Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell felismerni egy...

Hogyan kell felismerni egy mondatban az alanyt, állítmányt?

Figyelt kérdés

Légyszives segítsetek ezeket a mondatokat elemezni de csak az alanyt és az állítmányt és ha rejtett alany akkor azt is írjátok pls js és ha lehet akkor azt is írjátok le hogy hogyan kérdezünk rá és hogy ismerjem fel:


-Ha harmat vagy

-Te vagy a mennyország

-Jól éreztem magam

-Pisti dolgozatot ír.


2010. jan. 18. 18:46
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
50%

állítmány: mit állítunk? vagy

alany: ki/mi vagy? harmat

ilyen elvvel

2010. jan. 18. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
köszíí
2010. jan. 18. 18:55
 3/15 anonim ***** válasza:
rejtett alany a harmadikban van, mert nincs odaírva, hoyg ÉN éreztem jól magam, vagyis az én a rejtett alany.
2010. jan. 18. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
első mondat állítmánya harmat vagy, alany rejtett - te ( vagy a harmat)
2010. jan. 18. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

bizony ám, a van ,vagy, vagyok, volt stb önmagában nem állítmány.

pl. Tanár vagyok. ez állítmány az egész, és ki a tanár? én, vagyis rejtett az alany.

2010. jan. 18. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
9%
harmat vagyok nem lehet állítmány! akkor hogy kérdezel alanyra? ki vagy harmat? xD
2010. jan. 18. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
13%
ÁÁÁÁÁÁ NINCS olyan, hogy rejtett alany :D
2010. jan. 18. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

19:03

Alanyra úgy kérdezek, hogy: "kiről állítom?"

2010. jan. 18. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

hát pedig a névszói igei állítmány az ez. igen harmat vagyok. ki? én.

nézz utána, ne vezessük már félre a gyereket.

és pl. Hajnalodik. az állítmány és személytelen mondat.

aztán Éve tanár.

állítmány tanár, alany Éva.

éva tanár volt.

állítmány tanár volt alany Éva

ebből következik, hoyg Tanár vagyok - állítmány az egész és "én" a rejtett alany.

2010. jan. 18. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
79%

Sokan tévedtek.

1. Rejtett alany a magyar nyelvben NINCS! Az, hogy nincs kitéve a személyes névmás, azért van, mert az alany egyértelmű a személyragból (ill. harmadik személy esetén a szövegkörnyezetből).

2. A létige igenis lehet önmagában állítmány, de van egy praktika, amellyel egyértelműen meghatározható, hogy összetett vagy sima igei állítmányról van-e szó.

Adott két példamondat ennek szemléltetésére:

Holnap hideg lesz.

Egyre hidegebbek lesznek az éjszakák.

Ezen mondatokat átalakítjuk úgy, hogy teljesüljenek a következő kritériumok: alany egyes szám 3. személy; jelen idő; kijelentő mód; alanyi ragozás (nem mintha a létigének volna tárgyas ragozása, de ettől most tekintsünk el). Így a következő mondatokat kapjuk:

Ma hideg van (azért lett a holnapból ma, hogy jelen idő legyen).

Egyre hidegebbek az éjszakák.

Lám, lám! A második mondatból eltűnt a létige. És ezzel már meg is van a különbség: ha a létige a fenti kritériumok teljesítése után is megvan, akkor a létige önálló állítmány, ha azonban eltűnik, akkor hozzátartozik a névszó is (hogy melyik, ha több is van, azt már nem ilyen egyszerű eldönteni, és ezt most nem is részletezném itt).


És akkor most a kérdésben feltett mondataid:

1. E mondat mellett nyilván van egy másik tagmondat is, ekkor pedig ez az egész félmondat (ha harmat vagy) egy mondatrész (azt hiszem, időhatározó, de ez nem biztos).

2. Te - alany (azt hiszem, ez egyértelmű)

vagy a mennyország - állítmány (fent leírtam, miért)

3. jól - módhatározó (ha a tanár aláhúzza, merthogy az állapot, üvöltsd le a fejét. A mód- és az állapothatározó között semmi érdembeli különbség nincs.)

éreztem - állítmány

magam - ez lehet az, amit sokan állandó határozónak hívnak (az én értékrendemben ilyen nincs), de jelöld nyugodtan tárgynak.

4. Pisti - alany

dolgozatot - tárgy

ír - állítmány


Remélem, segíthettem.

2010. jan. 18. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!