Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes kiejtés,...

Melyik a helyes kiejtés, illetve írás? "megbocsátani" vagy "megbocsájtani"

Figyelt kérdés
2015. jún. 28. 19:50
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
48%
Második minden szempontból.
2015. jún. 28. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi, de erre mi a magyarázat? Annyi, hogy ez az általánosn elfogadott verzió?
2015. jún. 28. 20:24
 3/11 A kérdező kommentje:
*általánosan
2015. jún. 28. 20:24
 4/11 anonim ***** válasza:
2015. jún. 28. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 BringaManó ***** válasza:
100%

Az első megfejtő valószínűleg a saját ízlésének megfelelően írta,

a hivatalosabb álláspont pedig inkább az ellenkezője:

[link]

[link]


Ahogy a szótárakban is vagy csak bocsát van, illetve az az "alapváltozat", a bocsájt meg "kissé népies" vagy ilyesmi.


(Nekem egyébként speciel szintén a bocsájt a szimpatikusabb, nyilván a szüleimtől inkább azt hallottam, de ettől még el kell fogadnom, hogy nyelvészeti szemszögből én vagyok a kisebbség. :-)

2015. jún. 28. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 BringaManó ***** válasza:
Ja, az ejtés pedig az íráshoz igazodik, avagy az írás az ejtéshez... – szóval a lényeg, hogy az eltérés nem azért van, mert az egyik az írott a másik az ejtett formának felel meg.
2015. jún. 28. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Mindkettő helyes, ugyanazon szó változatai. A -(á)t egy vélt toldalék, és valószínűleg ezt felcserélve egy másik hasonló hangzású igeképzőre (-ajt -ejt) megszületett egy másik szóváltozat.

Kicsit más a hangvétele a kettőnek, így van aki egy jelentéshez inkább ezt használja, más azt.

[link]


Hasonló egyébként pl. a feled-felejt is.

Amit céltudatosan használnak az emberek, az előbb-utóbb a nyelvünk részévé válhat, ezért nem igazán jelenthető ki a hasonló dolgokra, hogy helyes-e vagy helytelen.

2015. jún. 28. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Hajú Kék válasza:
0%

Na jó, a gyerekem kiskorában úgy mondta a fagylaltot, hogy "fagylajt" --, mert ő úgy hallotta. Azért ettől még nem lett az a helyes!

A feled-felejt szópáros azért nem jó példa erre, mert ott a szóvég is változik. És jelentésbeli különbség is van.


Engem mostanában a "zuhanyzás" idegesít! Mert mi ennek a főnévi igeneve? Zuhanyzani?

2015. jún. 28. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Miért a bocsát-bocsájtnál nem a szóvég változik? Nem értem..

Majd ha félmillió ember elkezdi fagylajtnak ejteni a fagylaltot következetesen*, akkor miért ne tekinthetnénk rá úgy, mint hogy az a szó a nyelvünk részévé vált? Rengeteg ilyen szótorzulás van a nyelvben.


Ez a zuhanyzás is valószínűleg csak a megszokás miatt irritál. Ez is csak egy szimpla egyszerűsítés, így is írhatnánk: zuhany'zás. Igen, lehet helyes továbbképzése a zuhanyzani és a zuhanyozni is. Erre is van nyelvi séma, pl. pár'zás-párzani. Semmi megvetendő nincs abban, hogy a nyelv az egyszerűsítésre törekszik.


Másik példa pl. az ikes ragozás. Mára nincs lényegi szerepe, kezd kikopni a nyelvből, és akkor ha valaki máshogy ragozza az ikes igéket, azt egyesek letirpákozzák. Rá kéne már jönni, hogy a nyelvet nem az MTA tudósai, hanem az emberek alakítják. Méghozzá nem ostoba, hanem önszabályzó módon.


*valószínűleg ilyesmik ritkán következnek be, mivel ilyen képző jelenleg nincs, úgyhogy a legtöbb embernek sérti a nyelvi-logikai érzékét. Ha ennek ellenére is tömegek ragaszkodnának ehhez, akkor el kell fogadni.

2015. jún. 29. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Idegesít egy szó? Mit csinálsz azokkal, akik viselkedésükben idegesítőek? Nem vagy picit szociopata?
2015. jún. 29. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!