Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Alárendelő összetett mondat....

Alárendelő összetett mondat. Nem értem. Nem tudom hogy ismerlyem fel. Melyik a főmondat? Hogy tudjuk melyik jelöljük be elsőnek?

Figyelt kérdés

1 mondat amit órán megoldottunk:

Azért érdekell a vetélkedő, mert soket lehet belőle tanulni. Vagy: Addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér.

Honnan tudjuk felismernő melyik a főmondat?



2014. nov. 24. 20:58
 1/6 A kérdező kommentje:
Bocsánat. Ismerjem. Csak ly járt az eszemben
2014. nov. 24. 20:59
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

AZÉRT érdekel a vetélkedő,

__MERT sokat lehet belőle tanulni.


Az első a főmondat, mert ott az állításból hiányzik egy tény, azt helyettesíti az utalószó ("azért"). Ez van kifejtve a mellékmondatban, ami a kötőszóval kapcsolódik az utalószóhoz ("mert"). Ha felismered az utalószók-kötőszó párokat, akkor már lehet sejteni, hogy az utalószónál lesz a főmondat. (Azért-mert, akkor-amikor, azt-hogy, ahhoz-amihez, ...)


ADDIG nyújtózkodj,

__AMEDDIG a takaród ér.


Ugyanaz. Ha egyben akarnám írni, furán hangzana, pl.:

"A takaród hosszáig nyújtódkodj." Ez van szétszedve:

"A takaród hosszáig" helyett bekerül egy utalószó, ami csak egy tény helyét jelöli (addig), és ez van kifejtve a mellékmondatban, hogy pontosan meddig is nyújtózkodhat.


Ha jó matekos vagy, akkor olyan, mintha ezt írnám:

1+2+3

De az egyik tag helyett beírok x-et, és utólag fejtem ki:

x+2+3 , x=21-20


X nyújtózkodj, (főmondat)

__X = amíg a takaród ér. (mellékmondat, ahol a főmondat hiányzó része ki van fejtve)

2014. nov. 25. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A mellekmondat ertelmet bele lehet suritani a fomandatban az utaloszoba, hogy ne alarendelo mondatot kapj.


Ahogy irja az elozo valaszolo is:

Addig nyujtozkodj, ameddig a takarod er. =[ A takarod hosszaig] [= ADDIG] nyujtozkodj. A mondat minden tovabbi eleme megmarad ugyanaz.


Ellenben azt, hogy ameddig a takarod er, nem tudod besuriteni, nincs olyan, hogy „nyujtozkodasig a takarod er“.

Ugyanezt tovabbgondolva:

Azert erdekel a vetelkedo, mert sokat tanulhatok belole. = [A sok tanulasi lehetosegert] [= AZERT] erdekel a vetelkedo.

2014. nov. 25. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm szépen. Reggel nem tudtam megnézni mert sietnem kellett suliba. De köszönöm mind kettőtöknek a segítségek.
2014. nov. 25. 18:12
 5/6 anonim ***** válasza:
26%
Ami a vessző előtt van, (legtöbbször) az a főmondat
2014. nov. 27. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Meg általában önmagában állva nem értelmes egyik tagmondat sem, csak együtt (az alárendelőnél)
2014. nov. 27. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!