Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Nem csak" vs "nemcsak",...

"Nem csak" vs "nemcsak", mindkét írásmódot láttam, de én a külön írt írásmódot tanultam, helyes a másik is?

Figyelt kérdés
2015. febr. 6. 08:56
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
61%
2015. febr. 6. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 BringaManó ***** válasza:
41%
viszont a különírt-at inkább egybeírd ;-)
2015. febr. 6. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
BringaManó azt is így tanultam, ahogy leírtam. Nekem így tanították.
2015. febr. 6. 15:23
 4/19 Vree ***** válasza:
0%

ugggh


Az a Facebookos egy n00b


Nem érdekel, ha egyesek most kitalálták hogy egybe lehet (sőt, kell! mert miért ne, lájf) írni, számomra SOHA nem volt helyes az egybeírás.

Szal legalább annyit illene megjegyezni akkor, hogy mind2 elfogadott közegtől függően, nem erőltetni.

2015. febr. 6. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 BringaManó ***** válasza:
70%
Emberke, nyissál valami másik topikot (pl. Helyes írás), ott mindent úgy írsz, ahogy akarsz. Az ún. "Helyesírás" topikban az akadémiai játékszabályok szerint játsszunk, úgyhogy itt az iméntihez hasonló, rendbontó viselkedés súlyos trollkodásnak minősül. (persze csak az íratlan szabályaink szerint)
2015. febr. 6. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Én meg úgy tanultam, hogy összetett mondatokban, ahol a "nemcsak... hanem" párost használjuk kötőszóként, ott egybe kell írni, minden más esetben, vagyis önmagában külön. És én úgy látom, hogy tényleg így használják.
2015. febr. 7. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Általánosságban azt lehet mondani, hogy ha ott a „hanem”, akkor egybe kell írni. De persze nem a kötőszó a lényeg:


_Nemcsak_ sört, hanem bort is ivott.

_Nemcsak_ sört, de bort is ivott.

_Nemcsak_ sört, bort is ivott.


VISZONT:


_Nem csak_ sört ivott.


BÓNUSZ:

_Nemcsák_ Károly alakította Vágási Ferit a Szomszédokban. (Bocsánat!)

2015. febr. 8. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
#6-#7 Mióta tanítják így? Nekem nem tanították, 2003-ban érettségiztem, utána teljesen más szakterületre mentem. Kihagyták volna a tananyagból? Abban a tudatban éltem, hogy külön helyes, és egybe nem, de több kifejezéssel vagyok így, regényekben sem egységes, az is elbizonytalanít ilyeneknél, sokat olvastam már, az agyam meg nehezen áll át az egyben leírt formulára, aminél a külön írt változatot a tanáraim jónak ítélték meg anno.
2015. febr. 9. 16:17
 9/19 Vree ***** válasza:
42%
Kár lepontozni páviánok, nem a mi hibánk, ha a régiek máshogy tanították :D
2015. febr. 9. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

6-os vagyok.


2007-ben voltam hetedikes, nagyjából akkor tanultuk az alárendelő mondatokat, és akkor jött ez is szóba. Vagy nem tudom... De az biztos, hogy valamikor felsőben. Aztán 2013-ban érettségiztem, és a gimnáziumi nyelvtantanárom is így tanította. Sem ő, sem az általános iskolai tanárom nem volt valami fiatal, ha ez számít.

2015. febr. 9. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!