Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért ilyen botrányosan rossz...

Miért ilyen botrányosan rossz az emberek helyesírása?

Figyelt kérdés

Évek óta tapasztalom, hogy az emberek, és főleg a fiatalok helyesírása és beszédkészsége irtózatosan leromlott. Tartalmi-fogalmi hibákat vétenek, igekötős szavakat írnak külön, az írásjeleket nem megfelelően használják, pongyola és beszűkült a szókincsük, rendszeresen hibásan használják a határozói ragokat, stb.


Engem anno jól megtanítottak helyesen írni (32/f); ma már nincs nyelvtan az iskolákban? Vagy az emberek már nem olvasnak könyveket? Hivatalos, mindennapi esetekben is rendszeresek a helyesírási hibák, pl. a köztársasági elnök újévi beszéde, tévéhíradók kiírásai, moziplakátok, újságcikkek, stb.

Mi lehet ennek az oka?


2011. febr. 5. 23:40
 1/6 anonim ***** válasza:
75%
Az iskolában túl gyorsan haladnak. Hiszen annyi mindent akarnak a gyerekek fejébe betölteni.Teszteket töltenek, amelyeknél csak jelölni kell szinte. SMS-t írnak, amiben rövidítéseket használnak.
2011. febr. 5. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt nem tanultak nyelvtan órára. Én sem tanultam, csak azt tudom, hogy hangzik az igazi szó.

Gondolom, még rémlenek a mássalhangzó törvények.(Ha még olyan szóra emlékszel hogy határozói rag.)

Na, szóval ott a válasz szerintem. A hibák java része abból adódik, hogy másképp írjuk, mint ejtjük. Legalábbis amiket én olvasok. Írásjelek hanyagság végett.

De amúgy azért írtam, mert pont azt nem tudom, mi az a "pongyola szókincs"?:)

2011. febr. 6. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Na jó, de ebből még nem következik a rossz helyesírás. A ba-be, ban-ben-ragok keverése, az igekötős kifejezések különírása (pl. el olvasni elolvasni helyett)...

És mi van azokkal, akik már messze nem iskolások, hanem már aktív, normális, felnőtt életet élnek? És az idősebbek? És miért van az, hogy egyetemet végzett, iskolázott emberek helyesírása is elképesztő?

És miért vannak ilyen sokan? Ahogy kérdésemben írtam, főleg az utóbbi 5-10 évben nőtt ilyen drasztikusan a hibásan írók és/vagy beszélők száma.

2011. febr. 6. 00:02
 4/6 A kérdező kommentje:
Pongyola szókincs pl. az olyan kifejezések, mint a bevállalni, a bejönni, az esélye sem volt, vagy olyat mondani, hogy pl. az iskolába voltam (iskolában helyett), stb.
2011. febr. 6. 00:04
 5/6 anonim ***** válasza:
73%

1. Mert nagyon sok a gyerekek felé az elvárás manapság az iskolákban. Nincs idő annyit gyakorolni.


2. A szülők sem fordítanak erre kellő energiát. Értem én persze, hogy sokat dolgoznak de emlékszem, hogy engem mindig kijavítottak a helytelenül mondtam/ejtettem valamit és sok tollbamondtást is iratott velem anyukám.


3. Az iskolákban nem feleltetnek, a gyerekek pedig nem mondják fel hangosan a tananyagot ennek következtében nem "tanulnak meg beszélni". Rengeteg értelmes ember nem tudja magát kifejezni. Amióta egyetemre járok és nem tanulok hangosan, illetve nincsenek felelések sokszor keresem a szavakat.


4. Nem divat olvasni ezzel ellentétben ha bekapcsolják a tv-t/internetet dől a sok szenny és sokan ezt tartják példaképnek. Szégyen, hogy nálunk Magyarországon ilyen jött-ment Való Világos Alekoszoktól származnak a "szállóigéink".


5. Sokan igénytélenek.


L/19

2011. febr. 6. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

De honnan származik ez az igénytelenség?

Jó ez így, ahogy van? Jó ez az embereknek, hogy ilyen körülmények vannak? Nem zavarja őket ez a fokozatos elbutulás?


Engem anyám nevelt a testvéremmel, mivel apám elég korán meghalt. Anyám marha sokat dolgozott, egyedül csinált mindent, ezért én általánosban nem is voltam jó tanuló, (míg nővérem kitűnő volt). Csak később szedtem össze magam, középsuliban, de anyám sosem tanult velem, legfeljebb noszogatott, hogy tanuljak, de sosem volt a sarkamban. Nálunk nem volt "nagybetűs" nevelés, viszont elég gyakorlatias, értelmes a légkör. Ez lenne a titok?


A kereskedelmi tévék közízlést alakító és befolyásoló tényezőit én is rég észrevettem, éppen ezért nem nézek semmilyen kertévés műsort, mert már az ajánlókból kiderül, mennyire alacsony a színvonaluk.


Az már nagyon összeesküvés-elmélet részemről, hogy ezt az egészet valamiféle mesterségesen gerjesztett és fenntartott dolognak gondolom? Direkt lenyomják a társadalom színvonalát, hogy jobban lehessen kontrollálni az embereket, és ehhez a kertévék és a bulvár az eszközök?

Úgy értem, ez lehet egy nemzetközi tendencia? Vagy csak ennyire suttyók a magyarok?

2011. febr. 6. 11:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!