Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik helyes (ebb)? Meg van...

Melyik helyes (ebb)? Meg van edve vagy meg van éve?

Figyelt kérdés

ÉN a "meg van edve" alakot ismertem, de hallottam "meg van éve" alakot is.


Helyes egyáltalán valamelyik? Vagy helytelen mindkettő használata?

Ugyanúgy a meg van idva.



2015. szept. 20. 09:58
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
69%
Amit te használni akarsz, az germanizmus. Szenvedő szerkezet. Ezt a magyar nyelv is ismeri egyes esetekben, de alapesetben az az állapotot egyszerűbben (a nyelvhez illeszkedően) fejezi ki. Sok ige van, amelynek nincs szenvedő szerkezete, jellemzően az ikes igéknek.
2015. szept. 20. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
Az nem evődve lenne? Meg van evődve.
2015. szept. 20. 14:57
 13/22 A kérdező kommentje:
vagfy passzív: megevődtetik, megetetik
2015. szept. 20. 14:58
 14/22 BringaManó ***** válasza:
56%

[link]


annak pedig ne higgyetek, aki a "passzív" alakot kerülendő germanizmusnak bélyegzi, ez nyelvi babona

2015. szept. 20. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
53%

Butaság volt lepontozni a 14-est, mert igaza van. A passzívnak nevezett szerkezetek egyáltalán nem germanizmusok, ez csak babona, teljesen téves elképzelés, amit a tájékozatlan emberek terjesztenek egymás között.


Eleve a németben nincs is ilyen szerkezet, tehát nyilván nem is vehettük át tőlük.


Akit érdekel a részletesebb magyarázat, olvassa el Szepesy Gyula Nyelvi babonák című könyvének első fejezetét.


[link]

2015. szept. 21. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
91%

A nyelvtan nem kőbe vésett törvény. Abban a nyelvi környezetben, amelyben ezek előfordulnak, élő beszédben elfogadható. Iskolában nem ezt tanítják, irodalmi nyelvtől idegen.

Számos olyan regényt lehetne megemlíteni, melyben a párbeszédek ehhez hasonlóak.

2015. szept. 21. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim válasza:
22%
Mi?? Sosem hallottam/olvastam még ilyet, hogy "edve". Magyar vagy Te egyátalán? Hol laksz? Hol tanultál ilyen butaságot??
2015. szept. 24. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
Én is használom az edve szót na igen ez eléggé szenvedő szerkezett mert amikor hirtelen ugy kezdem a mondatot hogy meg lett... nem pedig simán csak meg így nem lehet hozzá mondani mást csak az edve szót... elvileg ez így helyes... attól mert még a hivatalos nyelvtanban nincs bent... a nyelvújítók is hasonló helyzetben voltak... pedig egy csomó szó ma már természetes... a lényeg párbeszédileg elfogadható a mondat lényegeben helyes...! Hivatalos beszédben és egyéb hivatalos dolgokban kerülendő amugy nem tájszólás mert ezt saját magamtól kezdtem el használni mondhatni ujra feltaláltan a spanyol viaszt...
2019. nov. 19. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim válasza:

Mind a kettő helyes, bírom hogy a sok hülye leszól másokat, mert szerintük hasraütés szerűen nem helyes valami.


Nem kellett volna kihagyni a magyar nyelvtan órákat...


Az eszik ige határozói igenévi alakja az éve, ami tájszólásban (helyesen) edve.


[link]

2021. febr. 23. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim válasza:

ezek az alakzatok sokadjára vannak magyarázva, de van olyan kifejezés amit másogy egyszerűen nem lehet máshogy kifejezni.

pl, "mikor lesz a műzliszelet megéve?"


itt nem az a kérdés, hogy ki fogja megenni, hanem, hogy mikor lesz megéve...

A kint hagyott szénsavas üdítöital pedig mikor lesz megíva. Fogalmazhatunk másképp is, pl mikor fog elfogyni, mielőtt elmegy belőle a buborék, de kevesen vannak akik fölöslegesen járatják a szájukat egy hosszabb mondat kedvéért.

2021. júl. 4. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!