Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért terjed a fiatalok...

Miért terjed a fiatalok körében az igekötők különírása?

Figyelt kérdés
Szerintem az anglicizmus a probléma gyökere, szerintetek?
2010. jan. 14. 22:53
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
82%

00:09-es Jó ég! Ez sokkoló volt! :(

00:11-es: Ezt jó volt olvasni :)

2010. jan. 15. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
89%

Hogy miért?...


- Mert az iskolában "nincs idő" a tanításra (csak a számonkérésre)...

- Mert az iskolában "nincs idő" a gyakorlásra...

- Mert az iskolában annyi töménytelen baromságot tömnek a gyerekek fejébe, hogy attól aztán nincs elég idő arra, ami valóban fontos lenne!

- Mert a mai fiatalok utálnak olvasni (eléggé megutáltatják velük az iskolában), pedig a helyesírást nagyrészt így tanulhatnák meg...

- Mert a mai fiatalok leszoktak az írásról (SMS-t írogatnak, számítógépen chatelnek, stb.)...


Sajnos, nem csak az igekötők helytelen használata szemet szúró, hanem gyakran teljesen hétköznapi szavakat sem tudnak helyesen leírni, egy mondatot sem tudnak érthetően megfogalmazni! :-[


Nekem sokszor a kismama-rovatban áll égnek a hajam : olyan éktelen helyesírással, csökött szókinccsel rendelkezik a legtöbb kismama, hogy sírni lenne kedvem!

Könyörgöm!... Hogyan tanítja majd "anyanyelvre" az ilyen anyuka a gyerekeit?!...

2010. jan. 15. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
100%
02:51 - A sulira ne fogd, tény és való, de a tanterv szerint kötelező haladnia a tanárnak, amit meg az Oktatási Minisztérium nagyokosai találnak ki. Ráadásul a szöveges értékeléssel egy rakat olyan fölös adminisztrációt hoztak be néhány éve (mellesleg az egészségügyben is van), hogy a tanár örül, ha szusszan 1 órácskát, amikor hazaér munkából, aztán folyt.köv. (anyukám az élő példa, de szerintem sok pedagógus alátámasztaná), szóval van egy rakat adminisztráció, amit kötelező megcsinálni, ez meg elveszi az időt a tényleges tanítási feladattól, de meg kell csinálni, mert az Oktatási Minisztérium kötelezi rá a pedagógusokat.
2010. jan. 15. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
100%

00:11, ez a wok tetszett! :) Eddig azt hittem, hogy az egy serpenyő. :)


Szerintem nem is a helyesírással van a fő baj, hanem a mentalitásukkal. Egyszerűen ciki, ha az ember tanul, olvasott, művelt. Nem arról van szó, hogy barokk körmondatokban kellene fogalmazni, sőt a rövidítések is teljesen helyénvalók, főleg egy sms-ben. De az, hogy valaki szándékosan nem ír helyesen, nagyon szomorú. Egyik barátnőm például következetesen (bocsánat, ennyiért csak nem tiltanak le) sexet ír, ráadásul minden toldalékot kötőjellel tesz hozzá. Szóvá tettem, mert nagyon szúrta a szemem, hogy nem tudja, hogy sz-szel kezdődik a szó? Erre úgy reagált, hogy de, de neki így jobban tetszik. Pedig amúgy nem katasztrofális a helyesírása, inkább csak vesszőhibái vannak, de ez a hozzáállás elég szomorú szerintem. És ha ő 25 évesen ilyen, akkor nem is akarom elgondolni, hogy fele ennyi idősen mit gondolnak a fiatalok.

2010. jan. 15. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
100%

jaj, de jó ezt olvasni, hoyg van egy csomó normális ember, akiket zavar ez a rövidítős újmagyar félig angol nyelvi "terror", ami ott lappang mindenhol, ha akrod, ha nem hallod, a buszon, olvasod itt, meg mondja otthon a gyerek, ha nem ő, akkor a barátnője.

Sajnos úgy vélik a nyelv egy divatcikk, amit majd eldob, ha már más szelek fújnak.

Csak ennyi, a lényeget már leírtátok.

2010. jan. 15. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
100%

Én mindig lecseszem ha valaki ír nekem olyat, hogy "am", "akk" vagy rendre lecseréli az összes 'v'-t 'w'-re...


De nem hat, mindenesetre én nem adom fel :)

Amúgy igen, az a baj, hogy a fiatalok nem olvasnak. Pedig az az egyetlen hatékony módja a helyesírás, meg úgy általában az írás/olvasás igényes megtanulásának. Az iskolában irodalom óra helyett lehetne valami olyan óra, ami ösztönöz az olvasásra (mert az irodalom nem teszi).

