Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mért van az, hogy nem tudok...

Mért van az, hogy nem tudok könyvet/hosszú történetet, vagy egy novellát végig írni?

Figyelt kérdés
Ezt úgy értem, hogy nap mint nap tök jó ötleteim vannak egy könyvhöz, bloghoz, vagy csak egy egyszerű történethez, és amint elkezdem, és közepén/elején tartok, egyszerűen föladom. És azután nem tudok tovább írni, mert valahogy elszáll az ihlet, és ott hagyom befejezetlenül. Szeretnék msot már végig írni egy történetet, egy könyv, vagy legalább egy novella formájába, de valahogy nem megy.

2014. szept. 22. 21:00
 1/6 anonim ***** válasza:
75%

Mert nincsenek letisztulva a gondolataid. Sokat akarsz, az jár a fejedben, hogy legyen valami, hogy probukálj valamit. Csapongsz, a lelked háborog. Legalábbis velem ez volt a baj annak idején, amikor hasonló problémával küzdöttem.


Nem is tudom, mit tanácsoljak. Igazából egy időnek kell eltelnie, amíg lenyugszol, és rájössz, hogy az írás nem az írás öröméért van, hanem egy szenvedés. Én úgy hiszem, egy művet végigírni maga az egyik legnagyobb szenvedés, amit az ember a saját lelkével szemben elkövethet. De mégis ez a szenvedés az, ami kihozza az emberből azt, ami a nemes, letisztult forma.


De megközelítem máshogy is. Egy idő után megtanulod lesz@rni a világot, rezignált leszel, megkeseredett és csalódott. Én legalábbis ilyen vagyok, persze lehet, te nem leszel ilyen. És akkor örülni fogsz annak is, ha valami eszedbe jut, amit érdemes lenne megírni. Én pl. évek óta gondolkodom két regényen, kettőn. És egyikbe sem tudok belekezdeni, mert nem tudom végiggondolni, valamire várok, ami megadja a kulcsot. Egy novellán/elbeszélésen is gondolkodom évek óta. És hozzá sem kezdtem írni. De ha beérnek a gondolataim, akkor végig fogom írni. Tehát nem az van, hogy egyszerre 100 dolog jut az eszembe, hanem van egy-kettő és azon gondolkodom évekig. Na, ez az, ahová el kell jutni.

2014. szept. 23. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
76%

Az elsőnek igaza van, korábban én is sokszor jártam így.


Azért van ez, mert már csak a kész mű lebeg a szemed előtt, hogy milyen szuper lesz, de egy csomó részlettel nem vagy tisztában, az írás közben nem várt nehézségekbe ütközöl.


Ilyenkor az ember mindig egy-két extravagánsabb epizódot képzel el, de amikor elkezd írni, rájön, hogy fogalma sincs, hogy jusson el odáig, mi legyen a "zsinór", amire felfűzheti a történetet. És hamar feladja. Vagy nem adja fel, de a történet erőltetett lesz, a karakterek pedig mesterkéltek és kétdimenziósak.


Az, hogy eszedbe jut egy jó sztori, nem egyenlő az ihlettel.


Csak akkor kezd el írni, amikor már ott van benned a történet, az elejétől a végéig, tisztában vagy minden apró momentummal. Amikor már ismered a szereplőket egytől egyig, mindnek van valós karaktere, önálló személyiség, magukban is működnek, nem csak a cselekmény falai közt tudnának mozogni. És még ilyenkor sem szabad hozzákezdeni azonnal az íráshoz. Érdemes vázlatokat írni, papíron kidolgozgatni a karaktereket, tovább árnyalni őket. Felvázolni a főbb vonásaikat (külsőt-belsőt), majd színezni a képet. Különös hobbik, kedvelt zenék, szokások, szófordulatok, minden, amitől az ember ember lesz. Ezek nélkül egy karakterdráma elképzelhetetlen.


