Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért olyan rossz a magyarok...

Miért olyan rossz a magyarok helyesírása?

Figyelt kérdés
Ennyire alacsony hatásfokkal oktatnak? Vagy mitől függ? Tudom, sokak szerint nem is fontos a helyesírás. Akkor viszont miért tanítják, miért vannak a helyesírási szabályok? Többektől hallottam, hogy ha nem hivatalos levelet írnak, akkor minek figyeljenek a helyesírásra. De ha valaki TUD helyesen írni, akkor nem az a rutin és a megszokás, hogy úgy is ír? Nem a rövidítésekre gondolok, hanem arra, hogy sokan még a "milyen" szó helyesírását sem ismerik, vagy valamiért nem alkalmazzák. Miért? Nem kötekedésből teszem fel a kérdést, mielőtt bárki nekem esne, de nem lenne színvonalasabb, ha helyesen írnánk? Tényleg ilyen rossz a magyar oktatás?
2008. aug. 12. 08:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
86%

Részben igazad van, a diákállomány egyre hülyébb, és ne felejtsük el, hogy a tanárállomány is végső soron ebből kerül ki. Én pl érettségi után jelentkeztem egy a tanítóképző főiskolára, nem voltam különösebben jó tanuló, egy dekát nem készültem a felvételire, és csont nélkül bejutottam, és rajtam kívül még több osztálytársam, aki szintén ilyen közepes ill. jó tanulók voltak. Ennyit erről. Más kérdés, hogy végül nem mentem erre a főiskolára. Másik része a dolognak, hogy terjed a szleng, emailben, sms-ben, pl hogy helyett h. nagyon helyett naon, rögzül a rossz szokás, és a végén már így fogja írni a hivatalos leveleket is. Szerintem ez önmagával szembeni igénytelenséget is kifejez. Sajnos már velem is előfordul,hogy sms-ben vagy mailben ilyeneket írok, de igyekszem javítani, ill. leszokni róla.Arra gondolok, hogy ha engem ennyire rohadtul zavar, akkor lehet , hogy a másikat is.

Ja, meg ne felejtsük el, hogy a helyesírás, az úgymond készségtárgy, pl én ösztönösen tudom, hogy melyik betű hosszú ékezetes, melyiket kettőzzük, viszont van aki abszolút nem érzi ezeket és borzasztó rossz a helyesírása. Nekem több ilyen osztálytársam is volt, de tapasztalat, hogy mikor a nyelvtantanár velük külön foglalkozott sok sok óra gyakorlatoztatással, akkor feltornázta őket egyesről hármasra, szóval gyakorlással, sok olvasással javítható a helyzet.

2008. aug. 12. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
48%

Ez nem oktatási probléma. Sőt. Valójában nem is probléma. :)

A nyelv egy élő változó folyamatosan alakuló dolog. Kívülről nézve. Ez a felszín amit látsz. A mélyben egy lassan változó, a külsőségekre nem reagáló erős rész van.

Aki csak kívülről látja, az csak azt érzékeli, hogy éppen hogyan bának el vele a használói. De valójában ez szinte semmit sem számít a nyelvnek. :) Ezzel nem azt mondom, hogy nem kell óvni, vagy nem számít a helyesírás, a választékos beszéd, a figyelmes írás. Számít. Neked és azoknak, akikkel ez által közösséget vállasz. :) De a nyelv nem egy porcelán ami eltörik ha sokat használják. Olyanná válik, amilyenné alakul (szépen, lassan) a felhasználói által. A nyelv funkciója a kommunikáció. És ha megfelel a funkciójának (a rajta kommunikálók értik egymást) akkor nincs baj.

Tudom... ez nem tetszik majd sokaknak. De ha belegondolnak abba, hogy mi évszázados magyar szövegeket tudunk olvasni, és értjük ami benne van, míg az angolok gyakorta nem értik a saját korábbi nyelvüket. :) Akkor mitől félünk? A többi nyelv is változik, alakul. Minél többen használják, annál gyorsabb a változás.

Nagyon szép dolog, törekedni rá, hogy gazdag szókinccsel és az akadémia által előírt helyesírási szótár szerint használjuk a nyelvünket. De úgy sem fog menni. :) Sokszor még azoknak sem, akik úgy gondolják magukról, hogy ők kiemelkedően teszik ezt. :))

2008. aug. 12. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
25%
Unalmas már kétnaponta szinte ugyanazt a kérdést olvasni. És nem érdekel ha lepontozol, de már rettentően idegesít, hogy semmi mást nem lehet itt olvasni, csak hogy így meg úgy senki nem tud írni! Keress vissza a kérdések között, találsz ilyet rengeteget, és nem kell újból feltenni... Na, ennyi!
2008. aug. 12. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Ha unod, ne válaszolj rá!

