Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Egyetlen egy szó önmagában...

Egyetlen egy szó önmagában alkothat értelmes, SZABÁLYOS mondatot magyarul vagy épp angolul?

Figyelt kérdés
Egy fogadás áll vagy bukik rajta:D
2015. okt. 29. 16:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Igen.


(ez a peldamondat is lehetne).


A 'szabalyos' mondat definiciojat rad biznam.

2015. okt. 29. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Persze.


Ez meg a következő példamondat.

2015. okt. 29. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Magyarul mindenképp, mert ugye az alanyt szépen belecsomagoljuk az ige rakozásába, sőt sokszor a tárgyat is. Lásd pl.:


"Szeretlek."


- ami egy tökéletes, beleköthetetlen értelmes önálló mondat, nem igényli azt az előfeltevést sem, hogy ez egy kérdésre adott válasz volna. (Vagy ha az ige nem igényel tárgyat, akkor pl.: "Éhezem."


Szövegkörnyezetükben értelmes, hiányos/csonka (de attól még értelmes és helyes) egyszavas mondatok minden nyelvben vannak, az ilyenek legalábbis, hogy yes/no (igen/nem).

2015. okt. 29. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Crisopher ***** válasza:

Stop! Állj! Magyarul és angolul is egy szó, de egy teljes értékű mondat. Máris nyerted a fogadást. A felszólítómondatok egyszavasak és nem kell hozzájuk bővítmény.

De ilyen lehet ez is:

Are you Thomas?

No.

2015. okt. 29. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 BringaManó ***** válasza:

Alkothat.


(előzőnek: "A felszólítómondatok egyszavasak" – hát egy kicsike részük legalábbis...)

2015. okt. 29. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Természetesen! Megnyerted. Gratulálok!
2015. okt. 30. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Nem biztos hogy megnyerte, lehet hogy ő pont fordítva gondolta. Hogy egy szó önmagában nem alkothat mondatot. És akkor vesztett. Azért az érdekelne, hogy miben fogadtatok.
2015. okt. 30. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Nem a nyelvtani helyesség volt a lényeg fogadás szempontjából.

Tudniillik nagyon gyenge vagyok angolból, leginkább szóban. 17 év tanulás után is a tudásom a nullához konvergál. (Közben más területeken elég nagy tudásra tettem szert, a "hivatalos" mensa iq tesztjeim is rendre 130 felett voltak, szóval ne szánakozzatok ennyire. :D)


Egy nagyon csinos ismerősöm, akit régóta ismerek, ezzel tisztában volt, és sokszor kötekedett vele. Legutóbbi kötekedésénél fogadtam vele, hogy 15 percig tudok angolul beszélni úgy, hogy egymással összefüggő, értelmes, angol szavakat és mondatokat használok.

(Igazából 2 percig sem tudok, vagy ha épp igen, abból 1 perc 53 másodperc az "ööööö" és "öööö" nyögdécselésből áll.)

A fogadás tétje egy randi volt, helytől időtől függetlenül.

Mivel olyan embertől, aki a "but" szót úgy ejtette ki hónapokig, hogy "bit", attól az emberek nem sokat várnak, ezért nevetve állta a fogadást az említett személy.

Mivel mondtam, hogy a tudásom 0, ezért én egyessel kezdtem. Majd kettővel folytattam, és elkezdtem számolni 1000-ig. :D

Mivel a fogadásban csak az volt, hogy angolul legyen, a mondat szabályos legyen, és mondatok kapcsolódjanak egymáshoz, akkor ezek szerint tényleg nyertem egy randit! :D


Köszönöm a válaszokat. Szép napot! :)

2015. okt. 30. 11:57
 9/13 anonim ***** válasza:
Tök mindegy, mert ha hajlandó ilyesmiben fogadni, akkor ígyis-úgyis érdekli a dolog... Amúgy a kérdést megválaszolták előttem, hozzátéve, hogy amiket te mondtál, azok hiányos mondatok voltak, tehát a tőmondat kritériumának sem feleltek meg. Ha a hiányos mondatot mondatnak tekintjük, bármelyik szó lehet egy mondat. Ha nem, akkor ezek a számok nem voltak mondatok. Ez nem egyértelmű, mert a hiányos mondat nyelvtanilag nem helytelen, csak esetlen. (- esetleg. Nem mindig.)
2015. okt. 30. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 BringaManó ***** válasza:

"a »hivatalos« mensa iq tesztjeim is rendre 130 felett voltak"


ezt hogy érted? ha egyszer már 130 felett volt, minek mentél el újra?

és hányszor voltál?... ("rendre"...)

vagy csak az online tesztekről beszélünk? (azok nem "hivatalosak")

2015. okt. 30. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!