A kidolgozás a történésekre is vonatkozik. Nem elég, ha elképzeled a mozgalmasabb, drámaibb momentumokat. Az ilyenekről mindig fantáziálgat az ember (ez nem baj, így tudja tökélyre vinni), de egy regény nem állhat ezek sorozatából. Kellenek átvezető, összekötő jelenetek, olyanok, amikben nincs sok cselekmény, de a párbeszédekből új információkat és jellemvonásokat tudhatunk meg.


Érdemes írni egy cselekményvázlatot, ami segít ügyelni arra, hogy ne történjen túl sok képtelen dolog egymás után. Sok amatőr írónak szokása, hogy egy könyvbe zsúfol több ötletet is, ettől aztán olyan lesz, mint egy vegyes saláta, kesze-kusza, hektikus. Eldöntheted, hogy milyen részekre tagolod a könyvet, mi felel meg neked jobban. A hosszabb, 10-20 oldalas fejezetek, vagy 1-2 oldalas kis epizódok, esetleg részekbe foglalva.


Egy könyvet csak nagyon ritkán lehet úgy megírni, hogy leülsz, és elkezdesz írni. Rengeteg előmunkának kell megelőznie, ami ahhoz kell, hogy pár oldalt megírva és visszaolvasva ne tűnjön gyermetegnek, irreálisnak, élet- és emberidegennek a sztori.

2014. szept. 23. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Huh hát köszönöm a két kommentet, ahogy olvastam őket abszolút megértettem, és magamra ismertem benne. Remélem, hoy ezzekkel a tanácsokkal végre sikerülni is fog, ha nem is most, de a jövőben. :)
2014. szept. 23. 06:54
 4/6 Somogyi Sarolta válasza:
72%
Igaza van a két előttem szólónak, évek hosszú sora alatt megtanultam, hogy nem mindig lehet írni. Van olyan amikor elkap az ihlet és írsz és írsz fejben, és nincs semmi más ami le tudná kötni a gondolataidat, mert azok mindig ott motoszkálnak, akár egy filmet néznél. Aztán leülsz hogy végre leírd amit gondolsz, és vége. A gondolatok elszállnak, és csak nézed a lapot, és vége. Dühítő. „Üres lap” szindrómának neveztem el. Van, hogy az embert heteken, hónapokon keresztül kísérti. De aztán, egyszer csak eltűnik. Nem fejtettem meg miért és hogyan, de nyoma sincs. A legjobb, ha azokat a részeket írod meg először amik nagyon izgatják a fantáziádat, amik ott kavarognak a fejedben. Hagyd az elejét, ha az még nem állt össze, írd ami ott van a gondolatokban. Majd ha az egész máshol folytatódik, írd le azt, és így tovább. Amikor mindent kiírtál magadból, akkor ha hirtelen nem megy tedd félre. Egyszer majd kedvet kapsz ismét, akkor végigolvasod, és elkezded kitöltögetni. Mintha először rajzolnál utána kiszíneznéd. Valószínűleg még nagyon fiatal vagy, és túl izgatott, majd szépen lecsillapodsz és akkor könnyebb lesz.
2014. szept. 23. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:

"megtanulod lesz@rni a világot, rezignált leszel, megkeseredett és csalódott" ... "Na, ez az, ahová el kell jutni."

Hát, nem is tudom... Biztos? :-/ Akkor nagy mázli, hogy nem vagyok író alkat.

2014. szept. 23. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Az vagyok, akitől idéztél. Kicsit félreértettél vagy én voltam félreérthető, de az eljutás dolgot nem arra értettem, hogy a rezignáltságba és a csalódottságba kell eljutnia, hanem hogy higgadtan, nyugodtan, megfontoltabban tudjon kérdésekről gondolkodni. Hogy ne a végeredmény felől közelítse meg az írást, hanem szembesüljön a problémákkal, az írás nehézségeivel, szenvedésével. Tehát jusson el odáig, hogy az írás egy fájdalmas, szenvedéssel teli út, ami az írónak inkább kereszt, mint élvezet.
2014. szept. 23. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!