A másik két válaszolónak nagyon köszönöm a két merőben eltérő, de hasznos és elgondolkodtató válaszát.

2008. aug. 12. 10:28
 5/12 anonim ***** válasza:
88%

A magyarokon szörnyűlködsz? Az USA-ban még betűző bajnokság is van...

Az írással az a baj, hogy 1-2. osztályban megtanulja az ember, utána pedig reflexből megy. Ahogy benned maradt, azt csak nehezen lehet megváltoztatni. Ha hibásan rögzült beléd egy szó, akkor nagyon oda kell figyelni, hogy helyesen írjad le. Nem hiszem, hogy csak az oktatással lenne baj (ezen a téren) [persze ezt te sem állítottad].

2008. aug. 12. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 tade ***** válasza:
90%

Hat en csak sajat tapasztalatot tudok meselni. En hataron tuli magyar vagyok (szlovakiai). Az alapiskolat itt vegeztem, a kozepiskolat Gyorben. Most kulfoldon elek es nem tudok ekezetet irni..(meg mielott megszolnanak)...Szoval alapiskolaskent megtanultunk irni minden egyes betut. A bokkeno csak az volt, hogy mi maskepp irjuk a t,r,n,m, kisbetuket, valamint nalunk a mondatot nem nagy nyomtatott betuvel, hanem nagy irott betuvel irjuk. Nekem ebbol kismillio problemam lett Magyarorszagon, mivel eleinte nem tudtak kivenni mit is irtam, sot tollbamondasnal mindig hibanak vettek, ha nem nagy nyomtaott betuvel kezdtem a mondatot. Hiaba probaltam elmagyarazni, hogy nekem ez automatikusan jon, mert igy tanultam az alapiskolaban Szinte ujra meg kellett tanulnom irni, magyarorszagi modszer szerint. Nem banom, mert csak hasznos volt szamomra, de csak az iskolaban hasznaltam, azon kivul a sajatomat hasznalaom :)

Ebbol is latszik, hogy az ember ejthet hibat akaratan kivul is.

2008. aug. 12. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Az is probléma, hogy az interneten a böngészőben nem lehet ékezetet írni. Ha SMS-t küldök, akkor ott is alig lehet. Sokszor pl. MSN-en megpróbálok helyesen írni, de akkor rögtön mondják, hogy milyen hülye vagyok. Ha meg ki akarok javítani valakit elkezdik, hogy stréber vagyok.
2008. aug. 14. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Jaj, tényleg, az sms. Pfff, nekem 3 évig volt olyan mobilom, amivel nem lehetett ékezetet írni, mert egy normál hosszúságú sms-t 3 darabban küldött el, ha ékezet is volt benne. Amikor az új telefonomat vettem, egy hónapig vadásztam, hogy unicode betűkészlettel rendelkező legyen, és megfizethető is, mert halálba idegesített a régi.
2008. aug. 14. 20:53
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
„Míg beszélni otthon, a környezetünktől, észrevétlenül tanulunk, addig írni az iskolában, tudatos erőfeszítéssel, idegen embertől. Az írás a szemünkben egy az iskolával, a formális műveltséggel, ezért a nyelv írott alakját fontosabbnak érezzük, mint a beszéltet, azt hisszük: a nyelv igazi alkotóelemei az írott szavak, s beszéd közben ezeket jól-rosszul »kiejtjük«”. (Nádasdy 2005) Az Interneten tapasztalható, hogy az egyszerűsítés és a gyorsaság kedvéért az írott nyelvbe egyre inkább használják a kiejtés szerinti formát. Így találkozhatunk leírva olyan szavakkal, mint a télleg, ilyezget, menny (a menj helyett) vagy az aggy (adj helyett). „Az egyes emberek írástudása — mint a műveltség része — nagyobb szóródást mutat, mint nyelvtudásuk (anyanyelvi tudásról van szó). Sőt: szigorúan véve csak az írástudás mutat szóródást, az anyanyelvi tudás — mint az emberi lényeg része — nem, legfeljebb a szókincs bősége, a választékosabb változatok ismerete; csakhogy ez már műveltség és nem nyelvtudás kérdése.” (Nádasdy 2005).
2008. aug. 15. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
100%
szerintem nagyon keveset olvasnak...max internet vagy feliratos filmek.meggyőződésem,hogy nagyban befolyásolja .helyesírást,ki mennyi összefüggő szöveget olvasott életében.de nem csak a magyarok írása katasztrofális olykor.nézz utána ennek a könyvnek,ha van kedved:Marcello D'Orta:Én, reméljük megúszom...
2008. szept. 2. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!