2010. jan. 15. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:
100%

A rövidítés például egy sms-nél néha indokolt,mert 160 karakterbe kell belegyömöszölni a mondandót.Itt azzal van baj,hogy olyankor is "h" lesz a hogyból és vok/wok a vagyokból,ha rengeteg helye van,hogy kiírja a szavakat normálisan.Tényleg abszolút kedvencem a "mien".Nem tudom,hogy azért írja így,mert lövése sincs,hogy j vagy ly kell oda,vagy szimplán lusta kiírni.Az is jó,amikor a "miért" kérdést úgy írja le,ahogy gondolom kimondja "mér".

Itt az oldalon néha értelmezhetetlen szövegeket látok,mert a helyesírás magát a megértést is olyan mértékben gátolja,hogy az már fáj.Ha az ember visszakérdez vagy szóvá teszi,akkor meg van sértve,hogy ne kössenek bele az írásába,nem az volt a kérdés. Igen,nem az volt a kérdés,csakhogy emiatt a kérdést se érteni. :(

Az a lány számomra is meglepő volt,aki minden "v" betűs szót "w"-vel írt. Azt állította,hogy így szokta meg,a suliban is így írja. Nem elég,hogy helytelen,szerintem egyszerűen nevetséges is.

Az angollal nincs semmi bajom,szép nyelv és manapság tényleg mindenhol találkozunk vele,része lett a hétköznapoknak,hogy tévében,rádióban,újságban angol szavakat látunk.Nekem csak az fáj,amikor a magyar szavakat angolosan írják,ami egyrészt olyan formában egyik nyelven sem jelent semmit,másrészt úgy tűnik,mintha ciki lenne magyarul tudni,jól tudni.Azt mondom,aki tud angolul,az tiszteletreméltó és használja nyugodt szívvel,de ne ötvözze és találjon ki új magyar-angol kevertet,mert az már röhejes.

2010. jan. 15. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:
100%

Tanítottam négy évig magyart egy általános iskolában, így ha nem is sok, de azért van némi belelátásom. Az biztos, hogy nemcsak most probléma ez, hanem korábban is volt, és egyetértek azzal, aki azt írta, hogy most viszont jobban előtérbe kerül, hamarabb hozzáférhető. A szóbeli kommunikáció kezd írásbelivé válni, még ha ez kicsit kevert is, hiszen a fórumok, msn, skype stb. közelebb áll az élőbeszédhez, mint a levél vagy a könyv.

Az is tény, hogy egyszerűen nincs idő mindent megtanítani, gyakoroltatni, de ez nem az iskola hibája. Drasztikusan csökkentik az óraszámokat, több tantárgyból is, olyan magas osztálylétszámokat szabnak meg néha, hogy képtelenség minden gyerekre figyelni, és hozzájárul még az is, hogy a szülők egy része mindenben a csemetéjének ad igazat, ha meg valami sérelem éri, már le is üti a tanárt.

Szóval nem mai probléma a rossz helyesírás, a pongyola fogalmazás (volt tanárom azt mondta egyszer, hogy spongyolán fogalmazunk :D), és a jelenlegi oktatási, tágabban meg a társadalmi helyzet nem is fogja a másik irányba mozdítani a felnövekvőket.

2010. jan. 15. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
100%
13:50 - Óralétszám csökkentés, na igen, ehhez csak annyi, hogy anyu pont a héten panaszkodott, hogy heti 1 óra lett második félévre a környezetismeret, 4. osztályban, ahol tanít, és hogy 1 óra semmire se elég, és nem érti, több, mint 25 éve van a pályán.
2010. jan. 15. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként nekem nem is az a bajom a rövidítéssel, ha indokolt, akkor rövidít valaki (a rövidítés régóta bevett szokás, hivatalos iratokban is alkalmazzák), hanem az, hogy helytelenül rövidítenek, például ki kellene tenni a pontot a rövidítés végére, és az a gond, hogy a helyesírás-ellenőrző szoftverek se mindenben jók, és ezeket a rövidítéseket ponttal és anélkül is hibának jelzik, aki meg már a számítógépek világában nőtt fel, és az informatika tanára nem mondta neki, hogy ne vegyen mindent készpénznek, amit a helyesírás-ellenőrző jelez, akkor rosszul jegyzi meg.
2010. jan. 15. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!