Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A halmozott állitmányt tartalm...

A halmozott állitmányt tartalmazó mondatokat egyszerűnek vagy összetettnek takintjük?

Figyelt kérdés

Például:Kati mos,főz,olvas.Ez egyszerű?

Kati mos,főz és olvas.Ez összetett?


2009. okt. 30. 19:20
 1/4 anonim válasza:
100%
Mindkét példamondat egyszerű. Nem vagyok biztos benne, de szerintem minden halmozott állítmányos mondat egyszerű.
2009. okt. 30. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%

A példamondataid egyszerű mondatok, ez csak felsorolás, nem számit külön tagmondatnak.


Egyébként ha 1 mondatban van és kötőszó, az lehet kapcsolatos mellékmondat is,

pl a következő mondat:

Keskeny volt az út, és két oldalról árok kísérte.

2009. okt. 30. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Én az Adamikné Jászó Anna könyvében néztem,s ott a másodikat összetettnek nevezi.

Tudtok-e valamilyen szakirodalmat,amely állitásotokat alátámasztja,ha igen,légyszi irjatok meg. Előre is köszönöm.

2009. okt. 30. 19:46
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A Magyar grammatika ezt írja a halmozott állítmányú mondatokról:

" Ha az azonos alanyhoz tartozó állítmányoknak vagy egyáltalán nincs bővítményük, vagy közös bővítményük van, akkor halmozott állítmányú egyszerű mondattal van dolgunk (Péter sétálgatott és nézelődött; Péter megvette és elolvasta a könyvet). - Ha ellenben az egyik állítmánynak van az alanyon kívül más bővítménye is, a másiknak nincs, vagy mindkettőnek más-más bővítménye van, akkor mellérendelő összetett mondatról van szó (Megvette a könyvet, és elment; A török állt a fánál, és a fűre bámult)."

A második mondat akkor lenne összetett, ha ott lenne az is pl., hogy mit olvas Kati. Mindkét mondat egyszerű, függetlenül attól, hogy van-e és, vagy nincs. Tulajdonképpen az első mondatban is és lenne, a vesző általában kapcsolatos viszonyt takar (néha ellentétest is, de szerintem ez ritkább).

2009. okt. 31. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!