalapom. De természetesen ezek mellett használatos volt a kalapomat -t tárgyragos forma is. A mai köznyelvben, de főként a beszélt nyelvben -t tárgyraggal a megszokottabb."


[link]

2014. aug. 6. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%
A kezed és hajad a helyes, az "et" és "at" kiegészítés inkább népies jellegű.
2015. ápr. 26. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 DominaReniMrMazo válasza:

Jó a kérdés!!


Kicsit utána kellett nekem is néznem, de meg van a válasz.


Amennyiben úgy Mondod, hogy:


- Add ide a kezed. - akkor az egy kérés és pont van a végén.


Ám ha úgy Mondod, hogy:


- Add ide a kezedet! - akkor az felszólítás és felkiáltójel van a végén!

----------------------------------


Remélem tudtam segíteni egy kicsit.


Üdv!


Gábor.

2016. jan. 18. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!